Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Premie dla młodych rolników: Więcej czasu na złożenie wniosków – MRiRW komunikat
Polityka i społeczeństwo

Premie dla młodych rolników: Więcej czasu na złożenie wniosków – MRiRW komunikat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że wydłużono termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Premie dla młodych rolników Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie z nowymi przepisami, wnioski można składać do 16 października 2023 r., co oznacza więcej czasu na przygotowanie wymaganej dokumentacji.

Młodzi rolnicy dostają kolejną szansę, aby skorzystać z wsparcia, jakie oferuje interwencja Premie dla młodych rolników. Wielu z nich będzie miało szansę na realizację swoich marzeń i rozwój swojego gospodarstwa rolnego.

Udostępniamy młodym rolnikom narzędzia oraz zasoby, które ułatwią im rozpoczęcie i rozwój przedsiębiorstwa rolnego, dzięki dostępowi do niezbędnego kapitału na samym początku.

Młodzi rolnicy to nie tylko osoby fizyczne, ale i małżonkowie, którzy w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy nie przekroczyli jeszcze wieku 40 lat (nieukończone 41 lat). Oni również mogą rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyni kierujący, jeśli będą w nim aktywnie pracować.

Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym zazwyczaj następuje w momencie, gdy osoba starająca się o wsparcie staje się właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. Istnieje jednak możliwość określenia daty rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej później, biorąc pod uwagę czynności lub wydarzenia, które wskazują na faktyczne prowadzenie działalności rolniczej.

Ile wynosi wsparcie?

Wsparcie w postaci premii w wysokości 200 000 zł będzie wypłacane w dwóch ratach.

Jakie są kryteria dostępu do premii?

Aby móc skorzystać z premii, należy spełnić następujące kryteria:

• rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym nie wcześniej niż w ciągu ostatnich 24 miesięcy;

• prowadzenie, jako kierujący, działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej (tej niższej) lub o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 000 euro; powierzchnia użytków rolnych tego gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna – 150 000 euro;

• rozpoczęcie prowadzenia działalności w wyznaczonym terminie – najpóźniej 12 miesięcy od dnia przyznania premii.

Beneficjent musi posiadać co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych w postaci własności, użytkowania wieczystego lub dzierżawy od Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, w porównaniu do odpowiedniej średniej (wojewódzkiej lub krajowej – tej niższej).

• zapewnienia zatrudnienia co najmniej jednej osoby, w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu, przez okres co najmniej 12 miesięcy, w ciągu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;

• wykazania się odpowiednimi kompetencjami do zarządzania gospodarstwem – co najmniej jednego członka rodziny prowadzącego gospodarstwo musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe;

• wykazania się odpowiednimi umiejętnościami organizacyjnymi i technicznymi – właściciel gospodarstwa musi posiadać odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie zawodowe.

Zapewnienie wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa i utrzymanie jej na wysokim poziomie przez okres 5 lat od wypłaty pierwszej transzy pomocy.

• do 3 pkt można uzyskać za powierzchnię UR w gospodarstwie w roku wyjściowym,

znaczenie powierzchni UR w gospodarstwie odnosi się do wyrażonej w hektarach (ha) powierzchni UR w gospodarstwie w roku wyjściowym, która jest ujmowana w wyliczeniach na podstawie deklaracji składanej przez rolnika do ARiMR.

• do 4 pkt można uzyskać za kwalifikacje zawodowe lub umiejętności,

Kwalifikacje zawodowe lub umiejętności uznaje się za wykazane zaświadczeniami o ukończeniu szkoły rolniczej, kursów i szkoleń dotyczących gospodarowania na roli lub prowadzenia działalności rolniczej.

PAP SA publikuje komunikaty bez modyfikacji treści, które są dostarczone przez nadawcę. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca ponosi odpowiedzialność za treść swojego komunikatu.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version