Zdrowie i styl życia

Bezpieczne i skuteczne monitorowanie glikemii u kobiet w ciąży: korzyści i wyzwania

Od stycznia 2024 roku kobiety w ciąży z cukrzycą otrzymają możliwość skorzystania z systemów ciągłego monitorowania glikemii, bez konieczności wykonywania kilka razy dziennie badań tradycyjnym glukometrem. Ta ważna zmiana jest efektem wspólnego wysiłku ginekologów, perinatologów, diabetologów i pacjentek, a także decyzji Ministerstwa Zdrowia, które wysłuchało ich głosów.

Świadomość związana z konferencją „Zdrowa matka – zdrowe dziecko. Osiągniecia i wyzwania w opiece nad kobietą w ciąży” zyskuje na znaczeniu, szczególnie w kontekście nowoczesnych rozwiązań monitorowania stężenia glukozy Flash (FGM). W ciągu ostatnich dwóch lat refundacja systemu FGM została udostępniona dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 w wieku od 4 do 18 lat, a także dla tych z cukrzycą typu 3-wtórną. W 2022 roku została udostępniona refundacja dla pacjentów niewidomych, kobiet w ciąży oraz osób przyjmujących intensywną insulinoterapię bez ograniczeń wieku. Natomiast na początku 2024 roku refundacja ta zostanie udostępniona wszystkim kobietom w ciąży z cukrzycą.

Korzystanie z systemów ciągłego monitorowania glikemii to ważny element w zarządzaniu cukrzycą, ponieważ umożliwia ono monitorowanie nie tylko bieżącej wartości poziomu cukru we krwi, ale także trendów zmian. Ponadto, taka diagnostyka pozwala na wczesne wykrywanie hipoglikemii nocnej, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dostosowanie dawki insuliny.

Autorzy raportu „Cukrzyca a ciąża. Optymalizacja opieki nad kobietą w ciąży”, którzy wzięli udział w konferencji, są pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej SED oraz Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Występowanie cukrzycy ciążowej u kobiet w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia zarówno matki, jak i płodu. Współczesne badania wykazują, że liczba przypadków cukrzycy ciążowej wzrosła w ostatnich latach, w 2021 r. stanowiąc 12,5% wszystkich porodów. Obecnie istnieje szereg badań nad cukrzycą ciążową, które pozwalają na lepsze zdiagnozowanie i leczenie tego poważnego schorzenia. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wad rozwojowych i chorób metabolicznych u dzieci, jak i u matek.

„Dzieci te częściej w przyszłości zapadają na otyłość i choroby metaboliczne. Lecząc cukrzycę w ciąży, dbamy o ich przyszłość – podkreśla prof. Bomba-Opoń. – Cukrzyca ciążowa jest diagnozowana między 24 a 28 tygodniem ciąży, kiedy następuje największy przyrost płodu. U wielu kobiet wystarczy modyfikacja diety i stylu życia, wcale nie potrzeba podawać im insuliny. To dlatego tak ważne jest ciągłe badanie poziomu glikemii. Trzeba tu podkreślić, że nasz kraj jest w czołówce, jeśli chodzi o badanie poziomu glikemii ciężarnych. Obligatoryjne badanie wszystkich ciężarnych wprowadzono pod koniec lat 90. XX w. W wielu krajach do dziś nawet 1/3 kobiet nie miała rozpoznanej cukrzycy w czasie ciąży. I choć w ostatnich latach mamy w całej Europie mniej porodów, powikłań jest więcej. Wynika to faktu, że coraz starsze kobiety zachodzą w ciążę, a także jest epidemia otyłości. Kobiety już w wieku nastoletnim są otyłe” – tłumaczy ekspertka.

Kontrolowanie glikemii jest bardzo ważne dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka. Prof. Myśliwiec zauważa, że w celu uniknięcia konsekwencji hiperglikemii zarówno ginekolodzy, jak i diabetolodzy, powinni współpracować i monitorować poziom cukru we krwi kobiety w ciąży.

Monitorowanie glikemii w ciąży jest koniecznością, która może zapobiec poważnym konsekwencjom dla zarówno mamy, jak i jej dziecka. Ginekolodzy i diabetolodzy powinni współpracować, aby zapewnić stałą kontrolę poziomu glukozy we krwi ciężarnej.

Regularne badanie glikemii jest niezbędne, aby ograniczyć skutki hiperglikemii, która może powodować uszkodzenia w embrionie. Wszystkie potrzebne informacje mogą zostać uzyskane przez współpracę ginekologów i diabetologów.

Kontrola glikemii w czasie ciąży jest nieocenionym narzędziem w zapobieganiu poważnym zaburzeniom zdrowia. Poprzez współpracę ginekologów i diabetologów można zapewnić stały nadzór nad poziomem glukozy we krwi przyszłej mamy.

Kontrola glikemii u ciężarnych może znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań wynikających z hiperglikemii. Współpraca ginekologów i diabetologów jest więc kluczowa dla zachowania optymalnego zdrowia mamy i jej dziecka.

„Pamiętajmy, że kobiety z cukrzycą w ciąży niekoniecznie muszą przyjmować insulinę. Dzięki stałemu monitoringowi mogą modyfikować dietę. Insulina jest lekiem, ale skutkiem ubocznym jej przyjmowania jest pojawienie się hipoglikemii, zwiększonego zapotrzebowania na glukozę. To zaś ma wpływ na rozwój mózgu dziecka. W późniejszym życiu może cierpieć na choroby neurologiczne i psychiczne. Jest to także programowanie dzieci na otyłość w przyszłości. Hiperglikemia ma także wpływ na układ sercowo – naczyniowy rozwijającego się płodu. Najważniejsze jest to, że nowoczesne systemy kontrolne glikemii pozwalają uzyskać normoglikemię. Kiedy dziś widzę kobiety w ciąży z sensorami na ramionach, wiem, że warto było walczyć o refundację. I wiem, że w Polsce cukrzycę leczymy na europejskim poziomie. Przy czym koszty sensorów są bardzo racjonalne – zapewnia prof. Małgorzata Myśliwiec.

1. Przyszłość programowania na otyłość to przede wszystkim skupienie się na zdrowym stylu życia. Przeprowadzane badania wykazują, że istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości.

2. Dlatego ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jak zarządzać czynnikami ryzyka otyłości, takimi jak dieta i aktywność fizyczna, a także zmiany w czynnikach psychologicznych i społecznych.

3. Ponadto, edukacja na temat zdrowia i wyborów żywieniowych oraz wsparcie w odpowiedzialnym postępowaniu mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka otyłości.

„Kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową napotykają na problemy z karmieniem piersią, a jest ono szczególnie ważne, ponieważ łagodzi skutki metaboliczne nietolerancji glukozy zarówno dla matki jak i dla dziecka. Karmienie piersią poprawia tolerancje glukozy matki, poprawia wrażliwość na insulinę, a także zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u matki oraz u dziecka. Wpływa też korzystnie na BMI niemowlaków i małych dzieci, zmniejszając ryzyko otyłości w późniejszym czasie. Na pewno mleko kobiety chorej na cukrzycę jest lepsze dla dziecka niż mleko sztuczne. Dlatego tak ważne jest otoczenie tych kobiet opieką laktacyjną. Porada laktacyjna już na etapie ciąży może przygotować matkę na problemy, które mogą wystąpić. Niektóre kobiety otyłe, mimo że mogą karmić piersią, nie robią tego, bo nie akceptują swojego ciała” – mówi Aleksandra Wesołowska.

Dr Stepanow uważa, że w takiej sytuacji niezbędne jest, by pacjentka w ciąży uczyła się, jak prowadzić zdrowy tryb życia, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. W celu dopasowania właściwej diety i ćwiczeń, każda pacjentka powinna skorzystać z porady lekarza i położnej.

Wielu pacjentów w ciąży wymaga edukacji, aby urodzić zdrowych dzieci. Dzięki wsparciu lekarzy i personelu medycznego, pacjenci są w stanie zdobyć niezbędne informacje dotyczące zdrowego stylu życia. Dzięki temu będą mogli prowadzić zdrowy tryb życia, aby zapobiec wystąpieniu cukrzycy u dzieci.

Poradnictwo i edukacja stanowią ważny krok w kierunku zapobiegania chorobom, takim jak cukrzyca u dzieci. Z tego powodu istnieje wiele programów i usług, które są dostępne dla pacjentów w ciąży, aby pomóc im w urodzeniu zdrowego dziecka.

Kobiety w ciąży mogą skorzystać z edukacji diabetologicznej, aby dowiedzieć się, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy u dzieci. Jest to ważne, ponieważ pomaga w zapobieganiu chorobom i umożliwia kobietom w ciąży, by miały zdrowe dzieci.

Dzięki edukacji i wsparciu lekarzy i personelu medycznego pacjenci w ciąży mają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Dzięki pozyskaniu wiedzy o zdrowym stylu życia i korzystaniu z porad lekarzy, pacjentki w ciąży mogą zapobiec cukrzycy u dzieci.

Poprzez edukację pacjentki w ciąży mogą nauczyć się, jak zadbać o zdrowie dziecka. Poprzez zmianę diety i przyjmowanie właściwych ćwiczeń, kobiety mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dzięki temu będą one w stanie zapewnić swoim dzieciom zdrowie i dobre samopoczucie.

„Trzeba jej spokojnie wyjaśnić, że cukrzyca ciążowa to nie to samo, co cukrzyca w ciąży. Uspokojona nie doprowadza się do stanu głodzenia, gdy boi się, że wysoki cukier uszkodzi dziecko. Straszne jest też to, że niektóre kobiety z cukrzycą ciążową czują się winne. Pytają, co ja takiego zrobiłam źle, że mam cukrzycę ciążową. Tymczasem czynnikiem podwyższonego ryzyka glikemii w czasie ciąży jest wspomniany już późny wiek kobiety zachodzącej w ciążę i otyłość i nadwaga. Kobiety boją się prowadzić aktywność fizyczną w czasie ciąży, a ona jest bardzo ważna. Np. tzw. terapia tlenowa, spacery obniżają poziom glukozy we krwi” – tłumaczy Beata Stepanow.

„Gdy badały się glukometrem, potrafiły oszukiwać, badały stężenie cukru we krwi męża, bo bały się przejścia na insulinę – mówi Anna Śliwińska.

Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, podkreśla, że ciągłe monitorowanie glikemii u ciężarnych jest niezbędne do zdrowia matki i dziecka. Technologia postępuje, a wraz z nią wzrasta dostępność nowoczesnych narzędzi, które pozwalają na kontrolowanie poziomu glukozy.

Elżbieta Brzozowska, mama czworga dzieci, wspomina swoje ciąże sprzed lat. W 2002 r. miała do dyspozycji tylko glukometr, który był trudny w użyciu w pracy. Ciążę udało się podtrzymać do 38. tygodnia, ale wciąż było ryzyko, że dziecko będzie wcześniakiem. Teraz, dzięki dostępności nowych technologii, ciężarne mogą kontrolować poziom glukozy i bezpiecznie urodzić zdrowe dziecko.

Monitorowanie glikemii u ciężarnych ma kluczowe znaczenie dla zdrowia matki i dziecka. Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, apeluje o świadome wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, które ułatwią kobietom bezpieczny przebieg ciąży.

Elżbieta Brzozowska, mama czworga dzieci, przechodziła swoje ciąże w latach 2002-2017. Z perspektywy czasu, z łezką w oku, wspomina swoje ogromne obawy, że dziecko urodzi się wcześniakiem. Dzięki dostępności nowoczesnych technologii, ciąża może przebiegać w pełni bezpiecznie.

Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, apeluje o świadome wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi monitorujących glikemię u ciężarnych. To bardzo ważne, aby móc kontrolować poziom glukozy i mieć pewność, że przebieg ciąży będzie bezpieczny dla matki i dziecka.

Elżbieta Brzozowska, mama czworga dzieci, wspomina swoje ciąże sprzed lat. W 2002 r. miała do dyspozycji tylko glukometr, co było trudne w użyciu w pracy. Obawiała się, że dziecko urodzi się wcześniakiem. Niemniej, dzięki nowym technologiom, które są dostępne dzisiaj, kobiety mogą cieszyć się bezpiecznym przebiegiem ciąży.

„Przeszłam wszystko: cukrzycę, gestozę, czyli zatrucie ciążowe, cholestazę, objawiającą się świądem skóry, stan przedrzucawkowy. W 2017 r. systemy monitorowania glikemii były dostępne jedynie prywatnie. Nie każda kobieta z cukrzycą ciążową mogła sobie na nie pozwolić. Na NFZ była jedna porada diabetyka i glukometr. Otrzymałam zalecenie przyjmowania insuliny ludzkiej. Na szczęście pani profesor, która prowadziła moją ciążę prywatnie zaprotestowała, powiedziała, że nie podajemy insuliny, a już na pewno nie tę ludzką. Dostałam od niej drogi system do kontroli glikemii i do 38. tygodnia ciąży glikemia była prawidłowa. Niestety, poród został wywołany oksytocyną, bo taki był algorytm postepowania. A można było spokojnie czekać na poród naturalny. Dzięki powszechnemu systemowi monitoringu glikemii teraz będzie bardziej zindywidualizowane podejście do kobiet z cukrzycą ciążową” – cieszy się Elżbieta Brzozowska.

„Wyjście z refundacją do wszystkich pacjentek jest błogosławieniem. W każdej chwili można wziąć telefon i sprawdzić poziom cukru” – mówi posłanka Dziuk.

Poseł Barbara Dziuk z Sejmowej Komisji Zdrowia zaznacza, że monitoring glikemii u kobiet w ciąży to najlepsze wykorzystanie medycyny XXI wieku. Dzięki temu możemy wyeliminować ryzyko związane z cukrzycą i zapewnić kobietom i ich dzieciom lepszą opiekę.

Prof. Myśliwiec wyjaśnia, że dzięki wykorzystaniu monitoringu glikemii występująca cukrzyca nie zawsze wiąże się już z chorobą. Gdy poziomy glikemii wynoszą już prawidłowe wartości, kobieta jest po prostu osobą z cukrzycą, a nie chorą.

Poseł Barbara Dziuk podkreśla, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom związanym z monitoringiem glikemii, możemy zapewnić lepszą opiekę kobietom w ciąży. Jest to jeden z najważniejszych postępów w medycynie XXI wieku.

Prof. Myśliwiec tłumaczy, że wykorzystanie monitoringu glikemii pozwala na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i ograniczanie ryzyka powikłań związanych z cukrzycą. Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu choroby, a jedynie zdiagnozować u kobiety cukrzycę.

„Marzę o tym, żeby ten system był jak najszerzej stosowany dla wszystkich, którzy go potrzebują” – mówi prof. Myśliwiec.

Pierwszy: Według danych opublikowanych przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, hiperglikemia w ciąży jest rozpoznawana u jednej na sześć kobiet. Te wyniki są bardzo niepokojące i wskazują na potrzebę zapobiegania tej chorobie poprzez zapewnienie optymalnych poziomów glikemii u kobiet w ciąży.

Drugi: IDF podkreśla, że konieczne jest monitorowanie stężenia glukozy we krwi u kobiet ciężarnych, niezależnie od tego, czy cukrzyca jest przedciążowa czy hiperglikemia jest wykrywana w czasie ciąży. Optymalna kontrola stężenia glukozy we krwi jest niezbędna, aby zapobiec powikłaniom cukrzycowym występującym w czasie i po ciąży.

Trzeci: Opracowanie skutecznych strategii w celu zapobiegania hiperglikemii w ciąży jest konieczne, ponieważ dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wskazują, że jest to problem występujący u jednej na sześć ciężarnych. Optymalne leczenie cukrzycy w czasie ciąży może zapobiec problemom zdrowotnym dla matki i dziecka.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM