Polityka i społeczeństwo

Bezpieczeństwo i resocjalizacja nieletnich w zasięgu Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości stale wprowadza działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczną resocjalizację nieletnich.

Za sprawą nowej ustawy, Ministerstwo Sprawiedliwości ma dostęp do szeregu narzędzi pozwalających na adekwatną reakcję na rozmaite przypadki demoralizacji wśród dzieci i młodzieży. Przykładowo, górna granica wieku przebywania w zakładach poprawczych została podniesiona dla sprawców najcięższych przestępstw, a także utworzono okręgowe ośrodki wychowawcze o surowszym rygorze.

W ramach ustawy zaproponowano także inne rozwiązania, które umożliwiają szybkie i skuteczne zadośćuczynienie za drobne występki, np. poprzez wykonanie prac porządkowych w szkole.

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, która weszła w życie 1 września 2022 roku, została uchwalona z inicjatywy wiceministra Michała Wosia.

Dzięki nowym regulacjom sprawcy najpoważniejszych przestępstw są skazani na dłuższy proces resocjalizacji. Wszystkie osoby odpowiedzialne za zabójstwo, gwałt lub pedofilię obligatoryjnie trafiają do zakładów poprawczych. Nowe przepisy ustalają również górną granicę wieku osób przebywających w zakładzie poprawczym, która może zostać wydłużona o trzy lata, jeśli sąd uzna, że resocjalizacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

W przypadku wątpliwości co do skuteczności terapii, sąd może zdecydować o przydzieleniu skazanej osobie kuratora.

Okręgowe ośrodki wychowawcze są przeznaczone głównie dla nieletnich, którzy ukończyli już 13 lat i popełnili przestępstwo. Wyjątkowo, do tych placówek mogą trafić młodzi ludzie, którzy jeszcze nie dopuścili się przestępstwa, ale ich zachowanie jest bardzo niestabilne (np. regularnie piją alkohol lub zażywają narkotyki). W takich przypadkach, po wcześniejszym stosowaniu mniej surowych form wychowawczych, okazało się, że są one nieskuteczne w wywieraniu wpływu na ich zachowanie.

Ustawa o okręgowych ośrodkach wychowawczych została wprowadzona i już przyniosła wymierne korzyści – dziesięć ośrodków przyjęło do tej pory ponad 560 nieletnich. Stąd też, w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi, postanowiono otworzyć dodatkowy okręgowy ośrodek wychowawczy dla dziewcząt w Koszalinie, który rozpocznie działalność 1 września.

Motywacja do wykonywania prac na rzecz szkoły zamiast karania małoletnich sprawców mniej poważnych występków jest kluczowa dla kształtowania postaw opartych na szacunku i odpowiedzialności. Intencją tego typu przepisów jest zapewnienie młodzieży możliwości wyciągnięcia wniosków i zrozumienia skutków swoich czynów, bez wywierania na nich presji i stygmatyzacji.

Młode matki z dziećmi potrzebują szczególnej troski i opieki. Dlatego też w ramach nowej ustawy, Ministerstwo Sprawiedliwości wydzieliło dwa specjalne ośrodki, w których młode matki mogą przebywać z dziećmi. Pierwszy z nich znajduje się w Warszawie Falenicy, drugi zaś w Mrozach. Ośrodki te zapewnią młodym matkom warunki do spokojnego i bezpiecznego wychowywania swoich dzieci, a także możliwość odbudowywać ich życie pod kontrolą specjalistów.

Zmniejszyła się przestępczość wśród nieletnich

Co cieszy, w porównaniu z 2015 rokiem odnotowano znaczny spadek wszystkich spraw nieletnich. Przykładowo, w 2022 roku wpłynęło o 14,6% mniej skarg dotyczących czynów karalnych, a 11% mniej dotyczących demoralizacji.

Raport z 2017 roku wskazuje, że wpływ do sądów rodzinnych znacząco zmalał w porównaniu z 2015 rokiem – o ponad dziesięć tysięcy. Jest to potwierdzeniem skuteczności reform Ministerstwa Sprawiedliwości, które przyczyniły się do zmniejszenia liczby nieletnich w sądach.

Pojawiają się pozytywne tendencje w statystykach przestępczości w porównaniu do 2015 roku. Przestępstwa rozbójnicze, takie jak kradzież i wymuszenie, zanotowały znaczny spadek – około 80% i 85%, odpowiednio. Natomiast liczba czynów karalnych, takich jak udział w bójce lub pobiciu, zmniejszyła się o ponad 60%.

PAP SA zapewnia, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczone przez nadawcę bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatów zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM