Polityka i społeczeństwo

Wielka Historia II Rzeczpospolitej – Premierzy i Ministrowie w latach 1918-1939

Książka „Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918–1939” wydana przez Instytut De Republica zawiera 207 biogramów premierów i ministrów oraz składy gabinetów rządowych, począwszy od pierwszego gabinetu odrodzonej Rzeczpospolitej, którego kierował Jędrzej Moraczewski, aż po najdłużej trwający, ostatni rząd II RP Sławoja Felicjana Składkowskiego.

Prof. Andrzej Przyłębski, dyrektor Instytutu De Republica, poinformował, że Instytut wydał już ponad 20 książek, 20 innych jest w trakcie przygotowania, a 60 kolejnych jest już zaplanowanych.

„Wydawnictwo Instytutu De Republica, wydając publikacje ambitne, ale przede wszystkim trudne w realizacji, wypełnia ważną lukę na rynku wydawniczym – zarówno komercyjnym jak i uniwersyteckim. Wydawane przez nas książki dokumentują istotne elementy polskiej spuścizny kulturowej i historycznej” – powiedział prof. Przyłębski.

Książka „Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939” to wyjątkowe dzieło, które pod redakcją naukową profesorów: Zbigniewa Girzyńskiego, Jarosława Kłaczkowa oraz Wojciecha Piaska, prezentuje sylwetki polityków II Rzeczypospolitej. Autorzy wzbogacili biogramy o informacje dotyczące pochodzenia, wykształcenia, zaangażowania społecznego oraz działalności politycznej premierów i ministrów.

Książka „Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939” to unikalne opracowanie pod redakcją naukową profesorów: Zbigniewa Girzyńskiego, Jarosława Kłaczkowa oraz Wojciecha Piaska, które przedstawia sylwetki polityków II Rzeczypospolitej. Biogramy przygotowane zostały z uwzględnieniem informacji o pochodzeniu, wykształceniu, zaangażowaniu społecznym oraz działalności politycznej premierów i ministrów.

Niniejsza książka składa się z biogramów 19 polityków okresu międzywojennego, przygotowanych przez grupę historyków z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Biogramy powstały na podstawie dostępnej literatury i badań archiwalnych, które zostały przeprowadzone specjalnie do tej publikacji.

Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za przeprowadzenie reform regulacyjnych dotyczących ruchu naturalnego ludności i ochrony miejsc pamięci, wyraził podczas konferencji prasowej poświęconej premierze książki, że jest to część szerszej inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, by upamiętnić wybitne postacie, które dążyły do wybudowania niezależnej Polski od 1918 roku do dzisiaj.

„Te biogramy mogą inspirować, jak żyć i pracować dla Polski” – powiedział minister Labuda.

Prof. Jarosław Kłaczkow wyraźnie stwierdził, że poprzez lekturę tej książki czytelnicy będą w stanie poznać cały „krwioobieg polityczny najwyższych kręgów władzy Polski okresu międzywojennego”. Z kart tej pozycji wyłaniają się szczegółowe życiorysy poszczególnych postaci.

Prof. Zbigniew Girzyński wyraził opinię, że w tej pozycji zawartych jest ponad 200 precyzyjnych obserwacji historii Polski, które są zapamiętane i zrozumiane przez każdego bohatera na swój wyjątkowy sposób.

„Każdy z nich rodził się w innych okolicznościach, inaczej dojrzewał, miał inne doświadczenia życiowe. To byli nieraz zwykli ludzie, jak ślusarz Tomasz Arciszewski, ale też profesorowie najlepszych uniwersytetów, jak premier Kazimierz Bartel. To byli ludzie, którzy całe życie uczyli się żyć w konspiracji i ocierali się o śmierć, jak Józef Piłsudski i ci, którzy na dyplomatycznych salonach sprytem starali się walczyć o sprawę Polski, jak Roman Dmowski” – powiedział prof. Girzyński.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM