Wiadomości Polska Biznes i finanse Oszczędności w polskich budynkach – 66 mld euro w zasięgu ręki
Biznes i finanse

Oszczędności w polskich budynkach – 66 mld euro w zasięgu ręki

Polska ma ogromny potencjał do zwiększenia efektywności energetycznej swoich budynków. Badania wykazują, że poprzez renowację najmniej efektywnych energetycznie budynków do 2033 roku kraj może zyskać aż 66 miliardów euro w ciągu następnych 20 lat. Ponadto, więcej niż sześć na dziesięciu Polaków obawia się wzrostu cen energii w ciągu najbliższych 1-5 lat. Blisko połowa populacji wierzy, że polski rząd powinien wspierać inicjatywy długofalowe, takie jak renowacja budynków. W związku z proponowaną dyrektywą UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, 12 października rządy państw członkowskich spotkają się z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską, aby dokonać ostatniej fazy negocjacji. Organizacje pozarządowe twierdzą, że taka okazja jest szansą na wprowadzenie zmian w polskiej transformacji energetycznej, w tym priorytetowe działania w zakresie efektywności energetycznej w budynkach.

Raport Guidehouse wykazał, że inwestycja w renowację budynków o najniższych parametrach energetycznych pozwoliłaby na zaoszczędzenie 66 mld euro na kosztach energii. Nawet po uwzględnieniu kosztów inwestycji (47 mld euro), korzyści w postaci oszczędności energii wzrosłyby o 40% po 20 latach.

Omawiane obecnie negocjacje Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków mają na celu ustalenie minimalnych wymagań dotyczących renowacji budynków, które cechują się najniższymi wartościami charakterystyki energetycznej.

Według najnowszych wyników Savanta, Polacy dokonują wielu wyrzeczeń w związku z wzrostem cen energii: 58% musiało w jakimś stopniu ograniczyć wydatki na jedzenie, 55% zmniejszyło wydatki na zdrowie i dentystów, a 47% rodziców musiało ograniczyć wydatki na dzieci.

Badania wykazały, że Polacy oczekują od swojego rządu działań o długofalowym charakterze. Co więcej, 65% obywateli obawia się o to, jak wyglądają ich rachunki za energię w ciągu najbliższych kilku lat. Z kolei co najmniej połowa społeczeństwa martwi się o to, jak wysokie temperatury wpłyną na zdrowie i długość życia ich i ich najbliższych.

Coraz więcej Polaków oczekuje od następnego rządu wsparcia o charakterze długoterminowym, wykraczającym poza jednorazowe, krótkoterminowe działania. Aż 46% respondentów deklarowało, że poparłoby działania mające na celu wspieranie termomodernizacji budynków, w celu obniżenia kosztów ogrzewania i zmniejszenia zużycia energii.

„Polacy chcą długoterminowych działań mających na celu obniżenie rachunków za energię. Badanie to potwierdza, że jest to również ekonomicznie uzasadnione dla państwa. Korzyści z modernizacji naszych domów są znacznie większe niż koszty”.

Tymczasem wyniki badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Fala Renowacji pokazują, że tylko 17% Polaków chce, aby rząd dotował ich rachunki za energię w perspektywie krótkoterminowej.

Jednakże dane te nie oddają pełnego obrazu. Jak wyjaśnia Justyna Glusman, dyrektor zarządzająca w Stowarzyszeniu Fala Renowacji: „Kiedy pytamy ludzi o ich wsparcie dla długoterminowych rozwiązań, takich jak efektywność energetyczna budynków, odpowiedzi zmieniają się radykalnie. Większość ludzi jest skłonna, aby wspierać długoterminowe inicjatywy w celu poprawy efektywności energetycznej budynków.”

Dlatego też resort, który ma zostać stworzony w ramach trzeciej kadencji rządu, powinien skupiać się na długoterminowych, trwałych rozwiązaniach w zakresie efektywności energetycznej budynków, co pozytywnie wpłynie na zdrowie i jakość życia obywateli.

Istnieje zatem znaczące zapotrzebowanie na rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną domów jednorodzinnych w Polsce – bez względu na to, czy są one stacjonarne, czy też wolnostojące. Według statystyk ponad 70% wolnostojących domów brakuje izolacji termicznej lub jej poziom jest niewystarczający, co wyraźnie pokazuje, że Polacy są świadomi konieczności wprowadzenia zmian, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii w ich domach. 57% osób zadeklarowało, że chciałoby, aby ich domy były bardziej oszczędne w zakresie zużycia energii.

„Nasze domy wymagają modernizacji. Musimy zapewnić większą stabilność w dłuższej perspektywie, a renowacja najmniej energooszczędnych budynków jest jednym z najważniejszych rozwiązań, które ochronią ludzi w przyszłości”.

Aleksandra Krugły, specjalistka ds. rzecznictwa w Habitat for Humanity Poland, wypowiada się:

Polska ma szansę wykorzystać możliwości, jakie daje Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która znajduje się w ostatniej fazie negocjacji. Blisko 60% Polaków jest za wprowadzeniem obecnie proponowanych przepisów dotyczących efektywności energetycznej w budynkach o niskim wskaźniku energetycznym.

Aleksandra Krugły, specjalistka ds. rzecznictwa w Habitat for Humanity Poland, komentuje:

Polska może wykorzystać okazję, jaką jest obecna faza negocjacji Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z propozycją zawartą w Dyrektywie UE, aż 60% Polaków jest za wymogiem poprawy efektywności energetycznej dla budynków o najniższej charakterystyce energetycznej.

Aleksandra Krugły, specjalistka ds. rzecznictwa w Habitat for Humanity Poland, mówi:

Polska ma okazję, by skorzystać z Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która znajduje się w ostatnim etapie negocjacji. Spośród Polaków aż 60% w pełni lub częściowo popiera wprowadzenie wymogu poprawy efektywności energetycznej dla budynków o niskiej charakterystyce energetycznej.

Raport zapewnia, że 65 mld euro to znaczne środki finansowe, jednak aby skutecznie walczyć z ubóstwem energetycznym i nieodpowiednimi warunkami mieszkaniowymi, konieczne jest właściwe alokowanie tych środków i dotarcie do tych gospodarstw domowych, które są najbardziej potrzebujące wsparcia.

Alicja Piekarz, specjalistka z Polskiej Zielonej Sieci – ogólnopolskiej organizacji pozarządowej, która angażuje się w zrównoważony rozwój, ochronę środowiska i klimatu – podkreśla:

„Renowacja najmniej efektywnych energetycznie budynków, zaprojektowana i przeprowadzona z dbałością o wszystkie grupy społeczne, w szczególności grupy wrażliwe, to szansa na znaczne obniżenie rachunków za energię w dalszej perspektywie. Potrzebujemy przemyślanej i skoordynowanej polityki, aby każdy mógł odczuć korzyści energetyczne, jakie przyniosłaby fala renowacji w Polsce”.

Nowa wersja:

W samym sercu Polski, przeprowadzono niedawno badanie wśród 1027 dorosłych w wieku 18+ w dniach od 15 do 20 września 2023. Dane, uzyskane w tym czasie, zostały zrównoważone w odniesieniu do wieku, płci i regionu, gwarantując wiarygodność wyników.

Na podstawie analizy tych danych, była możliwość przyjrzenia się szerszemu obrazowi sytuacji w Polsce.

Kompleksowe badanie dostarczyło interesujących i wymiernych informacji na temat tego, co dzieje się w Polsce.

Savanta jest członkiem Market Research Society oraz British Polling Council i przestrzega wszystkich ich wytycznych. Wszystkie dane zebrane przez Savanta oraz raporty i analizy przeprowadzone przez 89up są zgodne z postanowieniami obu organizacji.

Badanie gospodarcze przeprowadzone przez Guidehouse wykazało, że wymagane inwestycje w energię do spełnienia minimalnych standardów wydajności energetycznej byłyby wielkie, choć proporcjonalne do oszczędności kosztów energii, jakie można by uzyskać. Wyniki badania podkreślają, że odpowiednie inwestycje w energię mogą przynieść zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe korzyści.

Badanie gospodarcze przeprowadzone przez Guidehouse wykazało, że osiągnięcie minimalnych standardów wydajności energetycznej wymagałoby znacznych inwestycji. Jednakże, jak wykazały wyniki, byłaby to inwestycja zwracająca się w krótkim czasie, ponieważ wygenerowałaby oszczędności kosztów energii. Przeprowadzenie tego badania gospodarczego wskazało na zależność między inwestycjami a oszczędnościami, co pozwoliło na sformułowanie strategii opartej na wykorzystaniu odpowiednich środków.

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zharmonizowanych minimalnych standardów charakterystyki energetycznej we wszystkich krajach UE. Celem tego działania jest doprowadzenie 27% budynków z najniższymi klasami F i G do minimum klasy EPC E do 2033 roku. Zwiększenie efektywności energetycznej pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a także zagwarantuje oszczędności w kosztach ogrzewania.

Jeśli chodzi o Polskę, odpowiedni plan inwestycyjny wymagałby 47 mld euro. W ciągu 20 lat oszczędności kosztów energii wyniosłyby 66 mld euro, co odpowiada 40-procentowemu zyskowi. Zysk ten jest zakładany przy zastosowaniu 3-procentowego oprocentowania.

Negocjacje trójstronne pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej toczyły się z myślą o harmonizacji klas EPC. Niestety, w obecnej sytuacji zakładane wcześniej wartości dotyczące inwestycji i oszczędności nie są już aktualne. Wymagana minimalna charakterystyka energetyczna budynków w porozumieniu zostanie ustalona na poziomie najniższych efektywnych energetycznie budynków, dzięki czemu oszczędności w zakresie kosztów energii będą zgodne z wynikami badań.

Aby uzyskać pełny obraz wyników badania, odwiedź ten adres, aby przeczytać pełne podsumowanie.

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) to akt prawny UE, który wyznacza kierunek działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej europejskich budynków poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii, takich jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Skuteczne wdrożenie tych technologii pozwoli na osiągnięcie znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Polski rząd jest zobowiązany do wdrożenia Dyrektywy EPBD, w celu poprawienia efektywności energetycznej polskich domów, szkół, szpitali i innych budynków. Budynki, które stanowią największe źródło marnotrawstwa energii, będą miały pierwszeństwo w kwestii modernizacji, aby zapewnić mieszkańcom niższe koszty utrzymania oraz ochronić ich przed ubóstwem energetycznym. Energooszczędne budynki są bardziej wydajne, a także bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę EPBD w marcu, a obecnie trwa dialog trójstronny w celu ustalenia minimalnych standardów charakterystyki energetycznej, mających na celu poprawę efektywności budynków, które wymagają renowacji.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version