Biznes i finanse

Miedź: Klucz do Transformacji Energetycznej w Karpaczu ’23

Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaznaczył, jak ważną rolę w rewolucji energetycznej pełni miedź – bez tego surowca transformacja energetyczna nie byłaby możliwa.

KGHM Polska Miedź postawiła na Forum Ekonomicznym w Karpaczu pytania dotyczące maksymalizacji potencjału surowcowego Polski oraz znaczenia surowców strategicznych i krytycznych dla jej gospodarki. Dyskusja z panelistami skupiła się wokół wypracowania innowacyjnych rozwiązań w tych obszarach, by wspierać rozwój naszego kraju.

„Polityka surowcowa polskiego państwa przyjęta w ubiegłym roku to pod wieloma względami dokument wizjonerski, w tych kierunkach podążają teraz największe gospodarki świata” – zaznaczył Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

Sierpień 2023 r. był znaczącym momentem dla rynku miedzi. Departament Energii USA dodał ją do listy surowców strategicznych, wskazując, że zapotrzebowanie na nią w skali światowej wzrośnie dwukrotnie do 2035 r. Również Unia Europejska uznała miedź za surowiec strategiczny.

„Jako KGHM stanowimy filar bezpieczeństwa surowcowego Polski, ale to nie jest tylko i wyłącznie kwestia naszego kraju. Dzisiaj produkcja górnicza miedzi w Polsce stanowi blisko 50 proc. ogólnej produkcji górniczej w Unii Europejskiej. W Polsce produkcja w ubiegłem roku wynosiła 392 tys. ton tego surowca, a UE jako całość nieco ponad 800 tys.” – wskazał prezes Zdzikot.

„Miedź to surowiec katalizujący rewolucję energetyczną, bez niej transformacja energetyczna byłaby niemożliwa” – zaznaczył Tomasz Zdzikot. „Wystarczy wspomnieć, że przeciętny samochód o napędzie spalinowym potrzebował 30-40 kg miedzi, elektryczny 150 kg miedzi. Turbina wiatrowa o mocy 3 MW to prawie 5 ton miedzi, zaś farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW – od 3 do 4,5 ton” – wyliczał.

Polska ma potencjał i powinna rozwijać wydobycie surowców strategicznych i krytycznych, które mają kluczowe znaczenie dla gospodarki. KGHM Polska Miedź, który stanowi filar bezpieczeństwa surowcowego Polski, zorganizował debatę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, w której paneliści omówili te kwestie.

Prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot podkreślał, że miedź

„Cieszymy się jako firma, że wszystkie nasze produkty znalazły się na liście surowców strategicznych, zarówno miedź, jak i srebrno, złoto, molibden czy nikiel. To są wszystko surowce, które dla polityki surowcowej polskiego państwa są uważane za strategiczne” – podkreślał prezes KGHM.

Jak mówił, dokument jest istotny również ze względu na swój horyzont czasowy. „Polityka surowcowa została określona do roku 2050. To też niezwykle ważne. Dlatego, że wszystkie inwestycje górnicze mają charakter długofalowy – to projekty kosztowne, których realizacja jest rozkładana w czasie, liczona latami” – akcentował.

Surowce strategiczne i krytyczne odgrywają niezwykle ważną rolę w gospodarce i są niezbędne do realizacji wizji transformacji energetycznej. W trakcie debaty zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź na Forum Ekonomicznym w Karpaczu paneliści omówili potencjał Polski w zakresie wydobycia surowców oraz wagę tych surowców dla procesu klimatycznego i polityki surowcowej.

Prezes KGHM Polska Miedź odniósł się także do polityki klimatycznej Unii Europejskiej. „Bardzo ważne jest pytanie, czy my w Europie chcemy zachować suwerenność surowcową, czy nie. Jeżeli chodzi o miedź, to konsumpcja jest znacznie większa niż możliwości produkcyjne, a dalsze restrykcje powodują, że coraz trudniej jest osiągnąć rentowność” – zaznaczył Tomasz Zdzikot.

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu skupia się wokół hasła „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Wydarzenie to oferuje uczestnikom wiele możliwości, ponieważ obejmuje ponad 500 różnych aktywności w dziedzinach takich jak Nowa gospodarka, Nowe technologie, Państwo i reformy, a także Polityka międzynarodowa.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM