Polityka i społeczeństwo

Klimatyczne zagrożenia dla zdrowia: raport The Lancet

Raport Lancet Countdown on Health and Climate Change opublikowany dzisiaj wskazuje, że zmiana klimatu stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi. Naukowcy szacują, że do połowy tego stulecia liczba zgonów wywołanych przez fale upałów wzrośnie aż pięciokrotnie. Dlatego też zachęcamy do natychmiastowego podjęcia działań na rzecz ochrony naszej planety i walki ze skutkami zmiany klimatu.

Raport zatytułowany „Konieczność reakcji w celu ochrony zdrowia ludzi przed nieodwracalnymi szkodami”, opublikowany w tym roku przez grupę ponad stu naukowców, inżynierów, ekonomistów, politologów, specjalistów w dziedzinie zdrowia publicznego i lekarzy z 52 instytucji badawczych i agencji ONZ, w tym WHO i WMO, podkreśla konsekwencje, jakie będziemy musieli ponieść jeśli nie zareagujemy na zmiany klimatu. Zmiana klimatu nie tylko wpływa na naturalne ekosystemy, ale ma także bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie i życie. Raport jest kompleksową oceną wpływu zmiany klimatu na zdrowie ludzi na całym świecie.

Raport z tego roku alarmuje, że bez natychmiastowego działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia postulowanego w raporcie z 2023 r. celu utrzymania wzrostu temperatury powyżej poziomu przedindustrialnego na poziomie 1,5°C, miliardy ludzi na całym świecie są narażone na poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Aktualny trend wzrostu emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją energii wskazuje na możliwość osiągnięcia wzrostu temperatury do 2,7°C do 2100 r., co oznacza, że nasze obecne i przyszłe pokolenia są zagrożone poważnymi skutkami tego zmiany klimatu.

2023 rok wykazał najwyższe poziomy temperatury od ponad 100 000 lat, zgodnie z odnotowanymi pomiarami. Zmiana klimatu wywołała 86 dni narażenia ludzi na wysokie temperatury, co skutkowało wzrostem zgonów wśród osób starszych o 85%. Jednakże, zmiany klimatyczne oznaczają nie tylko zwiększone ryzyko wystąpienia upałów – wywołują one również coraz bardziej destrukcyjne zjawiska pogodowe i zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych oraz chorób układu pokarmowego.

„Jesteśmy świadkami rozwijającej się katastrofy, w wyniku której zdrowie i życie miliardów ludzi na całym świecie jest zagrożone przez rekordowe upały, susze powodujące nieurodzaj, rosnący poziom głodu, coraz częstsze epidemie chorób zakaźnych oraz śmiertelne burze i powodzie” – skomentował publikację Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

Konsekwencje zmian klimatycznych są porażające. Straty gospodarcze wynikające z ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2022 roku szacowane są na 264 miliardy dolarów. To oznacza wzrost o 23% w stosunku do lat 2010-2014. Ponadto, w 2022 roku 490 miliardów godzin pracy może zostać utraconych na całym świecie, czyli o 42% więcej niż w latach 1991-2000. Negatywne skutki odczuwalne będą szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie straty w dochodach stanowią znacznie większy odsetek PKB. Systemy opieki zdrowotnej są już dziś niezmiernie obciążone, co potwierdza 27% badanych miast (141/525).

„Raport przedstawia przekonujące dowody naukowe o coraz poważniejszym wpływie zmiany klimatu na zdrowie ludzi. Zwiększa się liczba zgonów spowodowanych ekstremalnymi temperaturami oraz rozpowszechnienie wielu chorób tropikalnych lub wynikających z suszy i braku żywności. Wiedza o tych skutkach powoli przebija się do świadomości polityków i coraz częściej ochrona zdrowia populacji staje się celem programów wdrażanych w odpowiedzi na kryzys klimatyczny” – dodaje dr hab. M. Krzyżanowski, profesor wizytujący w Imperial College London.

Raport wyraźnie podkreśla, jak nierówności zdrowotne w obszarze narażenia na konsekwencje zmiany klimatu są niezwykle ważnym tematem. Przedstawia również szanse, jakie daje sprawiedliwa transformacja energetyczna w celu ich zmniejszenia i wielopłaszczyznowej poprawy zdrowia, dobrostanu i poziomu życia wszystkich populacji. Transformacja energetyczna może także zapewnić dostęp do zdrowej energii, czystego powietrza, wody i lepszych warunków życia w miastach.

„Dalsze spalanie paliw kopalnych to świadome niszczenie klimatu i działanie na szkodę setek milionów ludzi ponoszących najbardziej dotkliwe skutki globalnego ocieplenia. Chcąc ochronić zdrowie i zapewnić stabilną przyszłość następnym pokoleniom musimy ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 stopnia, przyspieszyć transformację energetyczną i jak najszybciej odejść od spalania wysokoemisyjnych paliw. Wymaga to współpracy wszystkich rządów oraz podjęcia wiążących, ambitnych zobowiązań i ich pilnego wdrażania” – przestrzega Weronika Michalak z organizacji HEAL Polska, analizującej wpływ czynników środowiskowych na zdrowie publiczne.

Organizacja COP28 odpowiada na wyzwania związane z ociepleniem klimatu i wzywa wszelkie państwa do zaangażowania się w działania na rzecz szybkiej i sprawiedliwej transformacji energetycznej. Większość państw świata zobowiązało się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale aby osiągnąć zamierzone cele, potrzeba zdecydowanego działania. 46 milionów pracowników służby zdrowia wystosowało list otwarty do sułtana Al Jabera, w którym wzywa on do wycofania paliw kopalnych i inwestowania w odnawialne źródła energii. Wycofanie paliw kopalnych to klucz do ochrony zdrowia publicznego oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Szczyt Klimatyczny COP28 stanowi jedną z ważnych okazji do przyspieszenia transformacji energetycznej, co będzie korzystne dla zdrowia publicznego. Pracownicy służby zdrowia wezwali rządy wszelkich państw do działania, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zainwestować w odnawialne źródła energii. List otwarty wystosowany przez 46 milionów pracowników służby zdrowia jest zachęceniem, by ludzie i rządy podejmowali działania na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Udostępniamy materiały dodatkowe, które są objęte embargiem do 15 listopada, 0:30. Można je przejrzeć pod tymi linkami: Raport http://www.thelancet-press.com/embargo/2023Countdown.pdf oraz załącznik http://www.thelancet-press.com/embargo/2023CountdownAPPX.pdf.

Jeśli chcesz przejrzeć materiały dodatkowe przed ich oficjalną publikacją, skorzystaj z linków, które znajdziesz poniżej: Raport http://www.thelancet-press.com/embargo/2023Countdown.pdf oraz załącznik http://www.thelancet-press.com/embargo/2023CountdownAPPX.pdf. Uważaj, aby nie przekroczyć daty embarga, która upływa 15 listopada, 0:30.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM