Wiadomości Polska Biznes i finanse Gospodarka Morska – klucz do sukcesu gospodarczego Polski
Biznes i finanse

Gospodarka Morska – klucz do sukcesu gospodarczego Polski

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni to wyjątkowa okazja do dyskusji o wyzwaniach i kierunkach rozwoju branży morskiej. Podczas pięciu bloków tematycznych specjaliści z całego kraju będą omawiać najważniejsze aspekty, aby wspólnie znaleźć optymalny sposób na rozwój sektora morskiego. To ogromna szansa na wymianę doświadczeń i pomysłów, która z pewnością przyczyni się do postępu branży.

Goście honorowi Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023, Anna Clunes – ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz admirał Rex Cox, dyrektor generalny Krajowego Biura Budowy Okrętów w Wielkiej Brytanii, będą wiodącymi prelegentami paneli dyskusyjnych poświęconych różnym obszarom gospodarki morskiej.

Prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych Małgorzata Bonikowska wyjaśni jak zmieniła się sytuacja geopolityczna na Bałtyku po rozszerzeniu NATO. Natomiast Piotr Czarnecki, praktyk biznesu, pokaże jak przedsiębiorstwa poradzą sobie z wyzwaniami wynikającymi z obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie.

„To innowacje stanowią dziś w dużej mierze o potencjale gospodarki morskiej, a rosnące znaczenie przemysłów morskich dla poszczególnych krajów oraz wspólnoty międzynarodowej tym bardziej zobowiązuje do podejmowania intensywnych działań. Organizowane w Gdyni od lat Forum Gospodarki Morskiej i >>Wspólna Kaczka<< integrują środowisko oraz pozwalają wymienić doświadczenia i określić obszary współpracy na rzecz rozwoju biznesu opartego na morzu” – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

1. Wśród nich specjaliści omówią sposoby wykorzystania najnowszych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka, drony i Internet rzeczy, które mają wpływ na przemysł morski.

2. W trakcie spotkania uczestnicy będą dyskutować o możliwościach wykorzystania wspomnianych technologii w gospodarce morskiej, a także zidentyfikują potencjalne zagrożenia, które mogą się z nimi wiązać.

3. Zostanie również omówione, jak wiele firm i instytucji morskich wykorzystuje te technologie do zwiększenia efektywności i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w przemysł morski.

Nowa wersja paragrafów:

1. W Forum Gospodarki Morskiej eksperci, przedstawiciele firm i instytucji branży morskiej będą rozważać wpływ najnowocześniejszych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka, drony i Internet rzeczy, na przemysł morski.

2. Podczas spotkania uczestnicy przyjrzą się możliwościom wykorzystania tych technologii w gospodarce morskiej, a także wspólnie zidentyfikują ewentualne zagrożenia z nimi związane.

3. Forum Gospodarki Morskiej pomoże również poznać firmy i instytucje, które wykorzystują te technologie do zwiększenia efektywności i wprowadzania nowatorskich rozwiązań w przemysł morski.

„Co roku swoją obecność na Forum rejestruje ponad 600 uczestników, co pokazuje, jak duża jest skala zainteresowania gospodarką morską – podsumowuje Sławomir Kalicki. – Nasze wydarzenie daje szansę spotkania się przedstawicielom branży, czasem nawet konkurencyjnych firm, którzy mogą ze sobą porozmawiać, wymienić poglądy i doświadczenia. Dodatkową korzyścią, która płynie z tych spotkań i dyskusji, jest nacisk na współpracę, która może przesądzić o pozycji polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej”.  

Komandor dr hab. Bartłomiej Pączek, dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, poprowadzi panel dotyczący przemysłu okrętowego. Przyjrzymy się zagadnieniom związanym z realizacją programów modernizacji marynarki wojennej oraz aktualnemu stanowi projektu „Miecznik”. Uczestnicy zastanowią się także nad szansami i wyzwaniami stojącymi przed marynarką w kontekście wojny na Ukrainie.

Piotr Pawłowski, prezes zarządu w Bałtyckim Terminalu Zbożowym, zaprosi nas na panel dotyczący przyszłości portów morskich w Polsce. Dyskutować będziemy o wpływie nowych regulacji prawnych i sankcji na rozwój portów, a także o możliwościach zwiększenia przychodów.

Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Izby Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, będzie prowadzić panel skupiający się na logistyce morskiej. W trakcie spotkania uczestnicy zastanowią się nad aktualnym poziomem zaawansowania oraz kondycją sektora TSL na skalę globalną i europejską, a także dyskutować będą na temat nowych wyzwań rynkowych i uregulowań.

Zaprezentowane na panelu tematycznym dotyczącym perspektyw morskiej energetyki wiatrowej przedsiębiorstwa inwestorskie w sektorze offshore na Bałtyku otwierają dla Polski niepowtarzalną szansę, aby stać się ważnym europejskim producentem zielonej energii. Panel poprowadzi Andrzej Popadiuk, który przedstawi zalety zeroemisyjnej technologii przyszłości.

Strategie zrównoważonego rozwoju w biznesie wodniackim będą omawiane podczas panelu poświęconego żeglarstwu, który poprowadzi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing. Uczestnicy panelu będą dyskutować na temat wpływu nowoczesnych technologii na środowisko naturalne. Będzie okazja poznać najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w branży.

Seminarium poświęcone kwestiom cyberbezpieczeństwa, które poprowadzi Rafał Cichocki z Centrum Cyberbezpieczeństwa Morskiego UMG, będzie punktem programu. Do udziału zaproszono przedstawicieli branży cyberbezpieczeństwa wspierających organizacje morskie, przedsiębiorstwa działające w obrębie infrastruktury krytycznej, a także specjalistów zajmujących się systemami IT i ich ochroną. Dyskutować będą oni o wyzwaniach branży morskiej w zakresie cyberbezpieczeństwa, w szczególności w kontekście ataku na Ukrainę, a także o możliwości wystąpienia ataków hakerskich w tej branży.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version