Wiadomości Polska Biznes i finanse Jak stworzyć zdrową atmosferę pracy w firmie?
Biznes i finanse

Jak stworzyć zdrową atmosferę pracy w firmie?

Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems, podczas konferencji Benefit Systems „Wellbeing Summit. Poznaj Algorytm Dobrostanu”, mówił o obecnych trendach na rynku benefitów pracowniczych: „Jeśli firma myśli o holistycznym podejściu do poprawy dobrostanu pracowników, najczęściej inwestuje w benefity, które odpowiadają szerokiej gamie ich potrzeb”.

Uczestnicy spotkania poznali najnowsze technologie i narzędzia, które pomogą w zapewnieniu pracownikom dobrostanu – zarówno w celach zawodowych, jak i osobistych. Przedstawiciele biznesu, sportu i nauki wyjaśnili, jakie czynniki wpływają na dobrostan, jak go mierzyć i jak zwiększyć motywację w zespole. Dyskutowano również o zależności między dobrostanem pracowników a efektywnością przedsiębiorstw.

Dr Ewa Hartman podczas panelu „Zadbany mózg może więcej, czyli potęga mikronawyków we wdrażaniu brainbeingu” wskazała, że sukces w dążeniu do celu (zarówno biznesowego, jak i prywatnego) można osiągnąć, wykonując codziennie małe zadania, które nie wymagają szczególnego wysiłku.

„Żeby coś wdrożyć, trzeba powtarzać, wypracować nawyk. Mikronawyk to dołożenie mało absorbującej czynności do tego, co i tak robisz, np. przed poranną kawą wypiję dla zdrowia wodę. Przecież i tak piję kawę, więc nie wymaga to wysiłku. Po pewnym czasie nie muszę już o tym pamiętać” – tłumaczyła dr Ewa Hartman.

Jakub Mauricz, CEO w Mauricz Training Center, podczas panelu „Wydajność 2.0 – Jak za pomocą żywienia i suplementacji podnieść funkcje kognitywne?” zauważył, że jedzenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dietetyk wskazał, że w przypadku problemów zdrowotnych konieczne jest skorzystanie z porad lekarza, jednak nie można zapomnieć o zdrowej diecie. Odpowiednia dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

„Zdecydowanie zbyt często myślimy o magicznych pigułkach poprawiających nasze skupienie, a zbyt rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak jedzenie kształtuje funkcjonowanie naszego mózgu” – tłumaczył Jakub Mauricz.

Mateusz Majchrzak, CEO w Na dobry sen, podczas panelu „jak się wysypiać w stresujących czasach?” zwracał uwagę na znaczenie zdrowego snu dla zdrowia psychicznego. Według niego, zbyt mała ilość snu może powodować stres, a zwiększa także ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń lękowych. Słuchacze panelu mieli okazję przekonać się, że odpowiednie dbanie o sen może przyczynić się do poprawy samopoczucia.

Mateusz Majchrzak podczas swojego wystąpienia na panelu „jak się wysypiać w stresujących czasach?” mówił o zdrowym śnie i jego kluczowym znaczeniu dla zdrowia psychicznego. Przekonywał, że zbyt mała ilość snu może prowadzić do nadmiernego stresu, a nawet do depresji i zaburzeń lękowych. Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że dobrze zaplanowana i zadbana rutyna snu może być skutecznym narzędziem w walce ze stresem.

„Gdy nie możemy zasnąć dłużej niż dwadzieścia minut, dobrze jest wyjść do innego pokoju i np. obejrzeć fragment filmu lub odcinek serialu. To daje przyjemność i angażuje naszą uwagę, co jest dobrym antidotum na przeżywanie w głowie złych rzeczy” – przekonywał Mateusz Majchrzak.

Mateusz Majchrzak twierdzi, że sen powinien trwać co najmniej sześć godzin, aby człowiek mógł poczuć się wypoczęty. Zaś osoby dotknięte bezsennością powinny odczekać z zaśnięciem, aby mieć odpowiednią ilość „ciśnienia” na sen.

Osoby, które twierdzą, że cztery godziny snu wystarczą do odpoczynku, prawdopodobnie zapomniały jak to jest wypocząć normalnie. Doktor Majchrzak zachęca więc do zapewnienia sobie jak najdłuższego snu.

Natalia Hatalska, CEO infuture.institute podczas panelu „Dobrostan – dlaczego jest ważny i jak go mierzyć?” zaznaczyła, że dobrostan nie może być ograniczony do jednego czynnika, takiego jak stan zdrowia czy poziom zamożności.

„Poczucie dobrostanu jest indywidualne; dla każdego co innego wpływa na poczucie dobrostanu” – mówiła Natalia Hatalska. Jej zdaniem wskaźnik dobrostanu musi uwzględniać kontekst – obecnie dobrostan w dużym stopniu utożsamiany jest z bezpieczeństwem finansowym, ze względu na kryzys gospodarczy i wysoką inflację. Ale już w czasie pandemii te czynniki mogą się zmienić – wtedy rośnie znaczenie poczucia bezpieczeństwa, dobrego stanu zdrowia czy wystarczających relacji społecznych.

„Świat jest przebodźcowany: CRM, komunikatory, e-podpis, praca zdalna – człowiek musi się z tym codziennie mierzyć, co zabiera czas i energię. Te problemy będą się pogłębiały. Benefit Systems chce to uprościć. Dlatego przygotowaliśmy MultiLife – narzędzie, które pozwala holistycznie zaopiekować się sobą. Jego użytkownicy mogą korzystać ze wsparcia z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, odżywiania i rozwoju” – mówił Paweł Kornosz, dyrektor zarządzający ds. platform kafeteryjnych w Benefit Systems.

Paweł Kornosz przyznał, że obecnie ludzie są wystawieni na zbyt wiele bodźców, co negatywnie wpływa na ich doświadczenie pracownicze i samopoczucie. Uczestnik panelu wskazał, że kluczem do skutecznego zarządzania jest ograniczenie ilości informacji docierających do pracowników.

Piotr Szostak wskazał, że na rynku benefitów pozapłacowych widać dzisiaj silny trend personalizacji. Oznacza to, że każdy pracownik ma szansę uzyskać dostosowane do swoich potrzeb, upodobań i stylu życia benefitsy.

Paweł Kornosz powiedział, że zarządzanie w dużej mierze polega na ograniczeniu ilości informacji docierających do pracowników i zapewnieniu im odpowiedniego poziomu intymności. Przekonywał on, że doświadczenie pracownicze i samopoczucie będzie poprawione, gdy pracownicy otrzymają tylko te informacje, których potrzebują.

Piotr Szostak zaznaczył, że personalizacja benefitów pozapłacowych pozwala pracownikom wybrać takie rozwiązania, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i życiowym priorytetom. Dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems zaznaczył, że jest to skuteczny sposób na zwiększenie zadowolenia pracowników i motywacji.

„Użytkownicy sami chcą decydować o tym, co jest dla nich ważne, oczekują indywidualnego podejścia pozwalającego na dostosowanie benefitów pozapłacowych do ich potrzeb” – mówił dyrektor.

Joanna Malinowska-Parzydło, CEO HR Influencers, podczas panelu „Dobrostan – kolejny modny slogan HR czy twardy KPI w biznesowej agendzie?” przypomniała, że budowanie dobrostanu musi zacząć się od samego siebie. Dyskutujący wskazywali, że dobrostan to nie tylko pojęcie teoretyczne, lecz także narzędzie do osiągania celów biznesowych.

„W pierwszej kolejności dobrostan kształtuje się w człowieku, a dobrostan w firmie będzie sumą dobrostanów w ludziach. Zacznijcie więc od siebie, zajmijcie cię własną duchowością, relacjami z sobą” – mówiła Joanna Malinowska-Parzydło. Podkreślała, że na dobrostan trzeba patrzeć uważnie i strategicznie, a także długoterminowo.

Bartek Pucek, CEO Forward Operators AI Lab, przekonuje, że firmy pracujące z sztuczną inteligencją mogą uzyskać wyższą wycenę, wyższą produktywność oraz wyższą satysfakcję pracowników. W związku z tym mają one przewagę w pozyskiwaniu najlepszych talentów.

Bartek Pucek, CEO Forward Operators AI Lab, podkreślił, że firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję mają większe możliwości wzrostu wyceny, produktywności oraz zadowolenia pracowników. Są też w stanie bardziej skutecznie pozyskiwać najlepszych ludzi do pracy.

„Tempo rozwoju sztucznej inteligencji jest szalone. Pytanie, w jaki sposób będziemy na to reagować. Efekt powinien być taki, że dzięki AI będziemy mieli więcej czasu na realizowanie własnych potrzeb, będziemy szczęśliwsi” – mówił Bartek Pucek.

Paweł Habrat, psycholog sportu, podkreślił podczas panelu „Zespoły projektowe jak drużyny sportowe? Jakie mechanizmy psychologii sportu sprawdzają się w pracy?”, że efektywne funkcjonowanie zespołu wymaga kilku niezbędnych elementów. Zaliczyć do nich można: lidera, wzajemną współpracę, rywalizację, komunikację oraz wspólny cel.

Gościem specjalnym konferencji była dwukrotna srebrna medalistka olimpijska, mistrzyni świata i Europy w kolarstwie górskim – Maja Włoszczowska. Podczas spotkania mistrzyni opowiedziała, jak zmiana jej sposobu myślenia o wyzwaniach przed ważnymi zawodami, z „muszę” na „chcę” i „mogę” wpłynęła na jej psychikę i wyniki sportowe. Zmiana okazała się bardzo skuteczna i przyniosła oczekiwane rezultaty.

„Jeśli przestaniesz myśleć, że musisz odnieść sukces, tylko że chcesz jak najlepiej wypełnić zadanie, wtedy złapiesz flow i zredukujesz stres. Bo, jeśli zrobiłam wszystko najlepiej jak mogłam, wtedy odniosłam sukces” – mówiła Maja Włoszczowska.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version