Biznes i finanse

Czechy dołączają do elitarnego grona – strefy wolnocłowej Artex w Europie

Czechy oferują swoim mieszkańcom szansę na swobodne przechowywanie dzieł sztuki. Wprowadzono tam strefę wolnocłową, która zapewnia takie same korzyści jak np. wolne porty w Szwajcarii. Oznacza to, że właściciele cennych dzieł sztuki nie muszą już wyjeżdżać za granicę, aby je zabezpieczyć. Jest to także pierwszy kraj postkomunistyczny, który uzyskał wsparcie unijne w zakresie tego typu działań.

Czechy są teraz dostępnym i wygodnym miejscem do przechowywania drogich dzieł sztuki. Miłośnicy sztuki mogą bez obaw wwozić cenne eksponaty do Republiki Czeskiej i wywozić je z powrotem bez żadnych ograniczeń. Negocjacje trwały dwa lata, ale ostatecznie udało się uzyskać zgodę Unii Europejskiej na bezcłową strefę dla dzieł sztuki.

„Wraz z utworzeniem depozytu celnego w Czechach stworzono idealne warunki do znacznego ożywienia krajowego rynku sztuki. Transakcje, które wcześniej były zawierane w Zurychu lub Londynie, mogą przenieść się na nasze terytorium. Otwierają się również możliwości dla galerii i domów aukcyjnych, które nie muszą już martwić się o przechowywanie Picassa czy Modiglianiego w Czechach przez kilka lat” – mówi René Rohan, współwłaściciel Artex.

Strefa wolnocłowa dla dzieł sztuki może mieć pozytywny wpływ na wiele firm zaangażowanych w ten sektor – te, które zajmują się transportem, ubezpieczeniami, konserwacją, ekspertyzą, aukcjami i organizacją wystaw.

Strefa wolnocłowa dla dzieł sztuki oferuje szereg korzyści dla podmiotów zaangażowanych w ten sektor – transportowych, ubezpieczeniowych, konserwatorskich, eksperckich, domów aukcyjnych i organizatorów wystaw.

Firma Artex została wybrana jako jedna z pierwszych uprawnionych do otrzymania pozwolenia na koniec października. Dzięki temu stworzono specjalny celny depozyt dla dzieł sztuki w Q Park Měšice, który ma parametry podobne do portów wolnych w Szwajcarii. W tym wyjątkowym miejscu, dzieła sztuki sprowadzone z krajów poza UE, są całkowicie zwolnione z podatku VAT.

„W strefie wolnocłowej towary są nadal w tranzycie, co oznacza, że znajdują się na naszym terytorium, ale nie są przemycane do Republiki Czeskiej. Towary mogą być przechowywane w tym systemie przez nieograniczony okres czasu, nawet przez dziesięciolecia obraz, rzeźba, fotografia lub inne dzieło sztuki może tam pozostać bez konieczności płacenia podatku VAT przez właściciela” – mówi René Rohan.

Czechy stale się rozwijają i oferują wyjątkowe zasoby dla ludzi, którzy są zainteresowani zakupem dzieł sztuki. Dzięki strefie wolnocłowej, zakupy sztuki stały się prostsze i bezpieczniejsze, co zapewnia kolekcjonerom większy spokój ducha, wiedząc, że ich zakupy są w pełni zabezpieczone.

Kupowanie sztuki wymaga wiedzy, cierpliwości i uważnego wyboru. Kolekcjonerzy muszą pamiętać, że obraz to nie ogórek, i należy dokonać wyboru zgodnie z własnymi preferencjami, a nie wyłącznie z uwagi na trend. Kolekcjonerzy powinni rozważyć, jakie sztuki wybrać, aby wyrazić swoje osobiste gusta i zainteresowania.

„Służby celne nie mogą dokonać tzw. niepewnej sprzedaży, więc sztuka jest traktowana przez służby celne jak każdy inny towar. Tyle tylko, że obraz to nie iPhone czy ogórek, nie można z góry wiedzieć, czy się sprzeda. W składzie wolnocłowym można zaoferować dzieło na sprzedaż bez konieczności płacenia podatku VAT lub zabezpieczenia celnego. A jeśli się nie sprzeda, można je wyeksportować z powrotem bez żadnych ograniczeń” – wyjaśnia René Rohan.

Skład celny Republiki Czeskiej był tworzony głównie w celu złagodzenia obowiązującego w tym kraju wysokiego podatku od importu i eksportu dzieł sztuki. Przy zakupie dzieł sztuki spoza UE stawka VAT wynosi aż 15 procent, co stanowi dwukrotnie większy wydatek niż w Niemczech, i trzykrotnie więcej niż w Wielkiej Brytanii. To, w połączeniu z koniecznością odprawienia i zdeponowania dzieł poza Republiką Czeską, często zmusza dealerów do szukania alternatywnych rozwiązań.

„Ponadto, podczas procesu wydawania zezwoleń eksportowych, nasi urzędnicy są bardzo surowi i często w ogóle nie zezwalają na eksport. Jeśli następnie złożą wniosek o uznanie dzieła za zabytek kultury, z pewnością uniemożliwią stały eksport i sprzedaż poza Czechami. Siła nabywcza w naszym kraju jest minimalna w porównaniu z rynkiem światowym, więc ten krok de facto zdewaluuje inwestycję bez żadnej rekompensaty. Właściciele cennych eksponatów starają się więc wywozić je z Czech lub nawet ich tu nie importować” – mówi René Rohan.

Strefa wolnocłowa w Artexie wiąże się z wieloma zaletami. Ułatwia to przesyłanie dzieł sztuki do innych galerii bez obawy o jakość i bezpieczeństwo. Ponadto, strefa wolnocłowa w Artexie zapewnia klientom szybki i bezproblemowy dostęp, a także zmniejsza koszty transportu.

Artex oferuje bezpieczne magazynowanie dzieł sztuki. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanego systemu bezpieczeństwa, w tym skanera odcisków dłoni, sześciocyfrowego kodu dostępu, który co 30 sekund się zmienia, oraz wysoce zabezpieczonego depozytu.

Korzystanie z usługi strefy wolnocłowej Artex pozwala na swobodny transport dzieł sztuki do innych galerii. Umożliwia to osiągnięcie znacznych oszczędności w zakresie transportu i zapewnia dostęp do szybkich i bezproblemowych procedur celnych.

Artex zapewnia przepływ dzieł sztuki między galeriami bezpiecznie i bez zbędnych komplikacji. Magazynowanie dzieł jest zabezpieczone zaawansowanymi technologiami, takimi jak skaner odcisków dłoni, sześciocyfrowy kod dostępu oraz wysokiej jakości depozyt.

Artex przedstawił światu unikalne ArtHub – całościowy system dla sztuki, obejmujący depozyt sztuki, galerię, showroom, fundusz inwestycyjny Artefin, strefę wolnocłową i profesjonalny transport dzieł sztuki.

Artex to niezwykłe połączenie depozytu sztuki, galerii, specjalistycznego transportu sztuki, funduszu inwestycyjnego Artefin oraz strefy wolnocłowej, zlokalizowane w Měšicach koło Pragi. Jest to największy prywatny depozyt sztuki w Republice Czeskiej, który zaopatruje takie instytucje jak Biblioteka Narodowa, Galeria Miejska w Pradze oraz wiele prywatnych galerii i kolekcjonerów. Artex gwarantuje bezpieczne przechowywanie dzieł sztuki, w tym Slavic Epic, sześcioipółmetrowego obrazu Andy’ego Warhola czy największej kolekcji plakatów Alfonsa Muchy z Galerii Portu.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM