Wiadomości Polska Biznes i finanse 50 lat Przemian na Rynku Biznesu i Nauki
Biznes i finanse

50 lat Przemian na Rynku Biznesu i Nauki

Współpraca z „aniołami biznesu” ze strony LVMH i Hugging Face pozwoli 1337 w pełni wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji.

Rozwój Grupy SECO/WARWICK jest oparty na innowacji, której zawdzięczamy współpracy z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego. Dzisiaj, październik, obchodzimy 50-lecie powstania kierunku Inżynieria Materiałowa, który zapewnił nam takie technologie jak: nawęglanie próżniowe czy FineCarb® oraz PreNitLPC®.

Politechnika Łódzka oraz SECO/WARWICK od lat współpracują, by umożliwić studentom kierunku Inżynieria Materiałowa odbywanie praktyk przemysłowych w firmie. Obecnie takie praktyki odbywają się w fabryce Świebodzin, która wywodzi się z LZT Elterma, a współpraca biznesu i nauki sięga lat 70-tych. Wiodącą tematyką naukową była obróbka cieplna i inżynieria powierzchni metali, jednak dla SECO/WARWICK stało się to już codziennością.

„Będąc studentem odbywałem praktykę dyplomową w Eltermie. Już wtedy wiedziałem, że współpraca pomiędzy Politechniką, a świebodzińskim producentem pieców, będzie wartościowa. Po ponad 20-latach, w 1998 roku, po analizie światowych trendów w obróbce cieplnej, uruchomiliśmy pierwszy wspólny projekt naukowo-badawczy. Dotyczył on opracowania nowej, oryginalnej technologii nawęglania próżniowego oraz zaaplikowania jej w piecach próżniowych” – wspomina prof. dr hab. inż. Piotr Kula z Politechniki Łódzkiej, który jest prekursorem tej współpracy.

25 lat współpracy między Politechniką Łódzką i SECO/WARWICK przyniosło wiele korzyści. W wyniku 21 zrealizowanych projektów powstały nowe technologie: FineCarb® i PreNitLPC®. Te zaawansowane rozwiązania zostały wdrożone w kilkuset piecach próżniowych, które działają na pięciu kontynentach.

Politechnika Łódzka i SECO/WARWICK współpracują ze sobą od 25 lat, czego owocem są 21 projektów badawczych. W ich wyniku powstały technologie: FineCarb® i PreNitLPC®, zaimplementowane w tysiącach pieców próżniowych na pięciu kontynentach.

W ramach konsorcjów B+R przeprowadzono cztery duże projekty badawczo-rozwojowe, w tym jeden dotyczący technologii wytwarzania grafenu do rewersyjnego magazynowania wodoru. SECO/WARWICK zaprojektował i zbudował dla Politechniki Łódzkiej urządzenie umożliwiające produkcję grafenu wielkopowierzchniowego według opracowanej przez tamtejszych naukowców technologii.

„Technologie grafenowe stanowią obecnie jeden z głównych nurtów badawczo-rozwojowych naszego Instytutu. Dzięki współpracy z SECO/WARWICK jesteśmy czołowym ośrodkiem w Europie, który zajmuje się technologiami grafenowymi w obszarze: filtracji wody, baterii Li-jonowych, przezroczystych ogniw fotowoltaicznych czy grafenowych kropek kwantowych” – podkreśla prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek, dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej, Politechniki Łódzkiej. Pozostałe projekty realizowane wspólnie z Politechniką Łódzką dotyczyły nowoczesnych i ekologicznych technologii nawęglania niskociśnieniowego z hartowaniem w gazie, w tym technologii opartej na koncepcji Single-Piece Flow z ultraniskimi i powtarzalnymi odkształceniami hartowniczymi.

Silna nauka odgrywa kluczową rolę w tworzeniu innowacji. Pracownicy Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej skutecznie współpracowali z Instytutem Maszyn Przepływowych, aby stworzyć unikatowy na skalę światową system wspierania procesów nawęglania próżniowego – SimVacPlus®. Tworzenie tego narzędzia wymagało wsparcia informatyków, aby usprawnić procesy technologiczne w piecach próżniowych. Dzięki temu SimVacPlus® jest szeroko stosowany w produktach SECO/WARWICK.

Innowacje są nierozerwalnie związane z wiedzą naukową. Poprzez współpracę specjalistów z Instytutu Inżynierii Materiałowej, Instytutu Maszyn Przepływowych oraz informatyków, powstał unikalny system nawęglania próżniowego SimVacPlus®. Jest on implementowany w produktach SECO/WARWICK, a jego funkcjonalność wspiera procesy technologiczne w piecach próżniowych. Dzięki wsparciu naukowemu SimVacPlus® jest jednym z najnowocześniejszych narzędzi na świecie.

„Obecnie, wspólnie opracowujemy nowy algorytm nawęglania niskociśnieniowego pozwalający na jeszcze większe obniżenie zużycia gazów nawęglających. Wyniki badań zostaną zaimplementowane w symulatorze nawęglania SimVaC®, za pomocą którego opracowywane są receptury procesu technologicznego. Trwają również prace polegające na opracowywaniu modeli matematycznych nawęglania dla nowych gatunków stali stopowych typu High Performance. Stale tego typu znajdują coraz większe zastosowanie w przemyśle lotniczym. Należy również wspomnieć o wsparciu Politechniki Łódzkiej w opracowywaniu nowych lub znacznie ulepszonych rozwiązań w zakresie maszyn przepływowych, (wentylatory, dmuchawy, sprężarki, itp.), które mogą stanowić o przewadze technologicznej w procesach lub operacjach opartych na wymianie ciepła przez konwekcję” – mówi Łukasz Piechowicz, dyrektor R&D SECO/WARWICK.

Dzięki współpracy SECO/WARWICK z Politechniką Łódzką, polska kadra naukowa Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej uległa znaczącemu rozwojowi. Do tej pory, w ramach tego wspólnego projektu, wypromowano trzynaście doktorów nauk technicznych oraz troje doktorów habilitowanych. Efektem prac wspólnych jest wysoki dorobek naukowy i wdrożeniowy, co zapewniło Instytutowi Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, określając go jako „Łódzką Szkołę Obróbki Cieplnej i Inżynierii Powierzchni”.

SECO/WARWICK zawsze wspierał przedsiębiorczość akademicką i innowacyjne projekty. Przykładem sukcesu jest Hart-Tech, który powstał w 2012 roku jako efekt współpracy Instytutu Inżynierii Materiałowej z firmą SECO/WARWICK. Hart-Tech wykorzystało urządzenia technologiczne SECO/WARWICK oraz opracowane technologie, aby stać się jedną z największych hartowni usługowych w Polsce. Firma ta jest teraz znana na całym świecie za swoje innowacyjne podejście do obróbki cieplnej.

SECO/WARWICK od dawna wspiera przedsiębiorczość akademicką, oferując swoje wsparcie finansowe, technologiczne i kadrowe. Hart-Tech jest doskonałym przykładem sukcesu, jaki może osiągnąć przedsiębiorstwo akademickie, gdy korzysta z możliwości technologicznych i wsparcia oferowanego przez firmę SECO/WARWICK. Hart-Tech dzisiaj jest jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w dziedzinie obróbki cieplnej w Polsce i na świecie.

„Hart-Tech to jeden z ważniejszych Partnerów z sektora komercyjnych hartowni. Bardzo nas cieszy, że współpraca naukowa zainspirowała naukowców do przeniesienia swojego dorobku w świat biznesu. Hartownie usługowe to dla nas bardzo ważna grupa klientów. Nikt nie zna się na obróbce cieplnej tak dobrze i nikt nie wykorzystuje tak wszechstronnych technologii w swoich zakładach. SECO/WARWICK jest zaszczycone, że może współpracować z Politechniką Łódzką i wspólnie świętować 50-lecie Instytutu Inżynierii Materiałowej. Jestem przekonany, że kolejne lata przyniosą dalsze innowacje i patenty, które będą sukcesywnie zmieniać oblicze obróbki cieplnej metali” – powiedział Sławomir Woźniak, prezes zarządu Grupy SECO/WARWICK.

SECO/WARWICK i Politechnika Łódzka tworzą idealną parę współpracy. Łącząc wiedzę naukową z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, tworzą doskonałe produkty. Ich współpraca pozwala na szybszy rozwój technologiczny w obrębie aplikacji przemysłowych, co z kolei służy zarówno przemysłowi, jak i nauce.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version