Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Fundacja „Promocja Zdrowia”: walczymy o ograniczenie sprzedaży tytoniu – efekty są niewielkie
Zdrowie i styl życia

Fundacja „Promocja Zdrowia”: walczymy o ograniczenie sprzedaży tytoniu – efekty są niewielkie

Polska jest wzorem skutecznego i konsekwentnego podejścia do walcznia z nałogiem palenia papierosów i tytoniu. Jeszcze w latach 80. nasz kraj plasował się w czołówce pod względem odsetka nałogowych palaczy, jednak dzięki wprowadzeniu skutecznych środków przeciwdziałania paleniu udało się zmniejszyć liczbę osób będących nałogowymi palaczami o ponad połowę.

Narodowy Program Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, wprowadzony w 2016 roku, przyniósł znaczące rezultaty. Niemniej jednak, od kilku lat obserwujemy dramatyczny wzrost sprzedaży papierosów – aż o 20%.

W celu zapewnienia lepszego zdrowia Polakom Fundacja „Promocja Zdrowia” wystosowała apel o przywrócenie Narodowego Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. W ubiegłym tygodniu, 16 listopada 2023 roku, przypadał Światowy Dzień Rzucania Palenia, co stanowiło okazję do podjęcia działań w celu ograniczenia skutków zdrowotnych palenia tytoniu.

„Zakończenie tej dobrze zaplanowanej, rozłożonej w czasie i, co najważniejsze, efektywnej narodowej strategii walki z paleniem tytoniu było olbrzymim błędem. W ostatnich latach doszło w Polsce do alarmującego wzrostu sprzedaży papierosów o 20 proc., z 41 mld sztuk w 2015 roku do 50 mld w 2022 roku, a dostępność ekonomiczna wyrażona liczbą paczek papierosów do kupienia za minimalną pensję wzrosła o prawie 50 proc.” – podkreśla prof. Witold Zatoński, założyciel i prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”, profesor Uniwersytetu w Kaliszu.

Program Narodowego Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu okazał się bardzo skuteczny w zakresie ograniczenia palenia tytoniu. W wyniku jego realizacji zaobserwowano masową rezygnację z palenia wśród Polaków, co przyczyniło się do znacznego zmniejszenia zachorowań i umieralności na choroby przyczynowo związane z papierosami, w tym na raka płuca, zawały serca i POChP.

Uzależnienie od tytoniu jest chorobą przewlekłą, o której wspomina Światowa Organizacja Zdrowia, a która jest widoczna w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób pod symbolem F-17. Palenie tytoniu zarówno przez czynnych, jak i biernych palaczy, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

„Należy pamiętać, że w Polsce papierosy pali około 7 mln Polek i Polaków — czyli blisko co trzeci dorosły obywatel. Brak kompleksowej strategii walki z tym nałogiem to powód do głębokiego niepokoju” – dodaje prof. Zatoński.

Fundacja „Promocja Zdrowia” odniosła olbrzymie sukcesy dzięki specjalnej akcji „Rzuć palenie razem z nami”, która rozpoczęła się w latach 90. Jest ona inspirowana „Great American Smokeout” – ogólnonarodowym świętem, które od wielu dekad odbywa się w Stanach Zjednoczonych. To święto jest dedykowane wszystkim tym, którzy zmierzyli się z nałogiem palenia lub są na to gotowi.

„Akcja >>Rzuć palenie razem z nami<< jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych w historii naszego kraju. W niektórych latach nawet do pół miliona byłych palaczy deklarowało, że zerwało z nałogiem właśnie dzięki jej skuteczności” – tłumaczy profesor.

Sygnatariusze apelu ostrzegają, że jeśli nie zatrzymamy wzrostu konsumpcji papierosów, skutki zdrowotne dla całego społeczeństwa będą bardzo dotkliwe. Statystyki pokazują, że liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia wśród kobiet stale rośnie.

Według szacunków prof. Richarda Peto z Oxfordu, wzrost konsumpcji papierosów o 9 mld sztuk w Polsce doprowadzi do dodatkowych, corocznych zgonów z powodu chorób tytoniowych w wysokości 9 tysięcy. Jest to zaprzeczeniem postępów, jakie do tej pory udało się osiągnąć w zmniejszaniu częstości zachorowań i umieralności z powodu raka płuca w wszystkich grupach wiekowych.

Choć ceny papierosów są w Polsce wciąż stosunkowo niskie, to należy pamiętać, że za tego typu używki przychodzi wielka cena. O ile wiedza na temat szkodliwości palenia jest dziś w naszym kraju nadal niedostateczna, to co roku ponad 20 tys. Polaków umiera z powodu raka płuca, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Wobec tego powinniśmy podjąć wysiłki na rzecz szerzenia wiedzy na temat zdrowotnych skutków palenia papierosów, aby zminimalizować liczbę ofiar tego nałogu oraz wpłynąć pozytywnie na kondycję zdrowotną naszego społeczeństwa.

Zaledwie 20 minut po zerwaniu z nałogiem palenia wyczuwalna jest zmiana w pulsie. Po 8 godzinach poziom tlenu wraca do normy. Po miesiącu wydolność układu oddechowego poprawia się o 30%, a całkowity powrót do normy następuje po 9 miesiącach. Rok po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejsza się o połowę, natomiast po 5 latach zauważalny jest spadek ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku lub płuc.

„Podczas Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu tradycyjnie zachęcamy każdego palacza, żeby przynajmniej na jeden dzień podjął próbę całkowitego odrzucenia tego nałogu. W tym roku jednak postanowiliśmy zaapelować do wszystkich decydentów i instytucji o bardziej kompleksowe, zdecydowane działania” – zaznacza prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”. „Trend powrotu Polek i Polaków do palenia musi koniecznie zostać zatrzymany i odwrócony” – dodaje prof. Zatoński.

Fundacja Promocja Zdrowia zaapelowała do wszystkich Polaków o rzucenie palenia w okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Fundacja wzywa do wspólnego wysiłku w walce o zdrowie i długie, pełne życie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia to idealny moment, by wszyscy zastanowili się nad skutkami złych nawyków i podjęli decyzję o zmianie swojego życia. Fundacja Promocja Zdrowia zachęca wszystkich do wzięcia udziału w akcji rzucania palenia.

Fundacja Promocja Zdrowia ma na celu promocję zdrowego stylu życia, w którym palenie tytoniu nie będzie miało miejsca. Apeluje do Polaków o odpowiedzialne podejście do zdrowia i rzucenie palenia w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia.

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Fundacja Promocja Zdrowia zachęca wszystkich do wsparcia akcji i zrobienia pierwszego kroku w kierunku zdrowego trybu życia. Można to uczynić, odwiedzając stronę internetową fundacji, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat bieżących działań Fundacji.

Światowy Dzień Rzucania Palenia to doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie i dobrostan. Fundacja Promocja Zdrowia zachęca do wzięcia udziału w jej działaniach, których celem jest promowanie zdrowego stylu życia bez udziału papierosów. Więcej informacji na temat tego wydarzenia oraz bieżących inicjatyw Fundacji można znaleźć na jej stronie internetowej.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version