Polityka i społeczeństwo

Konin: Przygotowania służb ratunkowych w Łężynie – próba przetrwania na torze

W ramach ćwiczeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Koninie, wszystkie służby wzięły udział w symulowanym wypadku drogowym, który przypominał tragiczne zderzenie autobusu ze składem kolejowym w Łężynie. W wyniku wypadku trzy osoby zginęły, a kilkadziesiąt odniosło rany. Ćwiczenie było po to, aby zorientować się, jak szybko i skutecznie można zorganizować współpracę między służbami w sytuacji nagłej i trudnej, dlatego informacja o nim była znana tylko wąskiej grupie osób.

W celu przetestowania zdolności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Łężynie, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizował ćwiczenie „Nowiny 23”. Scenariusz ćwiczenia zakładał wystąpienie kolizji składu kolejowego z autobusem na przejeździe kolejowym na magistrali węglowej spółki PAK. Paweł Figurski, kierownik Wydziału, wyjaśnia: „Była to doskonała okazja do sprawdzenia, jak służby radzą sobie w sytuacji zagrożenia”.

Aby wykonać pozorację, wykorzystano autentyczny skład kolejowy oraz autobus, a do ćwiczeń zaproszono 20 pozorantów ze Związku Strzeleckiego Oddział Konin, którzy wykonali scenariusze dotyczące ran i urazów.

Akcja ratunkowa została wszczęta po zgłoszeniu wypadku na numer 112 o godz. 10.00 i szybko przystąpiono do wdrożenia wypracowanych procedur. Najbliższa jednostka OSP Cukrownia jako pierwsza dotarła na miejsce, po niej przybyli strażacy zawodowi z Komendy Miejskiej PSP w Koninie, aby objąć dowodzenie nad akcją. Następnie pojawili się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie, ratownicy z pogotowia ratunkowego, strażacy z OSP Konin-Chorzeń i OSP Konin-Starówka, pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego, Starostwa Powiatowego w Koninie, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Zarządu Dróg Miejskich w Koninie oraz Straży Miejskiej w Koninie.

Paweł Figurski podkreślił, że ćwiczenia okazały się sukcesem dzięki wsparciu wielu ośrodków i instytucji. Hydrostal Konin wypożyczył autokar do pozoracji, a spółka PAK-Górnictwo udostępniła magistralę węglową, wypożyczyła skład kolejowy oraz wzięła udział w ćwiczeniach. Młodzież ze Związku Strzeleckiego Oddział Konin również wzięła udział, a PKS Konin zapewnił transport autokaru pozoracyjnego i pozorantów.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM