Polityka i społeczeństwo

KRRiT i Deklaracja Warszawska – nowa współpraca na horyzoncie

Szef KRRiT podkreśla, że maksyma „Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego” stanowi podstawę Deklaracji Warszawskiej, która zjednoczyła kraje Europy Środkowej w walce z rosyjską propagandą. Sygnatariusze zobowiązali się do wspólnego działania, mającego na celu naprawienie szkód wyrządzonych przez nieprawdziwe informacje, wpływające na wizerunek ich państw oraz fałszujące historię.

Podczas drugiego dnia szczytu „Stop dezinformacji i rosyjskiej propagandzie”, sygnatariusze Deklaracji Warszawskiej omawiali sposoby na szybkie wdrożenie jej zapisów oraz pierwszych wspólnych inicjatyw na arenie międzynarodowej.

Wczorajsza deklaracja, podpisana na Zamku Królewskim przez przedstawicieli instytucji regulujących rynek medialny z Polski, Rumunii, Ukrainy, Litwy oraz Łotwy, stanowi podstawę do wspólnej współpracy w zakresie ograniczania i odsłaniania propagandy Kremla w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

„Podczas dzisiejszych obrad bez żadnych trudności osiągnęliśmy porozumienie we wszystkich kwestiach finansowo-operacyjnych, m.in. ustaliliśmy budżet dla naszych działań oraz powołaliśmy z każdego kraju konkretną osobę odpowiedzialną za szybką i sprawną wymianę informacji” – powiedział Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Aby zapewnić solidarność występowania w obronie interesów i dobrego imienia każdego sygnatariusza Deklaracji Warszawskiej, regulatorzy globalnych platform informacyjnych i wyszukiwawczych, takich jak Youtube czy Google, zobowiązani są do stosowania odpowiednich mechanizmów. Wszelkie niedogodności lub nieprawidłowości w zakresie przestrzegania tych mechanizmów muszą zostać zgłoszone i wyjaśnione w odpowiednim czasie.

„To bardzo cenny zapis, ponieważ dotychczas państwa z naszego regionu były osamotnione w walce przeciwko rosyjskiej propagandzie, która, niestety, jest powielana często na Zachodzie” – zauważył Maciej Świrski.

Aby zapewnić przejrzystość i odpowiedzialność, zdecydowano również, że każde państwo objęte porozumieniem będzie co dwa miesiące informować swoje społeczeństwo o efektach wspólnych wysiłków oraz o nowych próbach manipulacji i dezinformacji ze strony Kremla lub Białorusi.

Ponadto, zostało ustalone, że wszystkie państwa biorące udział w porozumieniu będą współpracować w celu zapobieżenia działaniom Kremla lub Białorusi mającym na celu wprowadzenia chaosu w narodowych debatach i społeczeństwach.

Aby umożliwić zarówno przejrzystość, jak i odpowiedzialność, państwa biorące udział w porozumieniu zgodziły się współpracować i okresowo informować swoje społeczeństwa o wspólnych wysiłkach w celu powstrzymania ekspansywnych działań Kremla i Białorusi.

W celu zapewnienia skutecznej współpracy, sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do udzielania sobie nawzajem informacji o najnowszych próbach manipulacji i dezinformacji ze strony tych dwóch państw.

„Służyć temu będzie specjalna platforma komunikacji i prostowania dezinformacji, wzorowana na prowadzonym przez Polską Agencję Prasową serwisie #FakeHunter” – dodał przewodniczący KRRiT.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM