Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo i Inwestycje „Konieczne kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG – raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse i Inwestycje
Polityka i społeczeństwo

i Inwestycje „Konieczne kompetencje sektorowe wspierające zrównoważone finanse i inwestycje ESG – raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji Finanse i Inwestycje

Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finansowych upubliczniła najnowszy raport, który prezentuje wymagane kompetencje sektora finansowego w zakresie zrównoważonych finansów i inwestycji ESG. Raport został wzbogacony o Mapę Kompetencji Sektorowych, która zawiera przydatne informacje na temat funkcjonalnych obszarów instytucji finansowych, ról zawodowych, potrzebnej wiedzy, umiejętności oraz postaw. Stanowi ona doskonałe narzędzie dla organizacji rynkowych, środowisk akademickich i szkoleniowych oraz sektora NGO, które chcą wspierać rozwój oferty produktowej ESG, szkolenia kadry pracowników, programy kształcenia oraz edukacji.

Według Unii Europejskiej, poprawa zrównoważonych finansów i inwestycji ESG jest strategicznym narzędziem do wspierania przepływów kapitału w kierunku zrównoważonej gospodarki. Rynek finansowy stanowi kluczowy element wpływający zarówno na rozwój gospodarczy i społeczny w najbliższych latach, jak i na wypełnianie wymogów zrównoważonego rozwoju przez podmioty gospodarki rzeczywistej. Z tego powodu sektor finansowy ma szczególnie ważną funkcję w edukowaniu klientów na temat inwestycji ESG, aby mogli oni w pełni korzystać z korzyści związanych z finansowaniem zrównoważonego rozwoju.

Badanie składało się z kilku etapów, w tym analizy dokumentacji (desktop research), przeprowadzenia wywiadów pogłębionych IDI z ekspertami z branży finansowej, ankiety CAWI adresowanej do studentów kierunków finansowych oraz grupy fokusowej FGI. Udział w nim wzięły różne grupy interesariuszy.

Wyniki badań wskazują, że sektor finansowy stoi przed wyzwaniem zapewnienia zrównoważonych finansów i inwestycji ESG. Aby przeprowadzić skuteczną transformację, sektor finansowy musi stawić czoła niedostatecznym kompetencjom w zakresie ESG, które stanowią przeszkodę w konkurencyjnym wykorzystaniu finansów ESG. Sektor finansowy musi wziąć na siebie odpowiedzialność za edukację uczestników rynku w zakresie finansów ESG, co będzie wymagało odpowiedniego zaangażowania w inwestycje w kompetencje ESG.

Aby wesprzeć proces wdrożenia zrównoważonych finansów i inwestycji ESG, Sektorowa Rada ds. Kompetencji Finansowych wydała pierwszą w swoim rodzaju Mapę Sektorowych Kompetencji Sektora Finansowego, wspierającą ESG. Organizacje sektora finansowego, organizacje branżowe, środowisko akademickie oraz sektor NGO są zaproszone do udziału w konsultacjach dotyczących raportu SRK Finanse i do składania swoich uwag do końca października.

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do zapoznania się z raportem dotyczącym Sektorowej Rady Kompetencji Społecznej Sektoru Finansowego (SRK SF). Link do raportu znajduje się pod adresem: https://lnkd.in/d29DBEqj

SRK SF jest inicjatywą współtworzoną przez Warszawski Instytut Bankowości, Związek Banków Polskich oraz Polską Izbę Ubezpieczeń. W skład Rady wchodzą przedstawiciele banków, ubezpieczycieli, organizacji branżowych, związków zawodowych, uczelni i firm szkoleniowych. Projekt jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version