Polityka i społeczeństwo

Kolejowe ułatwienia w aglomeracji krakowskiej – nowy przystanek dla podróżnych

1. Ministerstwo Infrastruktury z przyjemnością ogłasza, że PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisało umowę na budowę przystanku kolejowego w Pisarach w woj. małopolskim. Do końca 2024 r. mieszkańcy tej miejscowości będą mieli dostęp do nowoczesnych peronów położonych przy zmodernizowanej trasie Kraków – Katowice. Inwestycja ta jest częścią Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

2. Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłasza dzisiaj podpisanie umowy na realizację przystanku kolejowego w Pisarach w woj. małopolskim. W ciągu następnych dwóch lat mieszkańcy tego miasta zyskają dostęp do nowoczesnych przystanków kolejowych położonych przy zmodernizowanej trasie Kraków – Katowice. Inwestycja ta jest efektem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, wyraził swoje przekonanie, że budowa przystanku w Pisarach z pewnością przyniesie wiele korzyści wszystkim, którzy codziennie korzystają z transportu do pracy, szkoły lub przychodni. Dzięki tej inwestycji będzie możliwe skuteczne zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego oraz pozytywny wpływ na rozwój polskiej kolei.

Miasto Krzeszowice przygotowuje się do budowy nowego przystanku, który zostanie zlokalizowany w pobliżu ul. Krzeszowickiej. Koszt inwestycji szacowany jest na 12 mln zł i to właśnie Spółka Primost Południe będzie odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji projektowej, zdobycie wymaganych decyzji administracyjnych oraz wykonanie prac budowlanych. Oprócz tego, na terenie stacji zostaną zaprojektowane perony dostępne dla wszystkich, w tym osób na wózkach oraz miejsce parkingowe dla kierowców. Dodatkowo, z przystanku będzie można skorzystać z usług kolei regionalnych i wybrać się w podróż w kierunku Krakowa i Katowic – dojazd do stolicy Małopolski zajmie mniej niż 25 minut, a podróż na Śląsk ok. 50 minut.

Podróżni będą mieli dostęp do dwóch peronów o długości 200 metrów, zaprojektowanych z myślą o ich komforcie. Zostaną tam też wybudowane wiaty, ławki i tablice informacji pasażerskiej, a także bezpieczne ciągi komunikacyjne. Dodatkowo, wewnątrz oraz wokół linii kolejowej powstaną nowoczesne, energooszczędne latarnie LED. Przy okazji, PKP PLK zadba o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym poprzez wybudowanie bezkolizyjnego skrzyżowania w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA zmodernizowały główną linię kolejową łączącą Małopolskę ze Śląskiem, co przyczyniło się do skrócenia czasu podróży. Prezes zarządu PKP PLK SA, Ireneusz Merchel, zaznaczył, że wielu podróżnych doceniło połączenia nowymi torami i przystanek przybliżył ich do kolei w wielu miejscowościach.

Program budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 został zaprojektowany w celu zapobiegania wykluczeniu komunikacyjnemu, promowania ekologicznych środków transportu oraz wsparcia polskiej gospodarki. Przeznaczono na ten cel 1 mld zł, z których część zostanie wykorzystana na wybudowanie lub odnowienie przystanków kolejowych, a także na zapewnienie dostępności miejsc parkingowych dla pasażerów. Efektem programu są już nowe przystanki w Wolbromiu i Zatorze, a docelowo przybędą one również w Krakowie, Nowym Sączu i Zakrzowie. W województwie małopolskim na budowę i modernizację przystanków kolejowych przeznaczono środki na 22 lokalizacje.

Serwis PAP zamieszcza komunikaty w ich oryginalnej postaci, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za zawartość komunikatów.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM