Biznes i finanse

Innowacja w Poczcie Polskiej: Sorter Paczkowy w Lubelskiej Sortowni

Poczta Polska zamontowała w lubelskiej sortowni swój drugi z trzech nowoczesnych sorterów, który został wyceniony na prawie 50 mln złotych. Maszyna ta umożliwi szybkie i wydajne sortowanie przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych).

Realizując projekt Architektury Sieci Logistycznej (ASL), Poczta Polska skutecznie modernizuje swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową. W 2021 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych postanowiło dokapitalizować Pocztę Polską kwotą w wysokości 190 mln zł. Całkowity wkład inwestycyjny wyniósł 350 mln zł i został przeznaczony na zakup i montaż sorterów przesyłek kurierskich oraz listowych. Dzięki modernizacji i budowie centrów logistycznych oraz wyposażeniu ich w nowoczesne maszyny, Poczta Polska jest w stanie sprostać wymaganiom rosnącego rynku e-commerce.

Sortownia w Lublinie odgrywa ważną rolę w łańcuchu logistycznym, zaspokajając potrzeby kilku tysięcy podmiotów z branży e-commerce, sektora finansów publicznych i sieci sprzedaży stacjonarnej. Jej codzienna praca polega na przetwarzaniu około 300 tys. sztuk przesyłek.

„Marka Poczty Polskiej zobowiązuje do śmiałych i odważnych inwestycji. Chcemy być wiodącą na polskim rynku spółką świadczącą usługi kurierskie, gdyż uważamy, że rynek odchodzi od tradycyjnych listów. Aby to osiągnąć inwestujemy w modernizację obiektów logistycznych i parku maszynowego. Wzrost terminowości, przepustowości sieci i optymalizacja kosztów związanych z obsługą przesyłek, przełożą się na wzrost konkurencyjności naszych usług” – podkreślał Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

„Dokonujemy dużego skoku cywilizacyjnego, więc i zmienia się Poczta Polska. Musi dostosować się do warunków rynkowych. Ta inwestycja na Lubelszczyźnie podniesie standard usług w regionie i kraju” – przekonywał Jan Kanthak.

„Poczta to firma o strategicznym znaczeniu, musi się rozwijać i świadczyć swoje usługi także w sytuacjach kryzysowych. Dotychczas duże inwestycje nas nieco omijały, być może z racji położenia geograficznego. Cieszę się, że to się zmienia” – zauważył Lech Sprawka.

Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który nadzoruje Pocztę Polską, wziął udział w uroczystości uruchomienia nowego sortera.

Lech Sprawka, wojewoda lubelski, podkreślił rolę, jaką Ministerstwo Aktywów Państwowych odgrywa w finansowaniu Poczty Polskiej.

Na uroczystości obecni byli również Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego, przedstawiciele Służby Celno-Skarbowej oraz pracownicy Poczty Polskiej.

Nowy sorter typu „Cross Belt” jest wyposażony w trzy podajniki ręczne, jeden teleskopowy, dwa stanowiska w strefie kodowania ręcznego, 98 ześlizgów kierunkowych, pięć ześlizgów specjalnych, 48 ześlizgów pionowych oraz stanowiska do ręcznego podawania małych przesyłek bezpośrednio na tace sortera. Całkowita długość pętli wynosi 285 m, a wydajność operacyjna tej maszyny wynosi ok. 7 tys. przesyłek na godzinę (z prędkością 2,5 m/s dla przesyłek standardowych).

W ceremonii uruchomienia sortera brała udział także delegacja z Ministerstwa Aktywów Państwowych, która jest odpowiedzialna za finansowanie Poczty Polskiej.

Uroczystość upamiętniająca pierwsze uruchomienie sortera wzbogaciła obecność wicemarszałka województwa lubelskiego, Zbigniewa Wojciechowskiego, oraz przedstawicieli Służby Celno-Skarbowej i pracowników Poczty Polskiej.

Nowa maszyna sortująca wyposażona jest w wiele funkcji, wśród których znajdziemy: trzy podajniki ręczne, stanowisko teleskopowe, strefę kodowania ręcznego, 98 ześlizgów kierunkowych, 5 ześlizgów specjalnych, 48 ześlizgów pionowych i 7 stanowisk do małych przesyłek bezpośrednio na tace sortera. Sorter osiąga maksymalną prędkość 2,5 m/s i może sortować około 7 tys. przesyłek na godzinę.

Uroczystość pierwszego uruchomienia sortera uświetniła obecność delegacji z Ministerstwa Aktywów Państwowych, które zapewnia finansowe wsparcie dla Poczty Polskiej.

„Sorter to krok milowy, zastąpienie pracy ludzkich rąk, pełna automatyzacja” – zachwalał Krzysztof Falkowski.

Nowoczesne rozwiązanie, zaprojektowane specjalnie dla Poczty Polskiej, umożliwi obsługę różnych wielkości przesyłek. Integralną częścią inwestycji jest komponent IT, obejmujący zarówno automatyczne odczytywanie kodów, jak i integrację z innymi systemami informatycznymi firmy. Montaż został zrealizowany przez wiodącą w branży firmę BEUMER Group Poland.

Urządzenie jest dostosowane do wymagań Poczty Polskiej i umożliwi wydajne działanie sortowni. Zastosowany system IT zapewni automatyzację procesu odczytywania kodów oraz kompatybilność z innymi systemami informatycznymi firmy. Montaż urządzenia został zrealizowany przez doświadczoną firmę BEUMER Group Poland.

„To pierwsza tego typu automatyczna maszyna we wschodniej części Polski. Inwestycja kosztowała około 50 mln złotych. Dzięki zrealizowanej inwestycji spółka będzie dysponowała w pełni zmodernizowanym oraz umaszynowionym obiektem logistycznym. Zyskają na tym zarówno klienci, oczekujący najwyższej jakości świadczonych przez nas usług, jak też pracownicy, którym znacząco poprawią się warunki pracy. Już teraz planujemy dalszy, zautomatyzowany rozwój Poczty Polskiej” – podsumował Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Lubelski sorter to następne w kolejce urządzenie oddane do użytku w bieżącym roku. Bez wątpienia pierwszym był sorter we Wrocławiu, a już w trzecim kwartale br. planowane jest zakończenie montażu kolejnego sortera w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Poczta Polska realizuje obecnie wiele strategicznych przedsięwzięć, w tym najem i umaszynowienie sortowni Warszawa II w miejscowości Ciemne k. Radzymina. Maszyna ta ma zostać oddana do użytku w II kw. 2024 roku.

Lubelski sorter to kolejny z urządzeń oddanych do użytku w tym roku. Maju było to urządzenie we Wrocławiu, a już w III kwartale br. zamontowanie zakończy się sorter w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Wśród przedsięwzięć strategicznych Poczty Polskiej znajduje się także najem i umaszynowienie sortowni Warszawa II w miejscowości Ciemne k. Radzymina. Ta maszyna zostanie oddana do użytku w II kw. 2024 roku.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM