Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Świętując Międzynarodowy Dzień Upamiętniania Ofiar Przemocy Motywowanej Religią lub Wyznaniem
Polityka i społeczeństwo

Świętując Międzynarodowy Dzień Upamiętniania Ofiar Przemocy Motywowanej Religią lub Wyznaniem

Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca uwagę na ważny dzień – Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Jego celem jest uświadamianie, jak ważny jest dostęp do wolności wyznania dla każdego człowieka.

Ministerstwo Sprawiedliwości zachęca do upamiętnienia ofiar aktów przemocy spowodowanych z powodu wyznania lub religii, a także do promowania wolności religijnej jako jednego z podstawowych i nienaruszalnych praw człowieka.

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie w 2019 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ stanowi ważny krok w kierunku ochrony osób doświadczających prześladowań z powodów religijnych lub wyznaniowych. Inicjatywa ta została zaproponowana przez polską dyplomację, która dostrzega potrzebę podjęcia skutecznych działań w celu zwalczania aktów przemocy związanych z religią czy światopoglądem.

Przemoc ze względu na religię

Według danych międzynarodowej organizacji Open Doors nawet 360 milionów osób na całym świecie doświadcza poważnych prześladowań. Najbardziej dotkliwe są one w krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie w 2022 r. śmierć z powodu wiary poniosło 5014 chrześcijan.

Wszelkie akty przemocy i dyskryminacji religijnej są niedopuszczalne. Prześladowania z uwagi na wyznanie obejmują nie tylko fizyczne wykroczenia, lecz również wszelkie działania, które utrudniają wiernym wyznawanie ich wiary. W Polsce często występują przypadki zakłócania nabożeństw, napaści na duchownych, profanacji obiektów sakralnych czy symboli religijnych, a nawet pozbawienia ludzi pracy wyłącznie z powodu ich religii. Ponadto spotykane są przypadki uniemożliwienia budowy kościołów lub rejestracji organizacji religijnych.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zawsze staje w obronie wierzących, gdy są dyskryminowani. Na jego wniosek Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis, na mocy którego skazano przedsiębiorcę z Łodzi. Mężczyzna odmówił wydruku materiałów organizacji LGBT, które były sprzeczne z jego wyznawanymi wartościami.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zawsze staje w obronie praw człowieka i wierzących, gdy są dyskryminowani. Dzięki jego staraniom Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis, na mocy którego skazano przedsiębiorcę z Łodzi. Mężczyzna odmówił wydruku materiałów organizacji LGBT, ponieważ sprzeczne one były z jego wyznawanymi wartościami.

Minister Sprawiedliwości wspiera także obywatelski projekt ustawy „W obronie chrześcijan”. Ponad 400 tysięcy Polaków zaaprobowało ten dokument, który wprowadza zasadnicze zmiany w prawie mające na celu ochronę wszystkich wyznawców religii przed atakami. To ważny krok, aby wszyscy mieszkańcy Polski czuli się bezpiecznie.

Dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości, w krajach Unii Europejskiej wprowadzono jednolite standardy dotyczące zapewnienia szacunku dla tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, które trafia do rodziny zastępczej.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do treści komunikatów zamieszczanych w serwisie. Za zawartość przekazu odpowiada nadawca, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version