Wiadomości Polska Biznes i finanse Inwestując w siebie – Efekt szminki w czasach inflacji
Biznes i finanse

Inwestując w siebie – Efekt szminki w czasach inflacji

W czasach kryzysu gospodarczego i inflacji ludzie coraz chętniej szukają drobnych, ale luksusowych przyjemności, co bywa określane jako „Efekt szminki”. Badania nie potwierdzają tego zjawiska, ale dane OLX pokazują, że w sieci pojawia się coraz więcej ofert tego typu produktów i usług.

L. Lauder, szef Estee Lauder Companies, jest uznawany za twórcę idei „Luksusowej Rewolucji”, która wzięła się z jego obserwacji wzrostu sprzedaży szminek w Stanach Zjednoczonych w czasie kryzysu gospodarczego. Lauder uznał, że w okresie ograniczonych budżetów ludzie wybierają tańsze produkty, które są jednocześnie kojarzone z luksusem. Jednakże, wyniki badań opublikowanych w „The Economist” w 2009 roku nie potwierdziły związku między kryzysem a zakupami szminek. Jednakże, dane OLX sugerują, że ludzie nadal pragną luksusu nawet przy malejącej siły nabywczej – ludzie wybierają usługi kojarzone z przyjemnościami, które są dla nich dostępne.

Polacy przywiązują dużą wagę do dbania o swoje ciało. Dlatego usługi kosmetyczne i zabiegi w gabinecie spa są wciąż bardzo pożądane. Według danych OLX, wystarczy odpowiednio niska cena, by zainteresować potencjalnych klientów. Z jednej strony to wygodne, bo możemy korzystać z luksusu za rozsądne pieniądze, z drugiej jednak to oznacza, że w dobie gospodarczej niepewności nie chcemy rezygnować z przyjemności.

„W naszych portfelach jest coraz mniej pieniędzy, które możemy przeznaczyć na drobne przyjemności. Ale nie oznacza to, że jesteśmy gotowi z nich rezygnować. Jak pokazują nasze dane, dostosowaliśmy się do obecnej sytuacji i z większą uwagą śledzimy dostępne oferty, wyszukując te, które są najatrakcyjniejsze cenowo. Jest zatem trochę prawdy w tym, że w czasach kryzysu zastępujemy droższe dobra, czy usługi, tańszymi, ale nadal kojarzonymi z luksusem” – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy w OLX.

Kryzys gospodarczy, który dotknął nas w tym roku, wpłynął na nas wszystkich. Poza zmianami w naszych finansach, wywołał on również zmiany w naszym podejściu do edukacji. Obecnie zaczynamy doceniać wartość wiedzy i umiejętności, które pozwalają nam na lepsze przygotowanie do życia. Najlepszym dowodem na to, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani do nauki, jest popularność usług edukacyjnych na platformach takich jak OLX. Oferta korepetycji z języków obcych, ekonomii, zarządzania czy finanse skierowana jest głównie do osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Ponadto, okazuje się, że wielu uczniów wyraża zainteresowanie lekcjami online, które pozwalają przygotować się do codziennych wyzwań. Dzięki temu kryzys gospodarczy stał się okazją do przyjęcia nowych umiejętności i wiedzy, która zaprocentuje w przyszłości.

Kryzys gospodarczy zmusił nas do szukania nowych sposobów na zabezpieczenie naszej przyszłości. W tym celu coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w nowe umiejętności i wiedzę. Platformy takie jak OLX są świetnym źródłem informacji o różnych usługach edukacyjnych, które mogą pomóc nam w tym zadaniu. Według danych, największą popularnością cieszą się oferty, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Najlepszym przykładem na to jest fakt, że jedna z najpopularniejszych ofert na OLX dotyczących nauki języka angielskiego otrzymała 1700 odpowiedzi. Warto też wspomnieć o coraz większym zainteresowaniu korepetycjami z ekonomii, zarządzania i finansów, które są istotne, jeśli chodzi o przygotowanie się do racjonalnego gospodarowania naszymi zasobami finansowymi. Dzięki temu kryzys mobilizuje nas do nauki, dając nam szanse na zdobycie nowych umiejętności i wiedzy, ale też zarobku dla tych, którzy mają kompetencje do udzielania lekcji.

„Sprawianie sobie drobnych przyjemności to niejedyna inwestycja, na jaką decydujemy się w czasie kryzysu. Jak stwierdził Benjamin Franklin >>inwestowanie w wiedzę wypłaca największe odsetki<<. Zdaje się, że obecnie wielu z nas zgadza się z tą tezą, co znajduje odzwierciedlenie w poszukiwanych usługach, związanych z rozwijaniem kompetencji” – dodaje Konrad Grygo, analityk biznesowy w OLX.

Od dziesięcioleci OLX zmienia rynek dzięki wprowadzaniu innowacji i wychodzeniu naprzeciw potrzebom naszych użytkowników. Jesteśmy dumni, że jako największa platforma handlowa w Polsce możemy wspierać lokalny biznes, pozwalając im dotrzeć do szerokiej puli klientów.

Platforma OLX ułatwia wymianę doświadczeń i interakcję pomiędzy kupującymi i sprzedającymi, tworząc tym samym bezpieczne i łatwe środowisko do handlu.

Naszym celem jest wspieranie użytkowników w ich codziennym życiu, poprzez oferowanie im bezpiecznego, wygodnego i atrakcyjnego rozwiązania, aby zawsze mieli satysfakcjonujące doświadczenia z OLX.

Od ponad dekady OLX dostarcza Polakom narzędzi do dokonywania inteligentnych i zrównoważonych decyzji w zakresie zakupu i sprzedaży. Pragniemy nadal ułatwiać handel, oferując bezpieczne i wygodne doświadczenie użytkownikom.

OLX stale się rozwija, aby zapewnić najlepsze doświadczenia w zakupie i sprzedaży. Z naszymi narzędziami możesz dokonywać lepszych wyborów, a my pomagamy Ci w uzyskiwaniu najlepszej ceny, oferując wygodne i bezpieczne środowisko.

Od ponad dekady OLX zmienia rynek dzięki wprowadzaniu innowacji i tworzeniu bezpiecznego i wygodnego środowiska do handlu. Jako największa platforma handlowa w Polsce, możemy wspierać lokalny biznes, pozwalając mu dotrzeć do szerokiej puli klientów.

Naszym celem jest wspieranie użytkowników w ich codziennym życiu, aby mieli satysfakcjonujące doświadczenia z OLX. W tym celu stale wprowadzamy innowacje i zapewniamy naszym użytkownikom narzędzia potrzebne do dokonywania inteligentnych wyborów w zakresie zakupu i sprzedaży.

Korzysta z niego ponad 11,5 milionów Polaków każdego miesiąca (Gemius, maj 2023), dlatego możemy być dumni, że nasza platforma handlowa ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom ludzi. Z naszymi narzędziami możesz osiągnąć najlepszą cenę, a my zapewniamy Ci bezpieczne i łatwe środowisko do handlu.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version