Polityka i społeczeństwo

Partnerstwo dla wsparcia rolników: MRiRW i współpraca dla dobra wsi

Pięciu ministrów ds. rolnictwa państw przyfrontowych Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier spotkało się dziś w telekonferencji.

Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wypowiedział się po zakończeniu spotkania, podkreślając, że współpraca z piątką jest stabilna i wpłynie na korzyść ich rolników.

Ministrowie podkreślili konieczność przedłużenia zakazu importu zboża z Ukrainy do końca roku.

Zwrócono uwagę na potrzebę wspierania transportu zboża z Ukrainy poprzez stworzenie odpowiedniej infrastruktury.

Kraje przyfrontowe zadeklarowały wsparcie dla inicjatywy Komisji Europejskiej.

Proponowane wsparcie zostało przyjęte przez ministrów resortów rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że pięć krajów UE: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia zgadzają się na elastyczną listę produktów rolnych z Ukrainy, które nie mogą trafić na ich rynek.

Robert Telus, szef resortu rolnictwa, poparł pomysł uruchomienia dopłat do tranzytu zboża z Ukrainy w formie dopłat progresywnych, a także zapewnił, że te ustalenia zostaną przekazane jak najszybciej Komisji Europejskiej.

Podczas konferencji prasowej minister przedstawił dane dotyczące eksportu zboża z Polski. Raport zakładał, że wyeksportowanych zostanie około 9 milionów ton zboża. Z informacji przedstawionych przez ministra wynika, że wyeksportowano nawet dwa razy więcej, niż przewidywano.

Minister podkreślił również, że rolnicy posiadający gospodarstwa do 5 ha mogą starać się o dopłaty ryczałtowe w wysokości 225 euro/ha. Oferta jest dostępna do końca czerwca.

Minister Telus wyjaśnił, że ze względu na rosnące zainteresowanie ekoschematami, które dotyczą jedynie rolników nie korzystających z dopłat ryczałtowych, postanowiono podzielić produkcję roślinną i zwierzęcą przy rzetelnym szacowaniu szkód wywołanych przez suszę.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zaapelował do rolników o wzięcie udziału w tym nowym programie, gdyż może on oferować im cenne wsparcie w walce ze skutkami suszy.

Polscy rolnicy otrzymają również możliwość skorzystania z dodatkowych środków finansowych, wspierających ich starania zapobiegawcze, chroniące gospodarstwa przed skutkami suszy.

PAP SA gwarantuje, że komunikaty publikowane w serwisie pochodzą bezpośrednio od nadawcy i nie zostały w żaden sposób zmienione. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za ich treść, wyrażoną w art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM