Wiadomości Polska Biznes i finanse Dbając o przyszłość kolejek wąskotorowych – wyzwanie dla Ministerstwa Infrastruktury
Biznes i finanse

Dbając o przyszłość kolejek wąskotorowych – wyzwanie dla Ministerstwa Infrastruktury

Zapraszamy do składania wniosków na zadania biblioteczne, dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych, w ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Do dyspozycji jest ponad 84 mln zł, a okres składania wniosków potrwa do 10 października 2023 r., przy czym zadania realizowane będą w 2024 r. Zachęcamy do skorzystania z tej szansy!

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało od PKP Polskich Linii Kolejowych SA kluczowy element infrastruktury, który pozwoli utrzymać tor w idealnym stanie. Ministerstwo Infrastruktury jest zadowolone z tego, że możliwe będzie kontynuowanie rekreacyjnych przejazdów wąskotorówką.

Dzięki wsparciu, jakie Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało od PKP Polskich Linii Kolejowych SA, możliwe będzie zachowanie wysokiego poziomu jakości infrastruktury. Ministerstwo Infrastruktury wyraża uznanie dla tego działania i zapewnia, że przejazdy wąskotorówką nadal będą dostępne dla wszystkich.

Kolej jest od wieków ważną częścią naszej historii i tradycji. Współpraca kolejarzy dużej i małej kolei to nie tylko ochrona zabytkowej infrastruktury, ale również możliwość zaprezentowania bogatego i ciekawego taboru. Przy wsparciu PLK SA, działalność wąskotorówek daje możliwość przekazania wiedzy o historii kolei nawet najmłodszym, w przyjemny, bezpieczny i przystępny sposób – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

PKP Polskie Linie Kolejowe są zwolennikami dbałości o historyczne zabytki kolejowe i wspierają instytucje i organizacje, które pomagają zachować ich wartość. Wyeksploatowane elementy infrastruktury kolejowej są wykorzystywane do tworzenia „mniejszych” kolei, dzięki którym możliwe jest pogłębianie wiedzy o drogach żelaznych.

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej otrzymało materiały nawierzchni kolejowej od PLK SA o wartości 410 tys. zł, które pozwolą na przeprowadzenie remontu torów na szlaku Manowo – Rosnowo. W skład dostarczonego zestawu wchodzą m.in. 4 km szyn, śruby, wkręty, podkładki żebrowane oraz inne elementy. Działające od 2005 r. Towarzystwo jest zarządcą infrastruktury i przewoźnikiem na zabytkowej linii kolei wąskotorowej Koszalin – Rosnowo – Bobolice, której większość szyn pochodzi jeszcze z XIX w. Remont planowany jest na październik i listopad br., który zapewni utrzymanie sprawnych przejazdów kolejką.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podkreślają swoje zaangażowanie w ochronę zabytkowych połączeń i historii kolei, przekazując regularne darowizny organizacjom, takim jak Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel wyraził swoje uznanie dla tego wyjątkowego gestu.

Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej w 2020 r. otrzymało od PLK SA drugą wspaniałą darowiznę w postaci szyn i elementów mocujących tor. Dzięki temu udało się przeprowadzić remont 1 km toru w okolicy przystanku Bonin.

Od lipca do grudnia Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej oferuje pasażerom wygodny transport. Pociągi składają się z lokomotyw spalinowych Lxd2, spalinowych wagonów silnikowych MBxd2 oraz parowej lokomotywy Px48-3901. W 2022 roku kolej wąskotorowa przewiozła ponad 17 tys. osób, stając się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie województwa zachodniopomorskiego.

PKP PLK SA wspiera instytucje, które kultywują historię kolei oraz placówki edukacyjne. W tym roku do Technikum nr 4 w Sosnowcu trafiły trzy sygnalizatory świetlne, które pomogą uczniom w przygotowaniu do zawodu. Muzeum Regionalne w Dębicy otrzymało urządzenia sterowania ruchem kolejowym z lat 50-tych ubiegłego stulecia.

Darowizny są przez PKP PLK SA przekazywane z zamiarem stworzenia atrakcji turystycznych, edukacji i poznania dziejów kolei. Urządzenia ze stacji Kochanówka-Pustków na linii kolejowej Łódź Kaliska – Dębica, w tym pulpit sterowniczy, aparaty blokowe, skrzynia zależności, dźwignia sygnałowa i zastawka nad blokiem, stworzą stałą wystawę poświęconą dziejom kolejnictwa w regionie.

PAP SA gwarantuje, że komunikaty publikowane w serwisie nie są w żaden sposób zmieniane w stosunku do treści dostarczonej przez nadawcę. Nadawca odpowiada za treść komunikatu w myśl postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version