Zdrowie i styl życia

Nowe szanse dla Polki w sypialni: odkrycia raportu

Raport na temat życia seksualnego Polek wykazał, że młode kobiety wcześniej zaczynają swoją inicjację seksualną niż ich matki, a internet stał się głównym źródłem wiedzy na temat zdrowia intymnego. Niektóre z badanych opisywały swoje doświadczenia z gabinetu ginekologicznego jako negatywne, a seks traktowały jako formę przyjemności i elementu budowania relacji. Większość z nich deklarowała, że o seksie myślą kilka razy w tygodniu, jednak uprawiają go znacznie rzadziej, często z powodu zmęczenia lub problemów w związku.

Raport opublikowany przez Instytut Badań Pollster na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska w lipcu 2023 roku dostarcza odpowiedzi na wiele pytań dotyczących seksualności Polek. W jaki sposób kobiety w naszym kraju fantazjują, czy doświadczają często orgazmu, jakie są ich przyzwyczajenia seksualne, skąd czerpią wiedzę na temat intymnych spraw, jaki mają stosunek do swojego ciała i seksu – to wszystko znajdziemy w badaniu ankietowym.

1076 Polek w wieku od 18 do 69 lat zostało wybranych do udziału w badaniu, by odzwierciedlić strukturę populacji w Polsce, biorąc pod uwagę wiek, wykształcenie, region i wielkość miejscowości. Próba obejmowała kobiety z różnych regionów kraju, zarówno z dużych miast, jak i wsi.

Kobiety w Polsce są coraz bardziej aktywne seksualnie. Według raportu, aż 95 proc. ankietowanych Polek jest aktywnych seksualnie, a 84 proc. z nich ma obecnie jednego partnera. Co więcej, w ciągu swojego życia mają one średnio czterech partnerów seksualnych. W zależności od regionu, kobiety z największych miast mają średnio pięciu partnerów seksualnych, natomiast mieszkanki wsi – trzech.

Młode Polki inicjują swoje życie seksualne już w wieku 17 lat, znacznie wcześniej niż ich matki, które zazwyczaj rozpoczynały je wokół 20. roku życia. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się szybsze dojrzewanie oraz otwartość młodych kobiet na dyskusje na temat seksu i ich chęć do udzielania szczerych odpowiedzi.

Młodzież ma dzisiaj znacznie więcej informacji na temat seksualności niż ich matki miały w ich wieku. Dzięki temu młode kobiety czują się bardziej komfortowo w rozmowach na ten temat i są gotowe na wcześniejsze inicjowanie swojego życia erotycznego.

„Z mojego doświadczenia wynika, że coraz więcej kobiet umie już mówić bez wstydu o swoim ciele, zdrowiu, również reprodukcyjnym (już nie używają takich określeń jak „tam na dole” czy „te dni”). Coraz odważniej mówią też o swoich fantazjach erotycznych i doświadczeniach. Czasem na tyle odważnie, że zdarza się, że to ich partnerzy – mężczyźni – czują się zakłopotani, a nawet przestraszeni” – skomentowała wyniki badania Kamila Raczyńska, edukatorka seksualna i menstruacyjna, trenerka kompetencji miękkich, prowadząca na Instagramie profil „Dobre ciało”. Ekspertka zajmuje się zawodowo tematem seksualności od 19 lat.

Dla Polek seks to zarówno ekscytująca przyjemność, jak i sposób na budowanie bliskiej relacji. Seks poprawia samopoczucie oraz zmniejsza stres. Młodsze kobiety, w porównaniu do starszych, częściej patrzą na seks przez pryzmat czysto przyjemnych doświadczeń, a nie zobowiązania. Badania wykazały, że polskie kobiety w związku seksualnie aktywne są kilka razy w miesiącu, a te w związkach krótszym niż rok często nawet kilka razy w tygodniu.

Kobiety coraz częściej wyzbywają się stereotypów i przekonań, które nakładały na nie przeszłe pokolenia. Seks staje się czymś naturalnym i przyjemnym, a nie obowiązkiem czy powinnością. Korzyści płynące z seksu są widoczne w wielu aspektach życia Polek – pozytywny wpływ na relacje, emocje, stres czy samopoczucie.

Weekendy to czas, który najczęściej wybierają kobiety, gdy chcą pobawić się w łóżku. 19% badanych wskazuje sobotni wieczór, a kolejne 4% – piątek i niedzielę jako najlepszy dzień na seks. Większość jednak (55%) wskazuje, że wieczór jest najlepszą porą na zabawę w sypialni, jednak 33% twierdzi, że to naprawdę nie ma znaczenia, kiedy uprawia się seks.

Dobra atmosfera i zaufanie między partnerami to podstawa dobrego seksu. Z raportu wynika, że kobiety potrzebują romantycznego wieczoru, aby nabrać ochoty na seks. Potrzebują też poczucia, że w związku wszystko układa się dobrze. Partnerzy mają również wpływ na motywację kobiet, poprzez zachęty i pochlebstwa. Ostatecznie, dobry seks zależy też od kobiecego dobrego samopoczucia i poczucia własnej atrakcyjności.

Zdecydowanie najczęstszym wymienianym powodem, który zniechęca do współżycia seksualnego, jest zmęczenie – wynika to zarówno z badań z 2019, jak i z obecnych statystyk, w których połowa badanych twierdzi, że nie mają siły na seks. Kolejnymi czynnikami, które utrudniają podjęcie decyzji o uprawianiu seksu, są złe samopoczucie (49 proc.), problemy w związku (43 proc.), miesiączka (42 proc.), stres (32 proc.), poczucie bycia nieatrakcyjną (19 proc.) i lęk przed ciążą (13 proc.).

„Bardzo mnie zatrzymały te odpowiedzi, bo pokazują coś, o czym my „w branży” wiemy doskonale, ale wiele osób (zwłaszcza mężczyzn) z nich nie zdaje sobie sprawy. Mianowicie, że kobiece pożądanie jest reaktywne. A to oznacza m.in., że dla nas tak zwana gra wstępna zaczyna się od tego, czy czujemy, że nasza nieodpłatna, często niewidzialna praca domowa jest szanowana i dzielona z partnerem. Zatem jest to istotna informacja dla mężów czy partnerów, mówiąca o tym, że ich partnerka nie będzie miała ochoty na seks, jeśli nie będzie się czuła >>zaopiekowana” i bezpieczna<<" – wyjaśniła Kamila Raczyńska. 

Polki w sypialni pozostają przy tradycjonalizmie, ale też szukają nowych doznań. Ponad połowa z nich przyznaje, że lubią seks z grą wstępną, a prawie 1/3 z nich przyznała, że udaje orgazm. Wielu kobietom zdarza się też godzić na seks, mimo braku ochoty, by zadowolić partnera.

Badania wykazały też, że związki Polaków są długotrwałe – niemal 2/3 trwa dłużej niż 11 lat. Seks w zaciszu sypialni, po ciemku i bez gadżetów jest wybierany najczęściej, ale oczekiwania erotyczne są coraz bardziej zróżnicowane.

Polki są coraz bardziej otwarte na nowe doznania, ale jednocześnie wierne swoim partnerom. Dzięki szczerej rozmowie, partnerzy mogą poznać potrzeby i upodobania swojej drugiej połowy i wspólnie szukać satysfakcjonujących ich oboje rozwiązań.

„Wszystkie badania robione na całym świecie mówią o zjawisku zwanym >>orgasm gap<<, które polega na tym, że cis-hetero mężczyźni zgłaszają, że szczytują podczas seksu partnerskiego zawsze lub prawie zawsze,  a kobiety – rzadko, prawie nigdy lub nigdy" – wytłumaczyła Kamila Raczyńska.

Aby zapewnić kobietom wiedzę i wsparcie w kwestii zdrowia intymnego, ważne jest, aby zapewnić im dostęp do wiarygodnych i zaufanych źródeł informacji. Wiedza na temat zdrowia intymnego i seksualności powinna być dostępna dla wszystkich, bez wytykania palcami i bez lekceważenia. Aby to osiągnąć, konieczne jest zapewnienie wsparcia w ramach służby zdrowia, w postaci zaufanych i profesjonalnych konsultacji seksuologicznych i ginekologicznych.

Kobiety mają prawo do wiedzy na temat swojego zdrowia intymnego. Konieczne jest, aby zapewnić dostęp do wiarygodnych i profesjonalnych źródeł informacji, takich jak konsultacje lekarskie, seksuologiczne czy wykłady edukacyjne. Badania wykazują, że dostęp do zaufanych i profesjonalnych źródeł informacji jest kluczowym czynnikiem w zapewnieniu kobietom kompleksowego wsparcia w dziedzinie zdrowia intymnego.

Kobiety powinny mieć dostęp do zaufanych i profesjonalnych źródeł informacji na temat zdrowia intymnego, w tym do lekarzy, seksuologów i organizacji zajmujących się zdrowiem intymnym. Lekarze i seksuolodzy powinni traktować swoich pacjentek z szacunkiem i profesjonalizmem, bez wytykania palcami i lekceważenia. Wiedza na temat zdrowia intymnego jest kluczem do zapewnienia kobietom odpowiedniego wsparcia.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM