Zdrowie i styl życia

Krok po kroku: Przygotowanie do badania tomografem

Badanie tomografem jest wykonywane wyłącznie na podstawie zaleceń lekarza, a jego wyniki są niezbędne do postawienia właściwej diagnozy medycznej. Do badania wykorzystuje się promieniowanie jonizujące, które może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. Dlatego ważne jest, aby poznać zalecenia związane z przygotowaniem do tomografii komputerowej, aby zminimalizować potencjalne ryzyko szkodliwych skutków.

Pamiętaj, że jeśli masz za sobą badania z wykorzystaniem promieniowania jonizującego (np. tomografia, RTG itp.), powinieneś o tym poinformować personel medyczny.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu do tomografii komputerowej jest dokładne zbadanie pacjenta, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Następnie pacjent musi się przygotować do badania – powinien zdjąć wszystkie biżuterię oraz zostawić wszystkie urządzenia elektroniczne.

Na co zwrócić uwagę

Tomografia komputerowa dostarcza dokładnych i wyraźnych obrazów 3D, pozwalając lekarzowi na ocenę stanu pacjenta. Źródło promieniowania jest ruchome i jego ruch odbywa się po spirali – uzyskujemy wiele projekcji pod różnym kątem, które są następnie łączone przez program komputerowy.

Aby wykonać tomografię komputerową, pacjent musi najpierw przejść dokładną konsultację lekarską. Następnie powinien usunąć wszystkie biżuterię oraz zostawić wszystkie sprzęty elektroniczne.

Tomografia komputerowa wiąże się z większym dawką promieniowania niż zdjęcie rentgenowskie, jednak jest nieporównywalnie dokładniejsza. Należy pamiętać, że istnieją sytuacje, w których lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej, nawet jeśli występują przeciwwskazania. Badanie jest całkowicie bezbolesne i odbywa się w specjalnym urządzeniu, przypominającym obręcz.

Tomografia komputerowa angio to technika diagnostyczna, pozwalająca obrazować stan i przebieg naczyń krwionośnych, takich jak tętnice, żyły, aorty i narządy klatki piersiowej. Metoda ta jest szczególnie wskazana w przypadku diagnozowania schorzeń układu krążenia, umożliwiając nie tylko ocenę stanu naczyń, ale również dokładne prześledzenie ich przebiegu.

By uniknąć opóźnienia, zalecamy zarejestrowanie się na badanie do 15 minut wcześniej. Do tego celu wymagana jest dokumentacja potwierdzająca tożsamość oraz wszelkie inne informacje medyczne takie jak zdjęcia, CD, opisy, wyniki badań itp.

Aby przygotować pacjenta do badania tomograficznego, należy: wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, wyjaśnić pacjentowi w jaki sposób przebiegnie badanie oraz omówić konieczność pozostania w bezruchu, poinformować pacjenta, że musi pozostawić wszelkie metalowe przedmioty poza salą badania oraz wyjaśnić, że w przypadku badania kontrastowego, może wystąpić zatkanie nosa, uczucie ciepła w gardle i mdłości.

Przygotowanie

Aby przygotować pacjenta do badania tomograficznego, należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, które obejmują: ciążę, występowanie drgawek (pacjent nie ma możliwości leżenia w jednej pozycji w bezruchu), astmę, jaskrę, alergię na środek kontrastowy, niewydolność krążenia, nerek bądź wątroby, nadciśnienie oraz cukrzycę. Następnie należy wyjaśnić pacjentowi w jaki sposób przebiegnie badanie, poinformować o konieczności pozostania w bezruchu oraz o tym, że musi pozostawić wszelkie metalowe przedmioty poza salą badania. W przypadku badania kontrastowego, należy dodatkowo poinformować o możliwości wystąpienia zatkania nosa, uczucia ciepła w gardle i mdłości.

Ubranie na badanie powinno być wybrane tak, by nie zawierało metalowych elementów. Jeśli specjalista postanowi zastosować kontrast, skierowanie na wprowadzenie substancji dożylnie będzie niezbędne. Do tego zalecane jest dostarczenie wyników kreatyniny i TSH nie starszych niż 14 dni. Przy zastosowaniu kontrastu, pacjent powinien być informowany o konieczności pozostawania na czczo przez 3 godziny przed rozpoczęciem badania.

Aby przygotować się do tomografii jamy brzusznej lub miednicy mniejszej, należy przestrzegać diety lekkostrawnej. Na dzień przed badaniem, powinno się wieczorem połknąć 5 kapsułek symetykonu (np. Espumisan) oraz zastosować czopek glicerynowy. Jeżeli badanie ma się odbyć rano, konieczne jest pozostanie na czczo oraz przyjęcie 3 kapsułek Espumisanu.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM