Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nowe zasady wwozu zboża z Ukrainy – Minister Robert Telus ogłasza decyzje
Polityka i społeczeństwo

Nowe zasady wwozu zboża z Ukrainy – Minister Robert Telus ogłasza decyzje

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło dzisiaj decyzję o przedłużeniu zakazu wjazdu ukraińskiego zboża na teren Polski po 15 września 2023 roku. Robert Telus, szef resortu, podkreślił, że jest to wyraz determinacji Polski w sprawach gospodarczych, które są ważne dla polskiego rolnika.

– Pokazujemy, że jesteśmy gotowi podjąć odpowiednią decyzję – powiedział. – Nasza uchwała mówi jasno – po 15 września zboże z Ukrainy nie będzie wjeżdżało na teren Polski. Wzywamy Komisję Europejską do przedłużenia tego zakazu – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś decyzję Rady Ministrów podczas konferencji prasowej w Korczówce-Kolonii. W spotkaniu towarzyszył mu minister Robert Telus.

Premier Morawiecki wskazał, że polski rząd nie akceptuje niekontrolowanego i gwałtownego importu zbóż z Ukrainy, ponieważ byłoby to zagrażało stabilności polskiego rynku rolnego.

Jako obywatele Polski zobowiązani jesteśmy do wspierania naszych rolników. Dlatego działania władz centralnych powinny być skoncentrowane na zapewnieniu im odpowiednich warunków do wykonywania ich pracy. Obecnym wyzwaniem jest zapobieganie wwozowi ukraińskiego zboża, co możemy osiągnąć albo poprzez decyzję Unii Europejskiej, albo poprzez wprowadzenie własnych rozwiązań. W każdym przypadku naszym obowiązkiem jest ochrona polskich rolników i polskiej wsi – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Polska stoi na stanowisku, że dobro polskich rolników jest najważniejsze.

Rada Ministrów dziś podjęła decyzję wprowadzenia zakazu wjazdu na teren Polski zboża z Ukrainy. Polska poprosiła Komisję Europejską o utrzymanie zakazu aż do września 2023 r. Jeśli Komisja nie przedłuży zakazu, Polska wprowadzi go samodzielnie, aby ochronić interesy rolników.

Minister Rolnictwa podkreśla, że Rada Ministrów zajęła się ważnym tematem rolniczym i gospodarczym poprzez przyjęcie stosownej uchwały, która zostanie skierowana do Komisji Europejskiej w celu podjęcia decyzji o przedłużeniu zakazu importu. Jeśli Komisja Europejska nie zajmie się tym kwestią w ciągu najbliższych dni, Ministerstwo Rolnictwa wprowadzi własne rozporządzenie, które wstrzyma wjazd na terytorium Polski ukraińskiego zboża, choć jego transport będzie nadal kontynuowany.

Polski rząd wyraźnie dał do zrozumienia, że stawia dobro polskich rolników na pierwszym miejscu. 15 kwietnia został podjęty zakaz wjazdu zboża z Ukrainy, co miało uświadomić Unii Europejskiej skalę problemu. Dzięki temu Komisja Europejska została zmuszona do podjęcia działań, na skutek których wszystkie kraje sąsiedzkie otrzymały zakaz wjazdu zbóż.

Minister Robert Telus wyjaśnił, że polski rząd jest zdeterminowany, by nadal zajmować się własnymi sprawami gospodarczymi. Jako przykład podał dzisiejszą uchwałę Rady Ministrów.

– To my decydujemy o tym, co jest najlepsze dla dobra rolników z naszego kraju. Zdecydujemy, czy przedłużyć zakaz wjazdu ukraińskiego zboża na teren Polski, czy też nie – powiedział minister Telus.

Minister Telus podkreślił, że korytarze solidarnościowe będą nadal działać, wspierając dotarcie zboża do tych miejsc, gdzie jest najbardziej potrzebne, np. do krajów afrykańskich.

Decyzja ta zapewni polskim rolnikom i gospodarce krajów przyfrontowych bezpieczeństwo, jednocześnie budując mechanizmy bezpieczeństwa żywnościowego całego świata.

Jest to ważne nie tylko dla Polski, ale również dla Unii Europejskiej i Ukrainy, aby upewnić się, że produkty trafiają tam, gdzie są potrzebne.

Komisja Europejska skłania się ku przedłużeniu zakazu importu zbóż z Ukrainy

Ministrowie Unii Europejskiej wyrazili zgodę na przedłużenie obowiązującego zakazu importu ukraińskich zbóż po 15 września. Szef resortu rolnictwa potwierdził, że nie zgłoszono żadnych obiekcji wobec tej decyzji.

Komisja Europejska wykazuje zainteresowanie kontynuowaniem zakazu importu zbóż z Ukrainy, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i zdrowotne na terenie Unii.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną odpowiedzialność za jego zgodność z obowiązującymi przepisami prawa prasowego. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version