Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Dłuższy termin na składanie wniosków o pomoc dla małych gospodarstw – MRiRW wydłuża okres składania wniosków o przyznanie pomocy na rozwój gospodarstw
Polityka i społeczeństwo

Dłuższy termin na składanie wniosków o pomoc dla małych gospodarstw – MRiRW wydłuża okres składania wniosków o przyznanie pomocy na rozwój gospodarstw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że rolnicy mają dodatkowy czas, aby przygotować wnioski o przyznanie pomocy w ramach interwencji Rozwój małych gospodarstw Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Do 10 listopada 2023 roku mają oni złożyć wszystkie wymagane dokumenty.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużyło termin zgłaszania wniosków o pomoc w ramach interwencji Rozwój małych gospodarstw Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Rolnicy mają teraz aż do 10 listopada 2023 roku, aby przygotować wszystkie niezbędne dokumenty i złożyć je do odpowiednich organów.

Interwencja finansowa skierowana jest do małych gospodarstw o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro, których celem jest zwiększenie wartości sprzedaży produktów rolnych. Umożliwia to wsparcie operacji, które poprawiają orientację rynkową, zwiększając konkurencyjność gospodarstwa rolnego.

Komu przysługuje wsparcie?

Pomoc finansowa skierowana jest do rolników oraz właścicieli gospodarstw rolnych, których dochód z gospodarstwa jest mniejszy niż 25 tys. euro rocznie, a w ramach działalności rolniczej uzyskują określony minimalny przychód ze sprzedaży.

Jakie środki finansowe są dostępne?

Płatność ryczałtowa wypłacana jest w dwóch ratach: 120 tys. zł dla gospodarstw prowadzących produkcję ekologiczną oraz 100 tys. zł dla pozostałych.

Intensywność pomocy wynosi do 85 proc. kosztów operacji.

Jakie dokumenty są wymagane?

Wnioskodawca musi dostarczyć biznesplan dotyczący rozwoju swojego gospodarstwa, w którym zawarte są wytyczne dotyczące zmian w gospodarstwie, mających na celu zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa oraz poprawę wyników sprzedaży produktów rolnych.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o pomoc można złożyć w wyznaczonym terminie w odpowiednim dla danego regionu urzędzie lub na platformie internetowej.

Kto może otrzymać pomoc?

Pomoc jest dostępna dla wszystkich rolników, którzy złożą wniosek w terminie i spełnią wszystkie wymagania.

Pomoc przyznawana jest wyłącznie raz w trakcie realizacji Planu na jedną osobę i gospodarstwo.

W ramach podjętych zobowiązań beneficjent zobowiązany jest do: wdrożenia założeń biznesplanu; uzyskania wzrostu wartości sprzedaży produktów rolnych o co najmniej 30 proc. w stosunku do ustalonej dla danego gospodarstwa wartości przychodu bazowego, która nie może przekraczać wartości minimalnego wynagrodzenia w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy; utrzymania wykonanych operacji; prowadzenia rolniczej działalności w gospodarstwie (w przypadku uzyskania pomocy na ten zakres działalności); prowadzenia aktywności w dziedzinie wprowadzania produktów na rynek w ramach KŁD lub ekologicznej produkcji (w przypadku uzyskania pomocy na ten zakres działalności); utrzymania przez co najmniej 5 lat po wypłaceniu pierwszej raty pomocy, wytworzonego w gospodarstwie poziomu przychodów ze sprzedaży produktów rolnych; prowadzenia ewidencji przychodów i wydatków w gospodarstwie.

Beneficjent zobowiązany jest do przestrzegania wszystkich wymienionych zobowiązań.

Potencjalny kontrahent musi spełnić określone kryteria wyboru, aby zostać wybranym do współpracy. Wśród nich szczególnie ważna jest zdolność do produkcji w systemach jakości. Ponadto, przedmiot współpracy musi mieć związek z zakresem działalności firmy.

Kolejnym warunkiem jest to, że gospodarstwo musi mieć co najmniej 50% jego gruntów użytkowanych w obszarze ONW typu górskiego lub typu specyficznego strefy II. Może to być tylko w sytuacji, gdy co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych znajduje się powyżej 350 m n.p.m.

Aby uzyskać dalsze wytyczne dotyczące wyboru potencjalnego kontrahenta, należy skontaktować się z odpowiednim działem.

Potencjalny kontrahent musi wykazać się odpowiednimi kompetencjami i zdolnościami, aby móc współpracować z firmą.

Uczestnictwo w szkoleniach skoncentrowanych na działaniach opisanych w strategii biznesowej pozwoli na osiągnięcie pożądanego efektu.

Wszystkie informacje publikowane w serwisie PAP są dostarczane niezmienione, bez wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji przez PAP SA. Autorzy komunikatów są jedynymi i wyłącznymi odpowiedzialnymi za ich zawartość.(PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version