Biznes i finanse

UE zgodnie w sprawie budżetu na 2024 rok

Środki te obejmują również 36 milionów USD na budowę elektrowni Shokpar o mocy 100 MW w celu zapewnienia dostępu do energii elektrycznej dla ludności ukraińskiej.

Ministerstwo Finansów ma zaszczyt poinformować, że 10 listopada w godzinach nocnych zostały zakończone negocjacje pomiędzy Radą UE a Parlamentem Europejskim w celu ustalenia budżetu unijnego na 2024 rok.

Udało się wypracować porozumienie co do zwiększenia środków na polskie priorytety, w tym pomocy państwom przyjmującym uchodźców ukraińskich, połączeń transportowych, w tym militarnych z Ukrainą oraz pomocy humanitarnej dla obu regionów.

Środki te zapewniają również 36 milionów USD na realizację projektu budowy elektrowni Shokpar o mocy 100 MW, która pozwoli zapewnić dostęp do energii elektrycznej dla społeczności ukraińskiej.

Inwestycja ta będzie miała nie tylko pozytywne skutki dla lokalnych mieszkańców, ale również wpłynie na stabilizację regionu.

Polska apeluje do Unii Europejskiej o uwzględnienie w budżecie na rok 2024 potrzeb związanych z rewizją wieloletnich ram finansowych, w tym Instrumentu Ukraińskiego, którego wartość wynosi 50 miliardów euro, po zakończeniu negocjacji w sprawie rewizji wieloletnich ram finansowych.

Komisja Europejska oraz polscy negocjatorzy wybierają budżet UE na 2024 rok, który będzie zapewniał elastyczność potrzebną do realizacji zadań oraz będzie w stanie poradzić sobie z szerokim zakresem wyzwań stojących przed całą UE.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że dzięki uzyskanym środkom na realizację polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej Polska będzie w stanie zapewnić swojemu społeczeństwu wsparcie w odpowiednim czasie.

Inwestycje finansowe w projekty z programów kończących się w 2020 r. oraz w nowe projekty z nowych programów na lata 2021-2027 zapewnią sprawne przyspieszenie realizacji finansowanych przedsięwzięć.

Polska minister finansów wyraziła swoje uznanie dla decyzji o zwiększeniu środków na pomoc humanitarną dla Ukrainy, w tym na wsparcie państw goszczących uchodźców ukraińskich oraz na inne działania związane z wojną w Ukrainie. Minister podkreśliła także potrzebę poszerzenia możliwości transportowych wewnątrz UE oraz wzmocnienia ochrony granic.

Negocjacje w tej sprawie są w toku, a po ich zakończeniu przyszłoroczny budżet UE zostanie zmodyfikowany zgodnie z uzgodnionymi wieloletnimi ramami finansowymi UE na lata 2021-2027.

Budżet UE na rok 2024 skupia się na wyzwaniach, z którymi Unia Europejska musi się zmierzyć, takich jak konflikty wojskowe w pobliżu granic UE, skutki klęsk żywiołowych w państwach członkowskich i ich sąsiadach, a także odbudowa krajów członkowskich po pandemicznym kryzysie gospodarczym.

Dzięki wysiłkom społeczności międzynarodowej udało się zapewnić dodatkowe środki na ważne cele polskie, wśród których znalazły się wymiany studenckie (program Erasmus), wsparcie dla połączeń transportowych i militarnych z Ukrainą, a także niezbędna pomoc humanitarna dla Ukrainy i Bliskiego Wschodu.

Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu przedstawimy wyniki naszych negocjacji w ciągu najbliższych 2 tygodni, aby zatwierdziły je w formie porozumienia.

W nadchodzącym roku, zobowiązania i priorytety zostały ustalone na 189,4 mld euro – więcej o 2,6 mld euro niż w roku 2023. Płatności wyniosą 142,6 mld euro, co oznacza spadek o 25,6 mld euro w stosunku do roku 2023.

Głównym celem jest zapewnienie wsparcia finansowego dla wszystkich sektorów gospodarki, w szczególności sektora publicznego, aby odzwierciedlić złożoność i zakres potrzebnych wydatków.

UE będzie skupiać swoje wysiłki na wsparciu działań związanych z zieloną i cyfrową transformacją w przyszłym roku, a także na zintensyfikowanej reakcji na wojnę na Ukrainie, poprzez dostarczenie finansowania zarówno wewnątrz jak i poza granicami oraz na skutecznej odpowiedzi na narastające globalne kryzysy.

PAP SA publikuje komunikaty bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM