Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Karpacz: Spotkanie polsko-mołdawskie – Rozwój Współpracy
Polityka i społeczeństwo

Karpacz: Spotkanie polsko-mołdawskie – Rozwój Współpracy

Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, spotkał się dzisiaj z wicepremierem Mołdawii, Vladimirem Boleą, w celu omówienia szeregu ważnych kwestii związanych z rolnictwem i przemysłem spożywczym.

Minister Telus wykorzystał okazję, by wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie upowszechniania wysoce efektywnych metod produkcji żywności, zapewniania dostępu do jej zrównoważonego rozwoju i ułatwiania przedsiębiorcom dostępu do rynków europejskich.

Podczas spotkania minister Robert Telus wyraził przekonanie, że Polska może pomóc Mołdawii w procesie akcesyjnym do UE. Jako kraj, który przygotowywał się do akcesji przez długi czas, a także mający doświadczenie wynikające z 20-letniego członkostwa w Unii Europejskiej, Polska może zaoferować wsparcie Mołdawii w dostosowaniu rolnictwa do wymogów UE. Minister zadeklarował, że Polska udzieli Mołdawii wsparcia eksperckiego w tym zakresie.

Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że w 2022 r. Mołdawia otrzyma status kraju kandydującego do UE. Minister podkreślił, że zwiększa to szansę na przyjęcie do UE kolejnych krajów, w tym Mołdawii. Polska może wesprzeć Mołdawię na ścieżce akcesyjnej, wykorzystując swoje doświadczenia z przygotowań do akcesji oraz członkostwa w Unii Europejskiej.

Wicepremier Bolea z wdzięcznością odniósł się do dotychczasowej pomocy, jaką otrzymała Mołdawia od strony polskiej. Pozytywnie ocenił prace ekspertów ARiMR i MRiRW w ramach projektów wsparcia Mołdawii (TAIEX, Twinning), które miały na celu dostosowanie jej legislacji do prawa unijnego. Wyraził nadzieję, że współpraca ta będzie kontynuowana. Wśród tematów, które uznał za szczególnie istotne, wymienił ochronę rynku i lokalnych producentów, a także konsumentów.

Minister Robert Telus podkreślił, że obecna sytuacja na rynku wymaga podjęcia odpowiednich działań w celu ochrony naszego rynku przed napływem towarów rolnych z Ukrainy. Stwierdził, że wszyscy partnerzy, w tym Unia Europejska, muszą wspólnie podjąć skuteczne działania i długofalowe strategie, aby zboże z Ukrainy trafiało do krajów, które tego potrzebują. Polski minister zadeklarował również poparcie dla wprowadzenia dopłat do tranzytu towarów rolnych z Ukrainy oraz zainwestowania w infrastrukturę, która zapewni odpowiednią wydajność przewozów towarów.

Ponadto, Minister Telus zauważył, że w obecnej sytuacji, kwestie rynkowe są szczególnie istotne. Dlatego też, Unia Europejska powinna koncentrować się na stworzeniu skutecznych rozwiązań, które zapobiegną niekontrolowanemu napływowi ukraińskich produktów rolnych do Polski.

Wicepremier Bolea zapowiedział, że Mołdawia, która uczestniczy w projekcie korytarzy solidarnościowych, będzie potrzebowała finansowego wsparcia w celu rozbudowy infrastruktury, która umożliwi transport towarów na południe Europy. Inwestycja ta pozwoli na szybszą i wygodniejszą wymianę handlową pomiędzy poszczególnymi państwami.

Mołdawski wicepremier zaprosił ministra Roberta Telusa, aby wziął udział w spotkaniu Platformy Partnerstwa Agrifood, organizowanym w październiku 2023 r. w Kiszyniowie. To będzie doskonała okazja, by odwiedzić Mołdawię i zobaczyć jak wiele jest do zrobienia w kraju.

Polski handel z Mołdawią

W 2022 roku polski eksport do Mołdawii osiągnął wartość 67,4 mln EUR. Do Mołdawii wyeksportowaliśmy głównie mięso wieprzowe, sery i twarogi oraz mięso i podroby z drobiu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 r. handel polsko-mołdawski wzrósł o 7 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2022 r., osiągając wartość 34 mln EUR.

PAP SA zastrzega sobie prawo do publikowania komunikatów w serwisie bez wprowadzania żadnych zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego zawartość zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version