Ministerstwo Sprawiedliwości zachęca:
Dziś, 1 września, mija 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Przedwojenny dzień zapoczątkowany atakiem niemieckich sił zbrojnych na Polskę, był początkiem okupacji naszego kraju. Dzisiaj, po latach, uczcimy to wydarzenie, upamiętniając tych, którzy wtedy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny.
Ministerstwo Sprawiedliwości apeluje:
Dziś, 1 września, jest szczególnym dniem, ponieważ mija 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Dzień, który rozpoczął okupację Polski, jest dla nas okazją do złożenia hołdu tym, którzy ofiarowali swoje życie, by bronić wolności oraz niepodległości naszej Ojczyzny.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyraził głęboki smutek i ból milionów Polaków, którzy pamiętają 1 września jako datę napaści hitlerowskich Niemiec. Złożył wieńce pod tablicami pamiątkowymi przed Kościołem Garnizonowym w Rzeszowie, aby upamiętnić ofiary tego zbrodniczego działania.
Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, wyraził swoje zaniepokojenie skalą zakłamania historii, zwłaszcza w tak ważnych momentach jak 1 września. Podkreślił, że Polacy muszą dbać o prawdziwą pamięć historyczną, by następne pokolenia znały historię swojej ojczyzny.
– Musimy wystąpić przeciwko zalewowi kłamstwa i nieustannie mówić prawdę o naszej przeszłości – powiedział Minister Ziobro.
Minister Ziobro przywołał wspomnienia swojej rodziny, która uczestniczyła w polskiej obronie w 1939 roku. Jego dziadek ze strony ojca został ciężko ranny w trakcie niemieckiego bombardowania dworca w Rzeszowie, gdy wyruszał do służby wojskowej. Natomiast z drugiej strony, dziadek Ministra ze strony matki walczył w polskiej armii, został ranny i po wojnie został szefem kontrwywiadu Armii Krajowej w powiecie przemyskim.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Marcin Warchoł składali wieńce pod tablicami pamiątkowymi przed Kościołem Garnizonowym w Rzeszowie, aby oddać hołd wszystkim polskim żołnierzom, którzy walczyli w trakcie kampanii wrześniowej oraz w szeregach Armii Polskiego Państwa Podziemnego i u boku aliantów na frontach II wojny światowej.
Wrzesień 1939 roku pozostanie na zawsze w pamięci Polaków jako tragiczny miesiąc, w którym Polska została zaatakowana przez Niemcy. W ciągu zaledwie 35 dni Polska doświadczyła bolesnej straty ponad 70 tysięcy poległych żołnierzy, ponad 400 tysięcy jeńców wojennych i ok. 300 tysięcy ofiar wśród cywilów. Ponadto, około 133 tysięcy żołnierzy odniosło rany.
Ministerstwo Sprawiedliwości dostarcza swoje komunikaty do serwisu PAP bez jakichkolwiek zmian w treści. Odpowiedzialność za treść komunikatów ponosi Ministerstwo Sprawiedliwości, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości zobowiązuje się do dostarczania komunikatów do serwisu PAP w oryginalnej formie, bez żadnych zmian. Ostateczna odpowiedzialność za treść komunikatów spoczywa na Ministerstwie Sprawiedliwości, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości jest zobowiązane do dostarczania komunikatów do serwisu PAP w niezmienionej formie. Odpowiedzialność za treść komunikatów należy do Ministerstwa Sprawiedliwości, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl