Wiadomości Polska Biznes i finanse Inwestycja w Rozwój – Jak wykorzystać rynek kapitałowy do finansowania biznesu
Biznes i finanse

Inwestycja w Rozwój – Jak wykorzystać rynek kapitałowy do finansowania biznesu

W czwartym odcinku cyklu #SposóbNaKapitał rozmawiano o sposobach pozyskiwania kapitału przez spółki. Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i izby rozliczeniowej KDPW_CCP, wyraził swoje przekonanie, że polski rynek giełdowy jest dojrzały, ale wciąż nie ma na nim wystarczającej liczby nowych emitentów, którzy mogliby skorzystać z jego potencjału.

Rynek kapitałowy dostarcza przedsiębiorstwom cennych możliwości finansowania. Oferty publiczne, do których decydują się te przedsiębiorstwa, mogą być dla nich bardzo korzystne. Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i izby rozliczeniowej KDPW_CCP, wyjaśnił: „Spółki decydujące się na pozyskanie kapitału poprzez giełdę mogą liczyć na pozyskanie funduszy, lepszy dostęp do inwestorów, zwiększenie swojej rozpoznawalności oraz wzrost wartości rynkowej. Przestrzeganie przez te spółki dobrych praktyk biznesowych wyznacza standardy postępowania dla pozostałych uczestników rynku i pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa i uczciwości na giełdzie.”

Od 2011 r. Izba Rozliczeniowa KDPW CCP świadczy różne usługi związane z obrotem instrumentami finansowymi na rynku regulowanym, alternatywnym systemem obrotu oraz rynku OTC. Ponadto, KDPW CCP zabezpiecza również płynność rozliczeń, w tym gwarantuje rozliczenia transakcji zawieranych w Polsce.

„KDWP CCP stanowi fundament obrotu kapitałowego oraz filar bezpieczeństwa rozliczeń finansowych w naszym kraju. Stoi na straży właściwego rozliczania transakcji. Dzięki m.in. naszej pracy nie jest możliwe, aby jakieś akcje się zgubiły albo >>rozmnożyły<<” – przyznał prezes Trybuchowski.

Polskie przepisy prawne wskazują, że emitent ponosi odpowiedzialność za informacje dotyczące jego spółki, zarówno przed, jak i po debiucie na giełdzie. KDPW troszczy się o to, aby emitenci otrzymali niezbędne wsparcie, zarówno w trakcie zadebiutowania na giełdzie, jak i w procesie wykonywania operacji i obsługi zdarzeń korporacyjnych.

KDPW dbając o interesy emitentów, zapewnia przestrzeganie przepisów określających obowiązki informacyjne dotyczące spółek. Spółka uzyskuje wsparcie, począwszy od wejścia na rynek, a skończywszy na realizacji operacji na papierach wartościowych i obsłudze zdarzeń korporacyjnych.

„Emitenci są naszymi członkami, tzn. każda spółka, która emituje akcje jest de facto uczestnikiem KDPW i za naszym pośrednictwem odbywa się szereg działań, np. kontrola wypłat dywidendy. Mamy szereg instrumentów, z których emitenci mogą skorzystać” – przyznał prezes Trybuchowski.

KDPW oferuje szeroki zakres usług, w tym rejestrację papierów wartościowych, wypłatę świadczeń, identyfikację akcjonariuszy, obsługę prawa poboru, połączenie lub podział spółki. Aby ułatwić i usprawnić proces walnych zgromadzeń, KDPW wprowadziła innowacyjny instrument – eVoting, czyli elektroniczne oddawanie głosów.

„Nasz rynek jest rynkiem nowoczesnym, dojrzałym. Mamy rozwiązania, które stanowią o bezpieczeństwie całego rynku kapitałowego. Jednak brakuje nowych emitentów, a giełda jest doskonałym miejscem do pozyskiwania kapitału” – podsumował Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych CCP.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version