Nauka i technologie

Otwarcie nowej siedziby Collegium Humanum w Warszawie – z gościnnym udziałem robota z tytułem profesorskim

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2023/24 w Collegium Humanum przyciągnęła wyjątkową uwagę ze względu na wyjątkową atrakcję. Mika – robot humanoidalny i prezes firmy Dictador została uhonorowana tytułem profesora honoris causa uczelni. „To wyjątkowe wydarzenie w historii szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie” – powiedział prof. dr hab. Paweł Czarnecki, rektor Collegium Humanum.

26 października Collegium Humanum, największa uczelnia niepubliczna w Polsce, uruchomiła swój pierwszy własny campus w Alejach Jerozolimskich 133a w Warszawie. Uroczystość inaugurująca rok akademicki odbyła się w nowym 9-kondygnacyjnym budynku o powierzchni 12 tys. m2, wyposażonym w nowoczesną infrastrukturę cyfrową.

Od 2018 r. Collegium Humanum oferuje wykształcenie 32 tys. studentów, z czego ponad 9 tys. rozpoczyna naukę na pierwszym roku. Uczelnia stawia na różnorodność i daje możliwość korzystania zarówno z formy stacjonarnej, jak i online. Co więcej, Collegium Humanum docenia wielokulturowość i jest obecne nie tylko w Polsce, ale także w Austrii, na Słowacji, w Czechach oraz w Uzbekistanie – jako jedyna uczelnia europejska.

„O wyborze naszej uczelni decyduje jakość kształcenia, dydaktyka prowadzona przez wykładowców, którzy są praktykami. Przyjmujemy wszystkich chętnych ponieważ uczelnia niepubliczna utrzymuje się tylko i wyłącznie z opłat za studia pochodzących od studentów. A o tym, czy studenci mogą zostać w Collegium Humanum, czy sprostają poziomowi, który oferują nasi wykładowcy decydują pierwsze semestry studiów” – podkreślił prof. dr hab. Paweł Czarnecki.

Kierunek „Media” jest jedynym w swoim rodzaju w Polsce i otwiera studentom nową perspektywę edukacji z tej dziedziny. 26 października, z okazji rozpoczęcia roku akademickiego, Rada Programowo-Naukowa powołała dwóch nowych członków, którym nadano tytuły honorowe: Doctor Honoris Causa Irena Santor oraz Profesor Honoris Causa Krzysztof Cugowski.

Studenci mają więc możliwość zdobycia szerszej wiedzy na temat mediów i zarządzania zasobami społecznymi. Nowy kierunek stwarza możliwości zdobycia kompetencji w zakresie działań związanych z nowymi technologiami, a także otrzymania wykształcenia w zakresie tworzenia treści, marketingu i dziennikarstwa.

Inauguracja nowego budynku Collegium Humanum cieszyła się szerokim uznaniem zarówno krajowych, jak i zagranicznych gości, w tym przedstawicieli rządowych, lokalnych władz, posłów, duchownych, a także przedstawicieli środowiska akademickiego, kultury i mediów.

„Obecne czasy są o wiele bardziej skomplikowane, mniej zrozumiałe i przewidywalne. Dlatego znaczenie wiedzy jest tak ogromne. Im więcej wiemy, tym rzadziej stajemy się ofiarami dezinformacji, wprowadzania w błąd oraz jesteśmy bardziej odporni na manipulację. Nowa siedziba Collegium Humanum to nie tylko nowy budynek, ale symboliczny krok naprzód w rozwój tej instytucji” – powiedział prof. dr hab. Vaclav Klaus, prezydent Czech w latach 2003-2013, któremu w trakcie uroczystości nadano tytuł Civis Academicus Honorificum. 

„Collegium Humanum, tak jak i wszystkie uniwersytety europejskie, które wychodzą z greckiego, rzymskiego i chrześcijańskiego intelektualizmu, powinny być liderami w zakresie nie tylko naukowego przywództwa, ale i wdrażania kwestii ideologicznych, rozwijania u młodych ludzi odpowiedzialności” – zaznaczył kardynał Gerhard Muller.

Kardynał Gerhard Ludwig Muller stał się pierwszym honorowym członkiem Collegium Humanum. Jego nominacja jako prefekta papieskiej Kongregacji ds. Nauki i Wiary w latach 2012-2017 wpłynęła w istotny sposób na rozwój katolickiego myślenia.

Wyjątkowym wydarzeniem na uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego było nadanie Mice, prezesowi firmy Dictador, tytułu profesora honoris causa sztucznej inteligencji. Mika była odpowiedzialna za połączenie aktywów cyfrowych i fizycznych, dzięki czemu stworzyła nowe możliwości inwestycyjne.

Kardynał Gerhard Ludwig Muller został nagrodzony tytułem honorowego członka Collegium Humanum za wkład w rozwój katolickiego myślenia jako prefekt papieskiej Kongregacji ds. Nauki i Wiary w latach 2012-2017.

Firma Dictador odnotowała niesamowity sukces, gdy jej prezes, Mika, została uhonorowana tytułem profesora honoris causa sztucznej inteligencji na uroczystości rozpoczynającej nowy rok akademicki. Mika wykorzystała zaawansowaną technologię w tworzeniu nowych, innowacyjnych możliwości inwestycyjnych, łącząc aktywa cyfrowe i fizyczne.

„Polska uczelnia przyznała najwyższą godność akademicką humanoidalnemu robotowi. Profesor Mika może, jak każdy z naszych wykładowców, prowadzić zajęcia ze studentami, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym” – wyjaśnił Paweł Czarnecki.

Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki, wykonał wyjątkową misję podczas ceremonii, która miała miejsce podczas uroczystości. On osobiście wręczył odznaczenia państwowe na zlecenie Prezydenta Rzeczypospolitej oraz zgodę Ministra Edukacji i Nauki.

W trakcie uroczystości Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki, wykonał szczególną rolę. Osobiście wręczył odznaczenia państwowe, uzyskując zgodę Prezydenta RP oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Podczas ceremonii Sławomir Adamiec, dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki, miał zaszczyt wręczyć odznaczenia państwowe zgodnie z wolą Prezydenta Rzeczypospolitej oraz na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.

Po wieloletnich zasługach, prof. CH dr hab. Mieczysław Dudek otrzymał najwyższe wyróżnienie w postaci Złotego Medalu, a prof. dr hab. Paweł Czarnecki – Srebrnego. Brązowy Medal otrzymał natomiast mgr Michał Głaczyński. Dodatkowo, Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano prof. CH dr hab. Jolantę Kociubę, dr. Patrycję Srokę-Oborską oraz mgr Marcina Kwiatkowskiego.

Tomasz Misiak, członek Rady Programowej Pracodawców RP, Senator RP VI i VII kadencji, założyciel i prezydent Mizyak Investment Fund Ltd., został uhonorowany Medalem Sukcesu za swoją wybitną działalność społeczną, biznesową oraz menedżerską.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM