Biznes i finanse

Elastyczność w doborze benefitów pozapłacowych – jak skutecznie zaspokoić potrzeby pracowników

Arkadiusz Rochala z Pluxee Polska podkreślił podczas debaty „Jak zmotywować pracownika? Skuteczne systemy motywacyjne i benefity” w Centrum Prasowym PAP, że to pracownik powinien mieć głos w doborze benefitów, w zależności od jego potrzeb. Elastyczność jest kluczowa w oferowaniu świadczeń pozapłacowych, które mają zmotywować pracowników.

W dzisiejszych czasach, dostarczanie pracownikom pozapłacowych motywatorów jest ważnym elementem wspierania i utrzymywania zaangażowania. Pracodawcy wykorzystują szeroki zakres benefitów, które obejmują od dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych po zaproszenia do kina i klubu fitness. Kursy języków obcych, karty i kupony przedpłacone z okazji świąt czy dofinansowanie posiłków to tylko niektóre z nich. Eksperci wskazują, że benefity te są dziś szczególnie cenione zarówno przez pracowników, jak i pracodawców.

Arkadiusz Rochala, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Pluxee Polska (d. Sodexo Benefits & Rewards Services Polska), przekonuje, że benefity pozapłacowe są kluczowym elementem strategii motywacyjnej, która powinna być odpowiednio zróżnicowana w stosunku do pensji.

„Pensja ma charakter podstawowy, higieniczny i musi wystarczyć na godne życie. Natomiast karta przedpłacona, którą pracownik dostanie od pracodawcy na święta, pozwala mu skorzystać z dodatkowych środków według własnej woli. Może przeznaczyć je na zakupy na świąteczny stół albo zadbać o siebie i zafundować sobie drobne przyjemności. Takie świadczenie pracownik traktuje zupełnie inaczej niż wypłatę” – mówił Arkadiusz Rochala.

Według niego pracodawcy, pragnący zapewnić swoim pracownikom korzyści pozapłacowe, powinni zwracać uwagę na ich potrzeby. W obliczu szybko zmieniającego się rynku pracy, wymagania pracowników zmieniają się również. Oczekują oni benefitów elastycznych, prostych w użyciu i nowoczesnych. Niedawno pracowaliśmy zdalnie, a dziś zaczynamy dyskutować o powrocie do biur.

Badanie przeprowadzone przez Pluxee Polska wykazało, że aż 80% pracowników chce mieć dofinansowanie posiłków w pracy, 52% pragnie posiadać szerszy wybór benefitów, zaś 27% uważa, że ilość dostępnych benefitów jest zbyt mała w stosunku do ich potrzeb.

Wiadomo, że brak podwyżek inflacyjnych został odczuwany przez ponad połowę pracowników. Wynagrodzenia są dla wielu osób kluczowym elementem zapewniającym stabilność finansową. Dlatego też, 61 proc. pracowników wyraziło swoją opinię, że regularne dofinansowanie posiłków jest istotnym komponentem ich efektywności. Pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie tego typu benefitów, aby wspierać swoich pracowników w skutecznej realizacji zadań.

54 proc. pracowników Pluxee Polska przyznało, że ograniczony czas na przygotowanie posiłków wpływa na ich odżywianie, a ponad połowa z nich nie ma czasu na zjedzenie posiłku w trakcie pracy.

„Co ważne, dziś pracodawca również może skorzystać na takim świadczeniu, ponieważ we wrześniu br. zmieniły się przepisy dotyczące dofinansowania posiłków dla zatrudnionych.
Dziś kwoty zwolnień z ZUS wynoszą do 450 zł miesięcznie na pracownika. Środki te może on przeznaczyć na zakup posiłków w restauracjach i sklepach spożywczych. Dzięki temu pracodawcy zyskali atrakcyjny benefit pozapłacowy, w ramach którego pracownik może otrzymać dofinansowanie posiłków i skorzystać z niego w sklepach spożywczych, restauracjach, piekarniach czy kawiarniach” – dodał Rochala. 

Arkadiusz Rochala rozważa również, że obecne przepisy prawne zachęcają pracodawców do inwestowania środków w dofinansowanie posiłków, co pozwala im na maksymalizację wydatków.

Co więcej, nowe regulacje ułatwiają optymalizację kosztów, a tym samym przyczyniają się do wzrostu wydajności przedsiębiorstw.

Według Arkadiusza Rochali, wprowadzenie tych zmian w znacznym stopniu przyczyniło się do zwiększenia konkurencyjności na rynku i możliwości lepszego wykorzystania zasobów.

Arkadiusz Rochala wyraża przekonanie, że nowe przepisy umożliwiają pracodawcom zoptymalizowanie wydatków na dofinansowanie posiłków, co pozwala im na zwiększenie konkurencyjności i wydajności.

Ponadto, nowe regulacje mają pozytywny wpływ na zarządzanie zasobami przedsiębiorstw oraz umożliwiają optymalizację kosztów.

„Dzięki zmianie przepisów, która weszła w życie we wrześniu br. firma zatrudniająca ponad 1000 osób, może zaoszczędzić nawet ponad 1 mln rocznie tylko na dofinansowaniu posiłków pracownikom. Przy czym to dofinansowanie przekazane pracownikowi w formie karty przedpłaconej Pluxee Lunch wymiernie zwiększa jego siłę nabywczą aż o 1000 zł rocznie, co jest bardzo ważne w kontekście inflacji i rosnących kosztów życia” – mówił Rochala.

Ponadto, jego zdaniem, pracodawcy powinni zapewnić swoim pracownikom możliwość samorealizacji, szkolenia oraz elastyczność w czasie i przestrzeni pracy. 

Nowa wersja paragrafów:

Według szefa Pluxee Polska to „jak” pracodawca oferuje pracownikowi jest równie ważne, co to „co” oferuje. Poza świadczeniami pozapłacowymi, które zwiększają zdolność nabywczą pracowników, pracodawcy powinni również stworzyć kulturę nagradzania i doceniania w swojej organizacji.

Ponadto, zdaniem szefa, pracodawcy powinni zapewnić pracownikom możliwość rozwoju, szkoleń oraz elastyczny czas i miejsce pracy.

Pracodawcy powinni także stworzyć warunki do samorealizacji i satysfakcjonującego życia zawodowego, aby zmotywować pracowników do wykonywania lepszej pracy.

„Tu doskonałym rozwiązaniem, które wpisuje się w dzisiejsze potrzeby pracowników mogą być karty przedpłacone Pluxee Prezent, które z jednej strony są „prezentem idealnym”, bowiem mogą być dowolnie realizowane przez obdarowanego, ale również niosą za sobą dodatkowe przesłanie od przełożonego: doceniam twoje zaangażowanie i dziękuję ci za twoją pracę. A prócz pensji, benefitów to właśnie liderzy w organizacjach mają bardzo istotny wpływ na motywację pracowników” – podkreślał Arkadiusz Rochala.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM