Wiadomości Polska Biznes i finanse KGHM Polska Miedź S.A. – Nowa Era Energii Odnawialnej
Biznes i finanse

KGHM Polska Miedź S.A. – Nowa Era Energii Odnawialnej

KGHM zamówiło od Projekt Solartechnik portfel ośmiu instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc szacowana jest na ponad 50 MW. Instalacje znajdują się w czterech województwach – dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.

„W KGHM Polska Miedź S.A. jest to pierwsza tego typu transakcja, która zapewni skokowy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Inwestycja, oprócz zasadniczego celu związanego z realizowaną transformacją energetyczną KGHM, będzie miała również istotny wpływ na strukturyzację polityki KGHM w zakresie integracji aktywów OZE, tych rozwijanych we własnym zakresie oraz tych przejmowanych w ramach naszej aktywności na rynku akwizycyjnym. Zakupione instalacje zapewnią około 2 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM” – powiedział Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych.

KGHM Polska Miedź S.A. jest jednym z liderów w dziedzinie energetyki odnawialnej w naszym kraju. W związku z tym spółka zawarła umowę z firmą Projekt Solartechnik, w wyniku której KGHM nabyło portfel 8 instalacji fotowoltaicznych, o łącznej mocy 50 MW. Inwestycja obejmuje farmy słoneczne zlokalizowane w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim. Dzięki tej aktywności KGHM Polska Miedź S.A. będzie znacząco wspierać swoją strategiczną transformację energetyczną poprzez zwiększenie zielonego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w ramach grupy.

Uzupełniając swoją energetyczną strategię, KGHM Polska Miedź S.A. realizuje szereg projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na własnych gruntach, a także bierze udział w aktywnych akwizycjach spółek posiadających zaawansowane projekty instalacji OZE. Ponadto, firma otrzymała decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR).

„Współpracę ze spółką KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęliśmy od kontraktu PPA (Pay-As-Produced, kontrakt z dostawą fizyczną) na dostarczenie zielonej energii z jednej należących do Projekt Solartechnik farm fotowoltaicznych. Teraz nasz partner zostanie właścicielem tej oraz siedmiu innych elektrowni słonecznych – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. – Serdecznie dziękujemy za zaufanie. Cieszymy się, że możemy wspierać miedziową spółkę w zielonej transformacji” – dodaje.

KGHM wychodzi naprzeciw swojemu celowi, inwestując w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim do 2050 roku spółka planuje zaspokoić co najmniej 50 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną z OZE, a do roku 2030 stawia sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. Inwestycja w energetykę odnawialną jest więc krokiem w stronę osiągnięcia tego zamierzenia.

KGHM angażuje się w przekształcenie energetyczne poprzez rozwój własnych projektów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, a także przez zakup spółek z projektami OZE w zaawansowanym stanie przygotowania inwestycyjnego lub wprowadzonymi już do użytku (zarówno fotowoltaicznymi jak i wiatrowymi).

KGHM dąży do zredukowania udziału energii konwencjonalnej w swoich działaniach oraz zwiększenia niezależności energetycznej. W ramach realizacji tego celu, spółka zaangażowała się w rozwój energetyki odnawialnej, a także uzyskała od Ministerstwa Klimatu i Środowiska decyzję zasadniczą, umożliwiającą budowę małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR). KGHM dąży do wdrożenia planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi wcześniej założeniami i koncepcją.

Projekt Solartechnik jest jednym z czołowych graczy na polskich i europejskich rynkach, zgromadziwszy doświadczenie zdobyte przez wiele lat swojej działalności. Firma może poszczycić się rozbudowanym portfelem projektów fotowoltaicznych, energetycznych i farm wiatrowych, wybudowanymi w wielu krajach, w tym m.in. w Anglii, Belgii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrzech. Projekt Solartechnik jest jednym ze składowych Grupy Grenevia (FAMUR) i TDJ.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version