Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo PAH: Wzrost zgłoszeń o pomoc psychologiczną dla dzieci – `Nigdy nie spotkaliśmy się z podobną skalą potrzeb
Polityka i społeczeństwo

PAH: Wzrost zgłoszeń o pomoc psychologiczną dla dzieci – `Nigdy nie spotkaliśmy się z podobną skalą potrzeb

Liczba zgłoszeń do programu „Pajacyk – pomoc psychospołeczna” prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną w edycji 2023/2024 wzrosła aż dwukrotnie w stosunku do poprzedniego roku. 154 organizacje złożyły wnioski o dofinansowanie programu o łącznej wartości 25 mln zł, co pokazuje, jak ważne jest zapewnienie wsparcia psychologicznego dla najmłodszych.

Marta Chojnacka, koordynatorka programu „Pajacyk – pomoc psychospołeczna” z PAH, wyraża zaniepokojenie skalą zgłoszeń, których nigdy wcześniej nie było. „Budżet programu jest ograniczony, dlatego zależy nam na pozyskaniu wsparcia biznesu i instytucji, aby jak najwięcej dzieci mogłoby skorzystać z opieki psychologicznej” – mówi.

Program PAH skierowany jest do dzieci, które potrzebują dodatkowej pomocy w kształtowaniu ich osobowości. Chcemy, by te dzieci mogły skorzystać ze wsparcia profesjonalnych specjalistów, aby uczyły się umiejętności społecznych i życiowych, jak również zdobywały nowe zainteresowania. „Wierzymy, że wsparcie, które oferujemy, pozwoli im na zdobycie niezbędnych umiejętności i wiedzy, dzięki którym będą potrafili poradzić sobie w trudnych sytuacjach” – mówi Marta Chojnacka.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że dzieci i młodzież są bardziej narażone na problemy natury psychicznej. W celu pomocy najmłodszym został rozszerzony program dożywiania w szkołach „Pajacyk” o pomoc psychospołeczną. Mimo, że jest to krok w dobrym kierunku, organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, w tym Fundacja GrowSPACE, alarmują, że w wielu regionach kraju brakuje specjalistów – psychologów szkolnych i psychiatrów dziecięcych. Przykładowo średni czas oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego wynosi ponad 200 dni, w dodatku cała Polska potrzebuje dodatkowo 2,3 tys. osób, które mogłyby wspierać dzieci w szkołach.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, PAH uruchomiła swój program w 2021 roku, dzięki któremu do tej pory udało się pomóc ponad 5000 dzieciom i młodzieży z Ukrainy, w tym także osobom, które przybyły po 24 lutego 2022 roku. Specjalnie dla nich zorganizowana została jedna edycja programu.

Spotkania z dziećmi z Syrii pokazują nam, jak wielka wrażliwość i niepokój towarzyszy ofiarom wojny. Po rozmowach i wizytach możemy zaobserwować, jak trudno dzieciom otworzyć się i opowiedzieć o swoich odczuciach. Zdarza się, że po słyszeniu głośnych odgłosów, maluchy przestraszone przez obawę przed atakiem rakietowym, chowają się pod stół. To ogromny stres, z którym dzieci nie są w stanie sobie samodzielnie poradzić – mówi Natalia Makulska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Projekt PAH współpracuje z Fundacją Inter Pares, która stworzyła miejsce, gdzie ludzie wykluczeni społecznie – w tym dzieci, seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami – mogą wzajemnie się wspierać. Fundacja zorganizowała również azyl dla uratowanych zwierząt, w ramach którego odbywają się regularne zajęcia zooterapii. Uczestnicy mogą wyciszyć się i uspokoić, obcując z psami, osłami, końmi, krowami, owcami, kozami i kotami, a także wzmacniać swoją pewność siebie, pod okiem psychologa.

Kompetencje i praktyka są kluczowe w tego typu działaniach, dlatego znaczenie mają specjaliści z doświadczeniem w pracy z dziećmi, tacy jak psycholodzy, psychoterapeuci czy pedagodzy. Wiele organizacji społecznych ma dostęp do środków, dzięki którym można wesprzeć działalności lokalnych instytucji – dotrzeć z pomocą do jak najszerszego grona dzieci w całej Polsce. Wsparcie finansowe jest niezbędne, aby te działania mogły być kontynuowane.

PAH od 1998 roku wspiera dzieci i młodzież w całej Polsce poprzez program „Pajacyk”. Środki z tego programu finansują posiłki w szkołach i placówkach wsparcia dziennego, a od 2021 roku również inicjatywy związane z ochroną zdrowia psychicznego.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version