Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Kolejne działania na rzecz wsparcia firm energochłonnych – Minister Buda ogłasza nową rundę pomocy
Polityka i społeczeństwo

Kolejne działania na rzecz wsparcia firm energochłonnych – Minister Buda ogłasza nową rundę pomocy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii właśnie udostępniło informację o kolejnym rządowym programie, dedykowanym branży energochłonnej. Na jego realizację przeznaczono kwotę w wysokości 5,5 miliarda złotych, a pomocy w ramach programu będzie mogło uzyskać 3 tysiące przedsiębiorstw. Nabór wniosków został uruchomiony 25 października.

Rząd przyjął 13 października br. program „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”, dzięki któremu przedsiębiorstwa te będą mogły uzyskać wsparcie finansowe.

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła plan pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych, przygotowany przez nasze władze. Jest to bardzo ważne wsparcie, ponieważ obecne ceny energii są niższe niż zeszłoroczne, a wiele firm jest związanych długoterminowymi umowami. Wsparcie zapewnia przemysłowi energochłonnemu ciągłość działalności, a pracownikom stabilność zatrudnienia – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Polskie firmy energochłonne z sektorów wydobywczego oraz przetwórstwa przemysłowego mają możliwość wzięcia udziału w programie, który obejmuje około 3 tys. przedsiębiorstw. Uczestnicy mają do wyboru pomoc podstawową lub zwiększoną.

Udział w programie jest szansą dla firm działających na terenie Polski, które będą mogły wnioskować o wsparcie w postaci pomocy podstawowej lub zwiększonej.

Firmy energochłonne, które prowadzą działalność głównie w sekcji B lub C PKD, są uprawnione do uzyskania pomocy podstawowej. Oznacza to, że koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 r. muszą wynosić przynajmniej 3% wartości produkcji sprzedanej. Kwota pomocy podstawowej dla wszystkich powiązanych przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce wynosi 50% kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro.

Firmy, które chcą skorzystać z pomocy, muszą spełnić dodatkowe warunki:

Prowadzenie przeważającej działalności w branżach wskazanych przez KE jako zagrożone utratą konkurencyjności.

Ujemny wynik finansowy EBITDA lub spadek tego wskaźnika o 40% względem 2021 r. w 2023 r.

Dokonanie w I kwartale 2024 r. wniosku o plan zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30% wypłaconej pomocy.

Minister rozwoju i technologii jest odpowiedzialny za przyznawanie pomocy, a NFOŚiGW wykonuje czynności związane z realizacją programu.

Pomoc podstawowa będzie wypłacana w dwóch turach – za pierwsze i drugie półrocze 2023 r. w formie refundacji, natomiast pomoc zwiększona jako zaliczka za cały 2023 r.

Nabory wniosków będą odbywać się w dwóch etapach – pierwszy od 25 października do 8 listopada br., a drugi w lutym 2024 r. Złożenie wniosku zrealizujesz poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie dostępny na stronie gwd.nfosigw.gov.pl/.

Pomoc dla firm będzie udzielana zgodnie z powyższymi warunkami.

Wniosek o pomoc można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej.

W marcu tego roku, dzięki Programowi na 2022 r., 194 polskim firmom udzielono wsparcia finansowego w wysokości ponad 2,3 mld zł.

Wszystkie niezbędne informacje zostały umieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/ogloszenia

https://www.gov.pl/web/nfosigw/generator-wnioskow-o-dofinansowanie

Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowymi informacjami dotyczącymi pierwszej rundy wsparcia.

Uwaga: Komunikaty publikowane przez PAP SA nie zawierają żadnych zmian w ich treści i są dostarczane przez nadawcę. Osoba wystawiająca komunikat ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym (PAP).


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version