Wiadomości Polska Nauka i technologie Naukowcy odkryli sekret samobójczych bakterii: wykorzystanie niezwykłych białek
Nauka i technologie

Naukowcy odkryli sekret samobójczych bakterii: wykorzystanie niezwykłych białek

Naukowcy z zespołu prof. Marcina Nowotnego odkryli niesamowite białka, które są w stanie tworzyć samodzielnie DNA i wywołać samobójczą śmierć bakterii. Badacz skomentował je jako „rajskie ptaki wśród białek”. Być może te białka będą miały przyszłość w kontrolowanej produkcji DNA, a nawet w terapii zakażeń bakteryjnych.

DNA można porównać do książki kucharskiej, w której zapisane są instrukcje do stworzenia życia – czyli białek, które budują komórki i wykonują w nich prace. Kod DNA jest najpierw tłumaczony na RNA, który jest następnie przekształcany w białka. Istnieją jednak specjalne białka zwane odwrotnymi transkryptazami, które mogą wykonywać odwrotną funkcję – tworząc DNA na podstawie informacji zawartej w RNA. Innym rodzajem tych białek są odwrotne transkryptazy, których zadaniem jest tworzenie długich, losowych łańcuchów DNA.

Białka AbiK, którymi zajęli się badacze z zespołu prof. Marcina Nowotnego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, to białka bakteryjne. Ich praca dotycząca tych białek, opublikowana w czasopiśmie Nucleic Acids Research, została doceniona przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne przyznaniem nagrody im. Jakuba Karola Parnasa za najlepszą publikację w danym roku. Naukowcy po raz pierwszy udokumentowali strukturę, czyli budowę przestrzenną na poziomie pojedynczych atomów, wybranego białka.

Naukowcy odkryli niezwykłe białko, które stanowi część mechanizmu, w którym zainfekowane bakterie dokonują „samobójstwa” w celu ochrony swoich sąsiadów. Przeprowadzone badania pozwoliły ujawnić, jak te bakterie walczą o przetrwanie przez zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób. Badania te stanowią kamień milowy na drodze do opracowania skutecznych metod leczenia infekcji.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version