Biznes i finanse

Od dziś Włocławek – przystankiem dla podróżnych!

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski w ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Zadaniami objętymi konkursem są budowa, przebudowa, modernizacja i adaptacja obiektów bibliotecznych, a do dyspozycji jest ponad 84 mln zł. Należy złożyć wniosek do 10 października 2023 r., a prace rozpoczną się w 2024 r.

Polskie Koleje Państwowe SA poinformowały dziś, że 9 sierpnia 2023 r. udostępniono podróżnym nowy dworzec we Włocławku. Ten obiekt jest 83. inwestycją zrealizowaną w ramach największego w historii Polski programu modernizacji i przebudowy dworców kolejowych.

Ponadto Ministerstwo Infrastruktury zapewniło, że program ten w istotny sposób poprawiłby dostęp do transportu publicznego w całym kraju.

Otwarcie dworca we Włocławku to kolejny krok w modernizacji kolei w Polsce. Mieszkańcy Kujaw mogą teraz korzystać z bezpiecznego, ekologicznego i komfortowego środka transportu, co ułatwi podróże do Warszawy i Torunia. Nowy dworzec stał się wizytówką Włocławka i zapewnia pasażerom wygodne podróżowanie koleją. Program Inwestycji Dworcowych przyczynił się do tego sukcesu, zapewniając 3 miliardy złotych do końca 2023 roku na modernizację ponad 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Nowy dworzec to trzykondygnacyjny budynek, w którym znajduje się wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pokojem dla opiekuna z dzieckiem. W holu odnajdziemy także kasy biletowe dzielące się na dwie sekcje – dla przewoźników kolejowych i operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Na parterze zostały wydzielone pomieszczenia komercyjne, zaś na piętrze mieści się Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy głównych wejściach do budynku zostały zainstalowane pochylnie, a do dyspozycji osób niepełnosprawnych są dostępne windy, które pozwalają przesunąć się na parter w części południowej oraz na piętro w części północnej. Kasy biletowe i toalety również zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W celu ułatwienia orientacji osób niewidomych i niedowidzących, zostały wprowadzone specjalne ścieżki, dotykowe mapy i oznaczenia.

Nowoczesny dworzec we Włocławku to doskonały przykład tego, że PKP SA stawia na pierwszym miejscu komfort podróżnych. Program Inwestycji Dworcowych realizowany przez PKP SA nie tylko poprawia jakość podróżowania koleją, ale także zmienia obraz miast i mniejszych miejscowości, w których w ramach programu modernizowane są zabytkowe budynki dworców i powstają nowe, niepowtarzalne obiekty. Tak jest w przypadku dworca we Włocławku, który niewątpliwie odmienia wygląd tej części miasta — podkreślił członek zarządu PKP SA, Ireneusz Maślany.

Zmiany na zewnątrz dworca we Włocławku są imponujące. Został on zaprojektowany jako reprezentacyjny obiekt otwierający się na plac dworcowy, a jego dynamiczna, nowoczesna forma nawiązuje do kolei i jej prędkości. Dach sprawia wrażenie unoszenia się nad prostą bryłą dworca, a wykończenie budynku przy użyciu miedzianej blachy oksydowanej w ceglasto-brązowym kolorze oraz białej okładziny z płyt kompozytowych tworzy niezwykle atrakcyjny widok.

Dworzec został wyposażony w panele fotowoltaiczne i nowoczesne LED-y do oświetlenia, zapewniające oszczędność energii. System inteligentnego zarządzania budynkiem pozwala optymalizować zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody, a także monitorować prace systemów bezpieczeństwa, takich jak monitoring czy kontrola dostępu.

Na terenie dworca zostały wprowadzone zmiany mające na celu usprawnienie komunikacji i odpoczynku podróżnych. W południowej części pojawiła się wiata rowerowa z 48 stanowiskami, skwer z ławkami i pergolą oraz 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym dwa przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, ławki ustawiono przy wejściu głównym do dworca, na peronie nr 1 i w części północnej.

Inwestycja związana z budową dworca we Włocławku pochłonęła ok. 37,7 mln zł, z czego część kwoty została pokryta ze środków budżetu państwa.

Wszystkie komunikaty opublikowane przez PAP SA są zgodne z oryginalną wersją dostarczoną przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nadawca odpowiada za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM