Wiadomości Polska Biznes i finanse Ulepszony przewodnik GPW dla spółek raportujących działania ESG
Biznes i finanse

Ulepszony przewodnik GPW dla spółek raportujących działania ESG

GPW w Warszawie wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz firmą consultingową Steward Redqueen, opublikowało aktualizację dokumentu „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek”. Dokument zawiera wskazówki i porady dla firm, które chcą lub już dzielą się swoimi danymi niefinansowymi. Raportowanie ESG staje się coraz ważniejsze, ponieważ pozwala firmom budować zaufanie rynku i potencjalnych inwestorów.

Pierwsza wersja dokumentu „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek” została zaprezentowana w maju 2021 roku jako odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie globalnych inwestorów na dane pozafinansowe dotyczące firm działających we wszystkich sektorach gospodarki, w tym spełniania standardów i celów zrównoważonego rozwoju.

„Przez dwa lata trend ESG bardzo nasilił się na rynkach finansowych, w szczególności na rynku kapitałowym. W ramach tego trendu powstało wiele nowych regulacji, które uszczegóławiają to, w jaki sposób uczestnicy rynku mają uwzględniać czynniki związane ze środowiskiem, klimatem, czynniki społeczne czy też ład korporacyjny w swoich strategiach i działaniach biznesowych, ale także uszczegóławiają sposób raportowania tego” – tłumaczy Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, wraz z firmą consultingową Steward Redqueen, pracował nad nową wersją przewodnika Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktualizacja wytycznych dotyczących raportowania ESG stanowi integralną część tego dzieła.

Ponadto, w celu usprawnienia procesu raportowania ESG, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie wdrożyła oprogramowanie do zarządzania ryzykiem i danymi ESG. Technologia ta została wybrana w oparciu o jej zdolność do automatyzacji i usprawnienia procesów raportowania ESG.

„Jednym z naszych głównych celów jest nie tylko wspieranie transformacji zielonej gospodarki, ale także rozwój lokalnych rynków kapitałowych. Współpraca z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, także przy opracowywaniu zaktualizowanych wytycznych dotyczących raportowania ESG, pozwala realizować obydwa te zadania” – przyznaje Elisabetta Falcetti, dyrektor EBOR na Polskę i państwa bałtyckie. 

Tekst został odświeżony i uzupełniony o treści zgodne z unijnymi przepisami i wytycznymi. Obejmuje ono wymogi dyrektywy dotyczące taksonomii, ujawniania informacji związanych z zrównoważonym rozwojem w usługach finansowych oraz sprawozdawczości przedsiębiorstw. Przegląd ten stanowi aktualne i wiarygodne źródło informacji.

„Z zaangażowaniem wspieramy Polskę w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmiany klimatu zgodnie z unijnym programem zrównoważonego finansowania i najlepszymi praktykami międzynarodowymi. W 2022 r. ponad dwie trzecie naszych inwestycji w Polsce stanowiły te >>zielone<<” – dodaje Elisabetta Falcetti.

W dokumencie przedstawiono szereg rozdziałów, w tym: podstawowe pojęcia z zakresu ESG, obowiązujące regulacje, współczesne podejście do raportowania i kroki do stworzenia raportu zrównoważonego rozwoju.

Raport zrównoważonego rozwoju jest składany z następujących sekcji: definicje ESG, przepisy prawne, metoda raportowania i etapy tworzenia raportu.

„W naszych wytycznych także znajdują się przykładowe wskaźniki, które można wykorzystywać w raportowaniu” – przekonuje członek zarządu GPW.  

KPI są szczególnie przydatne w przypadku sektorów bardzo zróżnicowanych, takich jak produkcja, usługi lub handel detaliczny. Pomagają one w porównywaniu wyników w różnych dziedzinach, a także w określaniu, czy dana spółka jest w stanie osiągnąć swoje cele.

KPI służą do oceny wyników i postępów w poszczególnych sektorach gospodarki. Umożliwiają one przedsiębiorstwom porównanie wyników i wykonywanie analiz, aby odpowiednio wykorzystać zasoby i wymiernie wpłynąć na wyniki. Dzięki temu przedsiębiorstwa są w stanie skutecznie monitorować swoje postępy i zmierzać w kierunku ustalonych celów.

KPI to narzędzie, które pozwala przedsiębiorstwom uzyskać wgląd w swoje wyniki i postępy w poszczególnych sektorach gospodarki. Umożliwiają one wykonywanie analiz, które pozwalają na właściwe wykorzystanie zasobów i wypracowanie wymiernych wyników. Poprzez stosowanie odpowiednich KPI przedsiębiorstwa mogą mierzyć swoje postępy i skutecznie zmierzać w kierunku określonych celów.

KPI są niezbędne w przypadku sektorów o bardzo zróżnicowanym charakterze, takich jak produkcja, usługi lub handel detaliczny. Stanowią one nieocenione narzędzie do porównywania wyników i określania, czy dana spółka jest w stanie osiągnąć swoje cele. Wykorzystywanie KPI pozwala także spółkom działającym w konkretnych sektorach lub branżach na właściwe raportowanie.

Przewodnik stanowi cenny zasób wiedzy i narzędzie, które pomoże przedsiębiorstwom i inwestorom w zmierzeniu się z nowymi wyzwaniami związanymi ze zrównoważonym rozwojem.

„Poza bezpłatnym udostępnieniem dokumentu, przygotowujemy również cykl spotkań i warsztatów dla wszystkich uczestników naszego rynku, aby mogli oni jeszcze lepiej przygotować się do właściwego raportowania swoich osiągnięć w zakresie spełniania standardów zrównoważonego rozwoju” – podkreśla Izabela Olszewska.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version