Biznes i finanse

Rekordowa produkcja buraka cukrowego w Polsce

28 października 2023 r. w gospodarstwie Justyny i Przemysława Galas miała miejsce imponująca uroczystość. W ramach programu „Idę po Rekord”, w asyście sędziego z Biura Rekordów, ustanowiony został nowy polski rekord w zbiorze buraka cukrowego – 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Chemirol wraz z Gospodarzami zastosowali indywidualnie dobraną technologię, która pozwoliła osiągnąć tak wysoki plon.

Firma Chemirol wyprzedziła swoje własne rekordy, kiedy w Łagwie, w woj. wielkopolskim, końcem października zbiory buraka cukrowego osiągnęły polaryzację 15,7%. Wszystkie zebrane buraki zostały przetransportowane do Cukrowni w Opalenicy, gdzie zostały ważone i oczyszczone. Plon netto II buraka cukrowego w dniu 28.10.2023 r. wyniósł 140,27 t/ha. Aby wyniki były porównywalne, plon został przeliczony na polaryzację 16%, dzięki czemu poprawiono dotychczasowy rekord Polski z 112,11 t/ha. Niezależny sędzia z Biura Rekordów potwierdził wynik tego wyjątkowego osiągnięcia.

Tegoroczna aura nie była sprzyjająca uprawom buraka cukrowego. Marzec 2023 r. przyniósł nam wyjątkowo dużo opadów deszczu oraz niskie temperatury, co wpłynęło na opóźnienie zasiewów tego gatunku. Problemem, z jakim zmagały się pola uprawne na terenie całego kraju, była znaczna presja chwościka buraka. Gospodarstwo rolne państwa Galas, współpracujące z Grupą Chemirol, postanowiło przystąpić do programu „Idę po Rekord”. Dzięki wsparciu ekspertów z Grupy Chemirol, w tym w zakresie technologii prowadzenia uprawy, udało się skutecznie zwalczyć choroby i szkodniki, a także wzmocnić zdrowotność roślin. Uzyskane w tym sezonie wyniki potwierdzają skuteczność zalecanych metod ochrony i odżywienia buraka cukrowego.

Wykorzystując nowoczesne rozwiązania, firma Innvigo sp. z o.o. dostarczyła rolnikom produkty, które usprawniły ochronę plantacji. PUH „Chemirol” sp. z o.o. zapewniło odżywianie, biostymulację, biokontrolę oraz stosowania adiuwantów. Cała uprawa została również poddana zabiegom BlueN®, dzięki czemu rośliny mogły systematycznie otrzymywać azot z powietrza. Aby wzmocnić skuteczność działania stosowanych produktów, w tworzeniu mieszanin zbiornikowych użyto kondycjonera wody Stablix pH, a w celu wsparcia dla zabiegów ochrony wykorzystano Asystent+.

„Nasza rodzina jest związana z rolnictwem, od wielu lat. Gospodarstwo przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a uprawa buraków jest rodzinną tradycją. Uprawiał je mój dziadek, ojciec, a teraz ja. Burak cukrowy to bardzo wymagająca roślina, która wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska i nowoczesnych metod agrotechnicznych począwszy od uprawy gleby, po nawożenie i ochronę. Gospodarstwo cały czas się rozwija, aktualnie uprawiam 250 ha, gdzie buraki cukrowe w tym roku były na powierzchni 40 ha, a w przyszłym planuję 60 ha. Pozostałe uprawy to pszenica 70 ha, ziemniaki 60 ha oraz warzywa: cebula, marchew, por i burak ćwikłowy. Zawsze staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym mogę poprawić wydajność i jakość moich plonów. Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z usług doradczych, które oferuje firma Chemirol w ramach programu >>Idę po Rekord<<. Cieszę się z ustanowienia nowego rekordu zwłaszcza w tym wymagającym sezonie” – powiedział właściciel gospodarstwa Przemysław Galas.

Program doradczy „Idę po Rekord” jest innowacyjnym projektem, który już od dwóch lat cieszy się coraz większym zaufaniem rolników. Nasza wyjątkowa oferta pozwala klientom spółki na dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Program jest dedykowany dla upraw: rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Program jest dostępny za darmo – każdy Rolnik może bezpłatnie do niego zapisać się i korzystać z autorskich porad, które pozwalają optymalizować produkcję rolnej. Aby dołączyć do programu, wystarczy wejść na www.ideporekord.pl

„Tegoroczne warunki uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla wielu plantatorów. Najpierw zimna i mokra wiosna często uniemożliwiały terminowy siew. W kraju wielu rolników borykało się z problemami wodnymi; zaskorupiająca się gleba oraz wiosenne przymrozki negatywnie wpływały na początkowy rozwój młodych roślin. Później duża presja ze strony patogenów wymagała szczególnej uwagi, tym bardziej jestem bardzo zadowolony z osiągnięcia pana Przemysława Galasa, który poprawił dotychczasowy rekord plonowania buraków cukrowych w Polsce. To niezwykły sukces, który świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności rolnika, a także o skuteczności naszej dotychczasowej współpracy w ramach programu >>Idę po Rekord<<. Poprzez doradztwo i indywidualne podejście do danego gospodarstwa, kompleksowo wspieramy naszych klientów w całym procesie prowadzenia upraw. Stosując nowoczesne rozwiązania m.in. mikrobiologiczne takie jak BlueN® wierzę, że wspólnie z panem Przemkiem, będziemy uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki również w innych uprawach” – powiedział Piotr Smolarek z PUH „Chemirol” sp. z o.o.

Chemirol angażuje się w niezliczoną ilość rekordowych przedsięwzięć w rolnictwie. Dzięki wsparciu Biura Rekordów, które certyfikuje rekordy w naszym kraju już od blisko 10 lat, wyniki osiągane przez Chemirol są wyjątkowe. Z kolei rekordy Guinnesa są dostępne na stronie biurorekordow.pl. Wspierając polskich rolników, Chemirol może pochwalić się wyjątkowymi wynikami dzięki innowacyjnym metodom ochrony plantacji, mikrobiologii oraz ciągłemu rozwojowi.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM