Ludzie i kultura

Polskie kino w świetle 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Andrzej Jakimowski, reżyser filmu „Uśmiech losu”, który będzie miał światową premierę podczas 39. WFF, wyjaśnia, że jego filmy są przypowieściami, każdy z nich ma swój konkretny temat. W „Sztuczkach” odnosi się do możliwości wygrania z losem, a „Zmruż oczy” skupia się na upływie czasu. „Uśmiech losu” natomiast podejmuje temat pochodzenia i tego, kim jesteśmy.

W Konkursie Międzynarodowym obok „Uśmiechu losu” będziemy mieli okazję zobaczyć „Lęk” Sławomira Fabickiego, autora nominowanego do Oscara filmu krótkometrażowego „Męska sprawa”. Reżyser przedstawia w nim historię dwóch sióstr – Małgorzaty (Magdalena Cielecka) i Łucji (Marta Nieradkiewicz). Małgorzata boryka się z chorobą nowotworową, która jest już w zaawansowanej fazie.

Gabriela Muskala i Agnieszka Elbanowska, twórczynie filmu „Błazny” oraz „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, zaprezentują swoje debiutanckie produkcje podczas Konkursu 1-2. Reżyserki mówią o swojej pracy nad tym projektem:

„Początkowo miałam zrealizować film dokumentalny. Odwiedzając różne grupy paramilitarne, zrozumiałam jednak, że muszę stworzyć fikcyjną opowieść. Tylko tak mogłam mówić o tym własnym głosem. Najbardziej dotknęła mnie powszechna atmosfera przemocy, stały element, czy raczej fundament, militarnego szkolenia. Rozumiem lęk przed wojną, który sprawia, że ludzie się szkolą. Chcą mieć poczucie, że będą umieli obronić siebie i swoich bliskich. Nie rozumiem jednak, dlaczego to szkolenie musi mieć charakter przemocowy. Dlaczego musi wiązać się z pomiataniem drugim człowiekiem, z gnojeniem, z upokarzaniem?”

Zapraszamy wszystkich na specjalne wydarzenie w ramach Konkursu Crème de la Crème – pokaz wczesnych filmów Jerzego Skolimowskiego, w tym jego nagrodzonego w Cannes „IO”. Sekcja Polska Klasyka zapewni wyjątkowe wrażenia dla wszystkich miłośników kina!

Chcesz zobaczyć najbardziej znane i doceniane dzieła Jerzego Skolimowskiego? Konkurs Crème de la Crème zaprasza do sekcji Polska Klasyka, w której obejrzysz m.in. jego nagrodzony w Cannes „IO”. To wyjątkowa okazja, by przekonać się, dlaczego ten reżyser jest tak wybitny!

„Ta, którą kocham” to dokument Pawła Hejbudzkiego, który śledzi losy trzech rodzin, które wraz z milionami innych Polaków wyemigrowały z Polski po 1989 roku. Reżyser skupia się na ich codziennym życiu, gdy przenoszą się do nowych miejsc, starając się odnaleźć w nowych realiach. Przepełniony jest refleksyjną melancholią, która opowiada o członkach rodzin, ich lękach i marzeniach.

W Konkursie Filmów Dokumentalnych bierze udział „Ta, którą kocham” Pawła Hejbudzkiego, który śledzi losy trzech rodzin wyemigrowanych z Polski po 1989 roku. Film wypełniony jest refleksyjną melancholią i opowiada o członkach rodzin, ich lękach i marzeniach.

Drugi film stawiający czoła Konkursowi to „Danger Zone” Vity Marii Drygas. Obraz penetruje świat turystyki wojennej, odpowiadającej na coraz rzadsze i coraz bardziej ekstremalne doświadczenia, których poszukują żądni wrażeń klienci. Akcja toczy się na pierwszej linii frontu, z prawdziwą amunicją, bitwami i niebezpieczeństwem. Reżyserka opowiada w wywiadzie dla „Variety” o dynamice biznesu, który sprzedaje niebezpieczne przygody.

„Sam pomysł >>turystyki wojennej<< był dla mnie szokujący. Konflikt zbrojny to nie scena: nie kupuje się biletów, by obejrzeć przedstawienie. Kiedy zobaczyłam to ogłoszenie: ktoś oferował wycieczki na linię frontu, na początku myślałam, że to prowokacja".

„Poza filmami Skolimowskiego, które wyszły spod jednej ręki, każdy z tych filmów jest kompletnie inny od pozostałych i każdy ujął mnie czym innym: opowiedzianą historią, tematyką, grą aktorów, klimatem, zdję-ciami”.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM