Wiadomości Polska Nauka i technologie Odkrycie: Komunikacja z osobami śpiącymi staje się możliwa
Nauka i technologie

Odkrycie: Komunikacja z osobami śpiącymi staje się możliwa

Wraz z innowacjami w dziedzinie technologii, granice między realnością a snem są coraz bardziej zatarte. Przełomowe badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Northwestern University w Illinois, USA, zbliżają nas do realizacji wyobrażeń, które kiedyś uważano za zarezerwowane tylko dla kina science fiction. Koncepty takie jak nawigacja i manipulacja ludzkimi snami, które Christopher Nolan wyśmienicie ukazał w swoim filmie „Incepcja” z 2010 roku, mogą być teraz wykorzystywane w nauce. Proces znany jako „incepcja” umożliwia wchodzenie w sny innych osób, co pozwala odkrywać ich najgłębsze sekrety lub implantować w nich pożądane idee.

Nowe badanie w laboratorium neurokognitywnym Kena Pallera na Uniwersytecie Northwestern w Illinois zostało przeprowadzone w celu zbadania możliwości komunikacji dwukierunkowej z ludźmi podczas snu REM (Rapid Eye Movement). Techniki komunikacji oparte na ruchach oczu były wykorzystywane do wymiany informacji z badanymi podczas ich snu. Narodowa Fundacja Nauki w USA wspierała to badanie, a wyniki otworzyły nowe możliwości w zakresie zrozumienia, jak nasz umysł działa podczas snu, a także pozwoliły na zbadanie możliwości poprawy naszych umiejętności uczenia się i rozwiązywania skomplikowanych problemów.

Nowa wersja:

Aby zbadać możliwość komunikacji podczas snu REM, naukowcy zdecydowali się wykorzystać ruchy oczu, które zachodzą w tym stanie. Badani zostali wyszkoleni w celu kontrolowania ruchów oczu, w celu przekazania informacji naukowcom obserwującym sen. Na przykład, powtarzalne ruchy oka z lewej do prawej strony były znakiem świadomości ze świata snów. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej techniki, naukowcy również wykorzystywali wizualne obrazy, które miały być interpretowane przez badanych w celu przekazywania informacji.

Innym podejściem do badania komunikacji w trakcie snu REM było wprowadzenie przedmiotów występujących w świecie snów, które miały być używane przez badanych do przekazywania sygnałów świadomości. Aby to zrobić, naukowcy wprowadzili przedmioty do snu, takie jak miotła, widelczyk lub piłka, a badany miał przesłać odpowiedni sygnał, gdy wystąpiły one w jego śnie.

W procesie tym starannie monitorowano sygnały elektryczne mózgu uczestników za pomocą technik takich jak elektroencefalografia (EEG), aby naukowcy mogli śledzić przejścia między różnymi etapami snu. W fazie snu REM odtwarzano określone dźwięki, by pomóc badanemu zdać sobie sprawę, że śni, i osiągnąć stan lucid dreaming. Uczestnik mógł odpowiadać na pytania lub rozwiązywać proste zadania matematyczne, wykorzystując umówione sygnały ruchów oczu, umożliwiając tym samym dwukierunkową komunikację.

Badanie wykazało, że możliwe jest komunikowanie się z osobą w stanie snu. Uczestnicy badania osiągnęli stan lucid dreaming, dzięki czemu mogli odpowiadać na proste matematyczne pytania. Odkrycie to otwiera szereg potencjalnych zastosowań, w tym trening umiejętności czy nawet nauka w stanie snu. Aplikacja mobilna laboratorium ułatwia doświadczenia z lucid dreaming, pozwalając większej liczbie ludzi na eksperymentowanie z komunikacją podczas snu.

Nowa wersja:

Badanie udowodniło, że możliwe jest wysyłanie i otrzymywanie informacji od osoby śpiącej. Uczestnicy badania zostali wyszkoleni w jak osiągnąć stan lucid dreaming, za pomocą którego mogli odpowiadać na zadawane im pytania. To odkrycie otwiera niezliczone możliwości, w tym trening umiejętności czy nawet nauka we śnie. Dzięki aplikacji mobilnej laboratorium więcej osób może doświadczyć świadomego snu i komunikacji podczas snu.

Nasz sen to nie tylko okazja do wyciszenia i zregenerowania sił, ale także klucz do zgłębiania naszych głębokich myśli i emocji. Systematyczna analiza motywów snów, takich jak ciąża, utrata zębów lub interakcja z wodą, może nam pomóc poznać te ukryte znaczenia. Takie studia snu są znacznie bardziej efektywne, jeśli wykorzystują techniki, które umożliwiają bezpośrednie zadawanie pytań i otrzymywanie odpowiedzi na temat treści snów, co w konsekwencji może przyczynić się do nowych odkryć w psychologii snu i psychoanalizie.

Nowe odkrycie stwarza ogromne możliwości dla psychologów oraz neurobiologów, którzy będą mogli przeprowadzać eksperymenty oraz gromadzić dane o umysłach ludzi w trakcie snu. To może przynieść rewolucyjne metody nauczania, rozwiązywania problemów, a nawet terapii w stanie snu. Aplikacja na smartfony opracowana przez laboratorium Pallera umożliwia osobom indywidualnym doświadczenie świadomego snu oraz kontaktu z światem snu. Dzięki niej, te metody stają się dostępne dla wszystkich.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version