Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Zamrożenie cen energii: Sejm przegłosował ustawę
Polityka i społeczeństwo

Zamrożenie cen energii: Sejm przegłosował ustawę

Ustawa, która weszła w życie 16 sierpnia, zapewni polskim rodzinom znaczne oszczędności w rachunkach za prąd. Zgodnie z ustawą ograniczono limity zużycia energii po zamrożonych cenach, co pozwoli średnim polskim rodzinom na zaoszczędzenie od 3000 do 4000 zł w ciągu roku. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa zamrażająca ceny energii na poziomie z ubiegłego roku weszła w życie od stycznia 2023 r. Limit zużycia energii po zamrożonej stawce został podniesiony z 2000 kWh do 3000 kWh, co zapewni oszczędności wszystkim gospodarstwom domowym. Rodziny z osobami niepełnosprawnymi oraz gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy będą miały jeszcze wyższy limit – do 3600, 4000 kWh odpowiednio. To znacznie więcej, niż przeciętne zużycie energii elektrycznej w polskich domach, które wynosi ok. 2000 kWh rocznie.

Tarcza Solidarnościowa oraz podwyższone limity cen energii to istotne udogodnienia dla polskich rodzin. W tym roku będą one znacząco obniżać wydatki na energię – od 3000 do nawet 4000 zł. Ponadto, energia użyta poniżej limitu będzie kosztować tak samo jak w ubiegłym roku, czyli ok. 41 gr za 1 kWh netto. Natomiast te gospodarstwa domowe, które przekroczą podwyższony limit, będą musiały zapłacić nieco wyższą cenę, ok. 69 gr za 1 kWh.

Zwiększone limity dotyczyć będą wszystkich gospodarstw domowych – nawet tych, które przekroczyły dotychczasowe limity. Nadpłaty zostaną wliczone na poczet następnej faktury. Co więcej, planowane jest obniżenie cen energii dla samorządów, podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm z 78 gr do 69 gr za 1 kWh już od października tego roku.

W związku z Tarczą Solidarnościową ceny netto energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych pozostały na niskim poziomie, nie wzrastając w skali rocznej. W Polsce wynoszą one ok. 10 eurocentów za 1 kWh, podczas gdy w innych krajach UE ceny te znacznie różniły się – od ok. 10 eurocentów w Serbii, Węgrzech i Albanii, aż po 40 eurocentów w Czechach, Grecji i Irlandii. Aby pomóc w utrzymaniu tego niskiego poziomu cen, Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, który finansują wytwórcy energii, budżet państwa i spółki węglowe, został utworzony na mocy nowelizacji ustawy.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version