Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Odkrywając narodową tradycję – Wycinanki jako część naszego dziedzictwa
Polityka i społeczeństwo

Odkrywając narodową tradycję – Wycinanki jako część naszego dziedzictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspiera promowanie autentycznych polskich artystów ludowych, wśród wszystkich pokoleń. W tym celu, dzisiaj w siedzibie ministerstwa, odbyło się spotkanie z wybitnym twórcą ludowym, mistrzem wycinanki, Aleksandrem Dutkiewiczem. W trakcie spotkania, minister Robert Telus podkreślił, jak ważną tradycją są wycinanki. Do uczczenia tego wydarzenia, przygotowano ekspozycję prac Aleksandra Dutkiewicza, która stanowi trzon prezentowanej w siedzibie ministerstwa wystawy wycinanek regionu rawsko-opoczyńskiego.

Polskie wycinanki to wyjątkowe dzieła sztuki ludowej, które są bardzo cenione na całym świecie. Minister Robert Telus podkreślił, że każdy region w Polsce ma swoją własną technikę tworzenia wycinanek.

Jednym z wielu artystów folklorystycznych, który zasłużył sobie na szczególną uwagę jest Aleksander Dutkiewicz, mistrz wycinanki z regionu opoczyńsko-rawskiego.

Minister wyraził swoje uznanie dla osób, które poświęciły swoje życie na tworzenie wyjątkowych dzieł sztuki ludowej.

Artysta wyjaśnił, że wycinanki rozwinęły się w drugiej połowie XIX wieku jako dekoracje białych domów na wsi. Wyraziste wycinanki były idealnym uzupełnieniem dla jasnych ścian, których kolor stworzył idealne tło dla kolorowych papierów. Jak twierdził Aleksander Dutkiewicz, to właśnie dostępność papierów stanowiła podstawę do rozpowszechnienia tego typu dekoracji.

O twórczości Aleksandra Dutkiewicza

– Moje wycinanki to połączenie rodzimej tradycji z nowoczesnymi pomysłami. Inspiracją do mojej twórczości są zarówno wspomnienia rodzinne, jak i twórczość polskich artystów – Norwida czy Wyspiańskiego. Wykorzystuję w nich tradycyjne motywy ludowe i techniki – mówi Aleksander Dutkiewicz.

Artystyczne wycinanki różnią się znacząco od zwykłych tradycyjnych rózg rawskich. Inspirowane naturą i jedynymi w swoim rodzaju wzorami, są wytworem wyobraźni artysty, który wykorzystuje swoje umiejętności i wytrwałość, by stworzyć piękne, ażurowe koła, kwadraty i inne kształty, które są kolorowe, zazwyczaj w czerni, czerwieni, zieleni, niebieskości i fioletu. Do ich tworzenia wystarczy papier i nożyczki.

Aleksander Dutkiewicz pochodzi z rodziny tradycyjnych twórców ludowych z Żądłowic i Zakościela. Powierzone przez swoją babcię i ciocię dziedzictwo sztuki wycinanki zaprowadziło go aż do laureatury wielu nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach folklorystycznych, a także autorstwa wielu wystaw.

Dziś oryginalne wycinanki Aleksandra Dutkiewicza są wystawione w wielu muzeach, między innymi w Muzeum Ziemi Rawskiej, Muzeum Częstochowskim, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim, Muzeum Lubelskim, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, oferując zwiedzającym wyjątkową okazję do podziwiania jego dzieł.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Autor komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z przepisami ustawy prawo prasowe. PAP SA nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść przekazu.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version