Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Polska – kluczowy partner USA w realizacji projektu jądrowej elektrowni
Polityka i społeczeństwo

Polska – kluczowy partner USA w realizacji projektu jądrowej elektrowni

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że spotkanie 8 listopada 2023 r. między Ministrem Anną Moskwą i Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim zaowocowało przyjęciem wspólnego stanowiska dotyczącego współpracy energetycznej między naszymi krajami. Szczególnym akcentem spotkania była dyskusja na temat energetyki jądrowej, która jest kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego w naszych krajach.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w rezultacie spotkania 8 listopada 2023 r. między Ministrem Anną Moskwą i Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim, ustalono wspólne założenia dotyczące współpracy energetycznej pomiędzy naszymi krajami. Ministerstwo zauważyło, że energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

Szefowa resortu klimatu i środowiska wyraziła entuzjazm odnośnie dotychczasowej współpracy z USA w tym zakresie. Oznajmiła również, że Rząd RP jest zdecydowanym zwolennikiem kontynuowania i wzmacniania relacji polsko-amerykańskich w obszarze energii.

Polska i USA współpracują w zakresie strategicznego partnerstwa w obszarze energii, które jest wzorem dla całego regionu. W celu dalszego rozwoju, pogłębienia i wzmocnienia naszych relacji, wymagana jest współpraca rządowa i biznesowa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że współpraca ta przynosi obopólne korzyści i jest podstawą naszego wspólnego sukcesu.

We wrześniu 2023 r. minister Anna Moskwa podpisała polsko-amerykańskie porozumienie, którego celem jest utworzenie w Polsce Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych. Centrum będzie odpowiedzialne za kształcenie kadr i przygotowanie różnych programów edukacyjnych skierowanych do sektora energetyki jądrowej.

Jestem przekonana, że centrum będzie miało znaczący wpływ na rozwój polskiej energetyki jądrowej, wdrażanie technologii SMR oraz łączenie energetyki jądrowej z pozostałymi źródłami odnawialnymi, takimi jak odnawialne źródła energii. Oprócz rozbudowy zasobów ludzkich i wiedzy z zakresu energetyki, centrum będzie promować swoje szkolenia i edukację w krajach regionu Europy Środkowo Wschodniej – wyjaśniła minister.

Polska i USA wspólnie zakładają, że energia jądrowa będzie odgrywać istotną rolę w realizacji globalnego celu minimalizacji skutków zmian klimatu. W tym celu obie strony zadeklarowały wsparcie dla amerykańskiego projektu Deklaracji na rzecz potrojenia energii jądrowej i zgodziły się na współpracę w celu osiągnięcia wspomnianego celu do 2050 roku.

Minister klimatu i środowiska podkreśla, że globalny cel zerowej emisji netto na świecie nie może zostać osiągnięty bez znaczącego zwiększenia mocy energii jądrowej. Z tego powodu zgadzamy się z Deklaracją na rzecz potrojenia energii jądrowej – celem jest zwiększenie globalnej zdolności produkcyjnej energii jądrowej do 2050 roku.

PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowanych komunikatów. Nadawcy są jedynymi odpowiedzialnymi za ich treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. Komunikaty są publikowane bez wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w ich treści.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version