Wiadomości Polska Biznes i finanse Koniec pierwszego na świecie projektu pływającej elektrowni wiatrowej na morzu – Shanghai Electric Offshore Tribune
Biznes i finanse

Koniec pierwszego na świecie projektu pływającej elektrowni wiatrowej na morzu – Shanghai Electric Offshore Tribune

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapraszają przedsiębiorców do udziału w cyklu spotkań online „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”. Eksperci przedstawią nowe rozwiązania i regulacje prawne oraz podzielą się wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa, energii odnawialnej i zrównoważonego rozwoju. Pierwsze spotkanie już 6 listopada. Dołącz do nas i zdobądź wiedzę, która wesprze Twój biznes!

3 listopada 2023 r. SZANGHAJ – Chiny osiągnęły kamień milowy w dziedzinie energii odnawialnej, finalizując pierwszy na świecie projekt łączący głębinową pływającą energię wiatrową i akwakulturę. Projekt został zrealizowany przez Grupę Longyuan Power, a Grupa Shanghai Electric Wind Power (Wind Power Group) – spółka zależna Shanghai Electric (SEHK: 2727, SSE: 601727) – dostarczyła niezbędne urządzenia wytwarzające energię i wieże morskie turbin.

Grupa Wind Power jest liderem w walce z kryzysem klimatycznym, tworząc innowacje, które przyspieszają przejście na energię odnawialną jako główne źródło energii dla zrównoważonej przyszłości. Opracowując 3,6-megawatową turbinę wiatrową, Spółka pokazała swoje kompetencje w dziedzinie lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. W Chinach realizuje wiele ważnych projektów, które ułatwiają znalezienie nowych zastosowań energii wiatrowej, aby zaspokoić potrzeby i ograniczenia branży.

Grupa Shanghai Electric Wind Power wykorzystuje swoje wyjątkowe doświadczenie w zakresie technologii wiatrowych oraz wiedzę specjalistyczną, aby oferować nowe i innowacyjne rozwiązania dla morskiej energetyki wiatrowej. Od przybrzeżnych do głębinowych projektów, firma jest w pełni zaangażowana w tworzenie nowej infrastruktury energetycznej, wykorzystując najnowsze technologie i wysoce wykwalifikowanych specjalistów.

Krajowa Strefa Demonstracyjna Hodowli Morskiej zlokalizowana na wyspie Nanri w Putian w chińskiej prowincji Fujian to kompleks trzech półzanurzalnych platform pływających. Każda z nich jest wyposażona w 4 MW morskie elektrownie wiatrowe oraz lekkie, elastyczne moduły słoneczne, zainstalowane na głębokości około 35 metrów. W centralnej części platformy znajduje się sześciokątna przestrzeń, która może służyć do hodowli ryb.

Założony projekt wytwarzania zróżnicowanej energii może wyprodukować aż 96 tys. kWh dziennie, co wystarczy dla 42 500 osób. Innowacyjne połączenie energii wiatrowej, fotowoltaiki i akwakultury dało branży nowe możliwości w zakresie rozwijania zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska technologii odnawialnych, które są w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i wspierać wzrost gospodarczy.

Grupa Shanghai Electric Wind Power zrozumiała, że bezpieczeństwo i niezawodność projektu są kluczowe. Dlatego też zdecydowali się stworzyć wielopłaszczyznowe podejście. Najpierw opracowali zintegrowany model, który został potwierdzony poprzez wieloetapową analizę spójności. Następnie wykorzystali porównanie wyników symulacji na różnych platformach oraz opracowali algorytmy sterowania we współpracy z DVN, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i niezawodności projektu.

W celu zbadania stawu rybnego wykorzystano model w skali 1:40, który przeszedł szereg rygorystycznych testów w ponad 200 warunkach operacyjnych. Ponadto, opracowano inteligentny system terminali dla pływających turbin wiatrowych, mający na celu zwiększyć niezawodność i zapewnić bezpieczną i spójną pracę turbin wykorzystując maksymalnie energię wiatru.

Fotografie wykonane przez Shanghai Electric pokazują pierwszą na świecie Offshore Tribune – wiatraki pływające w głębokich wodach, zasilane przez energię wiatru. Innowacyjne urządzenie to wyjątkowa ozdoba morskiego krajobrazu, dostarczająca przy tym czystej energii.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version