Wiadomości Polska Biznes i finanse Realizacja Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Polsce – Sukces czy Porażka?
Biznes i finanse

Realizacja Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Polsce – Sukces czy Porażka?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wdrożyć nowe narzędzia do wykrywania cyberzagrożeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, 23 października o godz. 11.00 zapraszamy Cię na kolejną odsłonę rozmów eksperckich zorganizowanych przez redakcję PAP MediaRoom. Naszym gościem będzie Mateusz Ograbek, dyrektor Centrum Operacji Bezpieczeństwa, ING Hubs Poland. W tym spotkaniu będziesz miał okazję dowiedzieć się wielu cennych informacji dotyczących polityki bezpieczeństwa cybernetycznego.

20 października br. Ministerstwo Finansów zakończyło realizację Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), przyjętej w 2019 roku. Minister Magdalena Rzeczkowska, Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego Katarzyna Szwarc oraz przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Narodowego Banku Polskiego, sektora bankowego, ubezpieczeniowego, firm inwestycyjnych i funduszy inwestycyjnych – prywatnych i publicznych, a także inwestorów indywidualnych, spotkali się w Ministerstwie Finansów, aby podsumować wspólnie realizację tej Strategii. Minister Rzeczkowska zauważyła, że SRRK stała się symbolem jedności wszystkich uczestników polskiego rynku finansowego oraz otwartej komunikacji z Ministerstwem Finansów i instytucjami z nim współpracującymi.

Strategia ta jest przykładem systematycznego myślenia o rynku kapitałowym i została wykorzystana w procesie tworzenia Krajowej Strategii Edukacji Finansowej oraz Mapy Drogowej dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce. Minister finansów zaznaczyła, że prace nad tymi dokumentami zakończyły się w kwietniu i trwają do dziś.

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, potwierdziła, że udało się wdrożyć wieloaspektową politykę podatkową, obejmującą m.in. ulgi na IPO, ulgi dla długoterminowych inwestorów, ulgi venture capital oraz mechanizmy kompensacji zysków i strat przy podatku Belki od różnych aktywów.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo i przejrzystość na polskim rynku finansowym, przyjęliśmy nowe ustawy, które wprowadzają nowe instrumenty i usługi finansowe oraz usprawniają nadzór nad rynkiem. Dzięki tym rozwiązaniom inwestorzy będą mogli czuć się bezpieczniej – powiedziała Katarzyna Szwarc.

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego została zaprojektowana w celu zwiększenia finansowania polskich przedsiębiorstw poprzez rynek kapitałowy. Dzięki wzmocnieniu zaufania do rynku przez inwestorów, zwłaszcza indywidualnych, zostaną wprowadzone lepsze regulacje i skuteczniejszy nadzór. Strategia ma na celu również poprawę konkurencyjności rynku kapitałowego, aby mógł on finansować najważniejsze wyzwania dla gospodarki, w tym transformację klimatyczną.

SRRK zawiera 90 szczegółowych działań, ustanowionych w celu osiągnięcia jasno określonych rezultatów. 65 z nich udało się zrealizować w całości, 18 częściowo, pozostałe niestety okazały się nieaktualne lub nie przyniosłyby oczekiwanych efektów w obecnych warunkach.

Wprowadzenie Systemu Rejestracji Rejestrów Księgowych (SRRK) wpłynęło na dalszy rozwój polskiego rynku kapitałowego. SRRK zapewnia inwestorom dostęp do wiarygodnych danych finansowych spółek notowanych na GPW, dzięki czemu oferują one większą transparentność. Ponadto, SRRK wprowadziło szereg udogodnień dla debiutantów i długoterminowych inwestorów. Przede wszystkim, skróciło ono czas potrzebny na założenie działalności gospodarczej, co znacznie ułatwiło proces debiutu. Co więcej, inwestorzy mogą teraz korzystać z preferencyjnych stawek podatkowych oraz z szybkiego dostępu do informacji finansowych.

Polski rynek może być wzbogacony o innowacyjne narzędzia finansowe, takie jak certyfikaty turbo, pożyczki papierów wartościowych czy platformy obrotu oparte na DLT, zgodnie z nowymi ramami regulacyjnymi. Co więcej, istniejące już instrumenty, jak fundusze ETF, będą miały mniejsze obciążenie w zakresie compliance.

Aby realizacja SRRK była skuteczna, należy wprowadzić skuteczne środki dochodzenia przez akcjonariuszy lub spółek ich praw. Ministerstwo Finansów wraz z Komisją Nadzoru Finansowego i Ministerstwem Sprawiedliwości opracowało program szkoleń dla prokuratorów i sędziów w dziedzinie rynku kapitałowego. W ramach szkoleń zostaną przekazane informacje na temat instytucji finansowych, emitentów i inwestorów, aby maksymalnie wsparły one ich działania. Dodatkowo w celu ułatwienia procedur sądowych związanych z rynkiem kapitałowym, planowane jest powołanie Sądu Rynku Kapitałowego w strukturze Sądu Okręgowego w Warszawie.

Aby zapewnić skuteczną realizację SRRK, należy wdrożyć odpowiednie narzędzia dochodzenia przez akcjonariuszy lub spółki ich praw. Ministerstwo Finansów wraz z Komisją Nadzoru Finansowego i Ministerstwem Sprawiedliwości stworzyło program szkoleń i edukacji dla prokuratorów i sędziów z dziedziny rynku kapitałowego. Przeszkolone osoby będą miały niezbędną wiedzę dotyczącą instytucji finansowych, emitentów i inwestorów, aby wspomóc ich działania. Ponadto, w celu usprawnienia procesu sądowego w sprawach związanych z rynkiem kapitałowym, planowane jest powołanie Sądu Rynku Kapitałowego w strukturze Sądu Okręgowego w Warszawie.

PAP SA nie modyfikuje treści komunikatów publikowanych w serwisie, zgodnie z dostarczonymi przez nadawcę informacjami. Nadawca ponosi odpowiedzialność za zawartość komunikatów, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version