Biznes i finanse

S10: Nowe inwestycje na trasie Szczecin – Piła

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda stwierdził, że obecnie mamy kluczowy moment, by zarówno zrealizować reindustrializację Europy, jak również wypełnić wymagania klimatyczne, które są zawarte w Zielonym Ładzie. Jego słowa padły podczas panelu „European Battery Market” na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi, poświęconemu prawnym aspektom rozwoju europejskiego rynku baterii do samochodów elektrycznych. Buda podkreślił, że te działania muszą być przeprowadzone w kontekście skutków pandemii Covid-19 oraz sytuacji wyścigu o nowe uprzemysłowienie świata.

Ministerstwo Infrastruktury zaprasza do udziału w postępowaniu przetargowym na wybór wykonawców trzech odcinków drogi ekspresowej S10 w województwie zachodniopomorskim. Łączna długość wybranych odcinków Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, Recz – Cybowo oraz Cybowo – Łowicz Wałecki to 36,1 km. W następnej kolejności ogłoszone zostaną jeszcze przetargi na budowę pozostałych pięciu fragmentów trasy.

Dziś ogłaszamy przetargi, które wyłonią wykonawców drogi ekspresowej S10, która połączy Szczecin ze Stargardem, Suchaniem, Reczem i Kaliszem Pomorskim. Otwarcie tej drogi będzie oznaczało dla regionu Pomorza Zachodniego znaczny wzrost komunikacyjny, który wpisuje się w nasz plan budowy spójnej sieci dróg szybkiego ruchu w całej Polsce — powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Realizacja drogi ekspresowej S10 jest wspierana przez Rządowy Program Budowy Dróg do 2030 roku. W przyszłym roku odbędzie się podpisanie umów z wykonawcami, a ich projekty budowlane zostaną opracowane po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację tej inwestycji drogowej. Przewidywana data rozpoczęcia robót to 2025, zaś zakończenia i udostępnienia trasy kierowcom – 2028 rok.

S10 Szczecin – Piła to dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, podzielona na osiem odcinków realizacyjnych. Nowa trasa połączy węzeł Szczecin-Kijewo (autostrada A6) z odcinkami od Zdunowa do obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły, z wyłączeniem obwodnicy Wałcza, która funkcjonuje już od 2020 roku.

S10 – nowa droga ekspresowa, która ma połączyć Suchań, Recz, Kalisz Pomorski oraz Mirosławiec – obejmie również 11 węzłów drogowych oraz 5 MOP-ów i 2 obwody utrzymania drogi. Przygotowania do budowy trasy trwają, aby mieszkańcy województwa mieli możliwość szybszego i bezpieczniejszego podróżowania.

S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo to inwestycja, która obejmuje budowę nowego odcinka drogi o długości 4,4 km. Nowa trasa pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar zabudowany, na którym znajdują się skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Projekt zakłada budowę dwóch węzłów drogowych: Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia oraz mostu na rzece Płonia, dwóch wiaduktów i trzech przejść dla zwierząt, w tym dwa górne dla dużych zwierząt.

Uruchomienie nowej trasy S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo zapewni wygodny i bezpieczny dojazd do Szczecina z południa, a jednocześnie pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z osiedla Płonia. Inwestycja przewiduje budowę dwóch węzłów drogowych, mostu na Płonii, dwóch wiaduktów i trzech przejść dla zwierząt, w tym dwa przeznaczone dla dużych zwierząt.

Trasa o długości 15,1 km, S10 Recz – Cybowo, rozpocznie się za węzłem drogowym Recz, od którego będzie prowadzić połączenie z drogą powiatową w rejonie Żółwina. Inwestycja obejmie budowę 14 obiektów mostowych: sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych i czterech górnych dla dużych zwierząt oraz 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt. Trasa skończy się około kilometra za mostem na Drawie przed węzłem drogowym Cybowo.

Inwestycja S10 Cybowo – Łowicz Wałecki obejmuje budowę odcinka o długości 16,6 km, który ominie od północy Cybowo i Kalisz Pomorski. Przewidziano także budowę 16 obiektów mostowych, w tym pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt, a także siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt. W budowę włączona zostanie także obwodnica utrzymania drogi w pobliżu węzła Cybowo, a na przecięciu z DW175 powstanie węzeł drogowy Kalisz Pomorski.

Ponadto, w ramach inwestycji planuje się wybudowanie pary MOP w Cybowo.

Droga S10 o długości ok. 410 km ma na celu połączenie Zachodniego Pomorza, Piły, Bydgoszczy, Torunia oraz aglomeracji warszawskiej. Będzie stanowiła bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego i Mazowsza. Dzięki szybkiej i bezpiecznej trasie, jazda na północ od autostrady A2 stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Droga S10 jest rozwiązaniem, które ma za zadanie skrócić czas i odległości pomiędzy wyżej wymienionymi regionami. Nowoczesny projekt drogowy będzie zapewniał zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo użytkownikom, stanowiąc alternatywną trasę do wielu miejsc w kraju.

Kierowcy mają już do dyspozycji odcinek S10 o długości ok. 70 km, wytyczony od Zdunowa do Stargardu, z wyjątkiem obwodnic Wałcza i Wyrzyska (częściowo jednojezdniowe) oraz Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (o jednym pasie ruchu).

Aktualnie trwają prace przy realizacji czterech odcinków trasy od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Ponadto przygotowywane są odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. W celu zwiększenia przepustowości, trwają także prace przy rozbudowie o dodatkowy pas ruchu na 35 km odcinku Toruń – Włocławek, który będzie wspólny z autostradą S10.

PAP SA gwarantuje publikację komunikatów bez jakichkolwiek zmian w ich treści i formie. Najwyższą odpowiedzialność za treść tych komunikatów ponosi ich nadawca, zgodnie z przepisami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM