Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KRS: Wyciągnięcie wniosków z posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa
Polityka i społeczeństwo

KRS: Wyciągnięcie wniosków z posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała dzisiaj, że na swym ostatnim posiedzeniu przeprowadziła konkursy na stanowiska sędziowskie i podjęła uchwały o przedstawieniu Prezydentowi RP 30 wniosków. Składały się na nie 23 wnioski o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, 27 dotyczących sądu okręgowego i trzy odnoszące się do sądu apelacyjnego, a także jeden wniosek o powołanie asesora WSA na stanowisko sędziego WSA.

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, Przewodnicząca Rady, podczas konkursów podkreśla znaczenie zapewnienia otwartych dróg dla wszystkich zainteresowanych przejściem na ścieżkę zawodową sędziego. Dlatego Rada bierze pod uwagę kandydatów z innych dziedzin prawa przy ostatecznym przedstawianiu ich Prezydentowi RP.

Rada po raz drugi nie przychyliła się do poparcia dla kandydatury sędzi Małgorzaty Frąckowiak-Mitury do stanowiska sędziego sądu okręgowego. Pomimo pozytywnej oceny kolegium sądu okręgowego w Słupsku, Rada uznała, że sędzia kwestionuje istniejące prawo i prawomocność decyzji KRS, choć ubiega się przed nią o awans. Z tego względu, Rada postanowiła, że nie przedstawi Prezydentowi RP kandydata, który może kwestionować status innych sędziów, z uwagi na wniosek w tej sprawie skierowany do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez sędzię.

Na wniosek Komisji ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej, Rada postanowiła wnieść odwołanie od wyroku Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN w sprawie sędziego Remigiusza Pawłowskiego. Uchybił on godności urzędu sędziego, zamieszczając na portalu społecznościowym wpisy, które znieważały Prezydenta RP, sędziego oraz redaktor Danutę Holecką. Rada uznała, że działanie sędziego było polityczne i wykluczyło jego bezstronność, dlatego postanowiła wymierzyć surowszą karę, tj. złożenie sędziego z urzędu. Ponadto, Rada rozpatrzyła 12 wniosków o cofnięcie zgłoszeń udziału w konkursach, uwzględniła dwa wnioski o przeniesienie sędziego w stan spoczynku, określiła datę przejścia w stan spoczynku w przypadku jednego sędziego i uwzględniła dwa wnioski o przeniesienie sędziów w stan spoczynku oraz jedno zastrzeżenie asesora do WSA w Warszawie.

Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie zaopiniowała pięć projektów aktów prawnych, przy czym dwóch z nich było poza jej zakresem opiniowania. Jednak Rada zdecydowanie negatywnie oceniła ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Stanowi ona bowiem, że czwarty rok z rzędu przewiduje ograniczenie ustawowo określonej waloryzacji wynagrodzeń sędziów i prokuratorów, co narusza gwarancję niezawisłości, zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych wynikające z Konstytucji RP.

Podczas posiedzeń 12 i 13 października Przewodniczący Rady przyjął zaproszonych przedstawicieli Stowarzyszenia Ławników Polskich. Martyna Skibniewska, Przewodnicząca Stowarzyszenia, zaznaczyła, że coraz mniejsza liczba osób chętnie angażuje się w pracę ławnika. Krajowa Rada Sądownictwa wspiera ich działalność, bowiem stanowi ona formę kontroli społecznej nad sądownictwem oraz umożliwia osobom, które nie są prawnikami, uczestniczyć w przeprowadzaniu wymiaru sprawiedliwości. 13 października 2023 r. ostatni dzień obrad Rady uświetniła sędzia dr Anne-Marie Keuffel-Hospach z Sądu Krajowego w Stuttgarcie, która odwiedziła KRS w ramach programu EJTN, by poznać kompetencje i funkcjonowanie polskich instytucji wymiaru sprawiedliwości.

PAP SA nie wprowadza jakichkolwiek zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie, prezentując je w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version