Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo 100-lecie Szkoły Rolniczej w Dobryszycach: Znaczenie Kształcenia w Zawodach Rolniczych
Polityka i społeczeństwo

100-lecie Szkoły Rolniczej w Dobryszycach: Znaczenie Kształcenia w Zawodach Rolniczych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że szkoła jest nadal konieczna w dzisiejszych czasach. Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, uświetnił obchody 100-lecia szkoły rolniczej w Dobryszycach. Szkoła należy do sieci szkół rolniczych, których nadzór sprawuje Ministerstwo. Towarzyszył mu podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi doniosło, że szkoła jest nadal niezbędna w obecnych czasach. Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, zaszczycił obchody stulecia szkoły rolniczej w Dobryszycach. Szkoła jest częścią sieci szkół rolniczych, nadzorowanych przez Ministerstwo. Towarzyszył mu podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Minister Robert Telus stwierdził, że ważnym jest, aby sieć szkół resortowych była jak najszersza, gdyż pomoże to w rozwoju rolnictwa. Natomiast wiceminister Krzysztof Ciecióra zaznaczył, że obecnie rolnicy powinni posiadać wielostronne wykształcenie i należy ułatwić im dostęp do edukacji. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi 63 szkoły rolnicze, które są odpowiedzialne za przekazywanie wiedzy przyszłym pokoleniom.

Zdobywanie wiedzy to nie tylko znajomość odpowiedzi, ale również zadawanie pytań, odkrywanie nowych rzeczy i ciekawość świata – dodał wiceminister Ciecióra.

Na uroczystości z okazji 100-lecia szkoły przygotowano szereg niezapomnianych atrakcji, wśród których znalazło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy, zwiedzanie wystaw tematycznych oraz część artystyczna.

Kształcenie w zawodach rolniczych i okołorolniczych jest niezwykle istotne dla 10 proc. społeczeństwa, które zajmuje się tymi zawodami. Minister Robert Telus podkreślił znaczenie tego rodzaju kształcenia, które dotyczy 3 milionów pracowników.

Kształcenie rolnicze i okołorolnicze jest integralną częścią dobrobytu wielu osób w naszym kraju. Minister Robert Telus zaznaczył, że jest to niezwykle ważne dla 3 milionów pracowników, którzy zajmują się tymi zawodami.

Minister Robert Telus podkreślił znaczenie rozwoju polskiego rolnictwa dla zwiększenia siły gospodarczej Polski. Zaznaczył, że ten proces wymaga nowoczesnej wiedzy, którą przekazują nauczyciele.

– Wy, nauczyciele, jesteście niezwykle ważni – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił także uwagę na znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego w czasie pandemii i konfliktu na Ukrainie. Stwierdził, że wykształcony rolnik to podstawa, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.

– Nasze polskie rolnictwo potrzebuje silnego fundamentu, aby się rozwijać. Musimy wykształcić wystarczającą ilość rolników, którzy będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – zaznaczył minister Telus.

Minister podkreślił też, że wykształcenie rolników przyczyni się do silnego rozwoju polskiego rolnictwa, a tym samym wzmocni siłę gospodarczą Polski.

– Wy, nauczyciele, macie w tym procesie niezwykle ważną rolę – dodał minister.

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że współczesna Polska stoi przed wielkim wyzwaniem, którego realizacja w dużej mierze zależy od zdobytej przez młodzież wiedzy i od sposobu, w jaki zostanie ona przekazana przez nauczycieli.

Premier Olszewski dodał, że właśnie odpowiednio wyszkolona młodzież zadecyduje o tym, jaka będzie przyszłość Polski i czyja będzie jej własność.

Przekazywanie wartości jest niezwykle istotne dla młodych ludzi. Minister Telus zaznaczył, że szkoła ma obowiązek wpoić młodym ludziom, wartości takie jak Bóg, nauka i ojczyzna.

– Jako dorośli, powinniśmy zadbać o przekazanie tych wartości następnym pokoleniom. Dzięki nauczycielom jest to możliwe – powiedział minister.

Szkoła stanowi idealne miejsce do nauki wartości, które w dzisiejszym świecie są niezbędne, aby młodzi ludzie mogli w pełni dorastać. Minister Telus wyraził swoje uznanie i wdzięczność dla nauczycieli, którzy wykonują tę trudną i ważną pracę.

Minister Robert Telus serdecznie życzy młodzieży, aby ich praca przynosiła im radość i aby zawsze szczycili się historią swojej szkoły.

Historia ZSCKR w Dobryszycach

1 września 2009 roku Zespół Szkół Rolniczych w Dobryszycach dołączył do sieci szkół rolniczych, które są nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wówczas nazwa szkoły została zmieniona na Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Szkoła w Dobryszycach ma swoje korzenie w 1921 roku, kiedy to na 50-hektarowym terenie byłego majątku ziemskiego została utworzona męska szkoła rolnicza. Niestety, budynki folwarczne nie spełniały wymagań nauczania. Dopiero w 1928 roku ukończono budowę odpowiednio przystosowanego gmachu szkolnego, który objął patronatem Władysław Stanisław Reymont – pisarz, który przyszedł na świat w Kobielach Wielkich.

W latach 1946-1977 szkoła przeszła niemałą ewolucję, aż do stania się Zespołem Szkół Rolniczych w 1977 r.

Uczniowie mają obecnie do dyspozycji 2 budynki szkolne, gospodarstwo rolne, internat oraz piękny plac zieleni, który jest udoskonalany i pielęgnowany od ponad 60 lat. Dzięki temu mają optymalne warunki do pracy i nauki.

Serwis PAP zobowiązuje się do publikowania komunikatów bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną odpowiedzialność za treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version