Biznes i finanse

E-faktury – przyszłość wystawiania faktur już dziś!

Aż 90% Polaków uważa oszczędność energii za najważniejszy aspekt przy wyborze sprzętu AGD do swojego domu. Zależy im na inteligentnych urządzeniach, które nie tylko ułatwią im codzienne obowiązki, ale także pomogą im w zarządzaniu zużyciem energii i w konsekwencji w oszczędzaniu domowego budżetu. Tak wynika z najnowszego badania Grupy IQS przeprowadzonego na zlecenie Samsunga.

1. Krajowy System e-Faktur (KSeF) to interesująca platforma, która została uruchomiona w Polsce 1 stycznia 2022 r. Każdy podatnik może dobrowolnie skorzystać z KSeF w celu wystawiania, otrzymywania i przechowywania ustrukturyzowanych faktur.

2. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa organizują cykl spotkań on-line, aby przybliżyć zasady działania KSeF i jego korzyści dla przedsiębiorców.

3. Wystawianie faktur w KSeF to szybki i prosty sposób na standaryzację systemu wystawiania faktur, który jest wdrażany w wielu krajach na całym świecie.

4. Aby dobrze przygotować się do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r., warto już dziś zacząć korzystać z KSeF.

5. KSeF zapewnia przedsiębiorcom bezpieczeństwo i oszczędność czasu, ponieważ nie ma potrzeby tworzenia wielu kopii faktur.

6. Korzystając z KSeF, podatnicy mają dostęp do szczegółowych informacji o działalności gospodarczej i szybki dostęp do ważnych danych.

Wprowadzony jeden standard e-faktury pozwoli podatnikom na uzyskanie skróconego do 40 dni (z 60-ciu) czasu oczekiwania na zwrot podatku VAT. Co więcej, podatnicy będą mieli zapewnioną darmową archiwizację faktur w KSeF, które będą przechowywane 10 lat. Brak konieczności wystawiania duplikatów faktur wraz z usprawnionym procesem korygowania, pozwolą na mniejsze ryzyko popełniania błędów przy wystawianiu faktur.

KSeF jest w tej chwili nieobowiązkowy, a okres fakultatywnego korzystania z systemu trwa od stycznia 2022 roku do końca czerwca 2024 roku. Każdy podatnik ma w tym czasie wolną rękę i może decydować, które faktury chce wystawić w jaki sposób – KSeF lub w dotychczasowej formie (papierowej lub elektronicznej).

KSeF ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie skrócić czas i obniżyć koszty wystawiania faktur. System pozwoli na automatyzację i usprawnienie procesu wystawiania faktur, a także zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów podczas wystawiania tych dokumentów.

Wprowadzenie jednego standardu e-faktury w KSeF jest ważnym krokiem do zmniejszenia obciążenia podatkowego i administracyjnego dla firm. Poprawa jakości i szybkości wystawiania faktur oraz szybszy czas zwrotu podatku VAT przyczyni się do ogólnego wzrostu efektywności i zysków dla przedsiębiorców.

KSeF jest optymalnym rozwiązaniem dla firm, które będą mogły skorzystać z jego zalet w okresie fakultatywnego korzystania z systemu, który obowiązuje od stycznia 2022 do końca czerwca 2024 roku. W tym czasie każdy przedsiębiorca będzie miał wybór, które faktury wystawić – KSeF lub w dotychczasowej formie (papierowej lub elektronicznej).

KSeF jest ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości wystawiania faktur i zmniejszenia obciążenia podatkowego i administracyjnego dla przedsiębiorców. System usprawni proces wystawiania faktur, skróci czas ich wystawienia i oczekiwania na zwrot podatku VAT. Także minimalizuje ryzyko popełniania błędów przy wystawianiu dokumentów.

Korzystanie z KSeF będzie dobrowolne dla firm, a ich wybór dotyczący wystawiania faktur zostanie zachowany. To podatnik decyduje, które faktury chce wystawić w jaki sposób. Jednak KSeF zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa, skróci czas i obniży koszty wystawiania faktur.

Aby przygotować się do wejścia w życie obowiązku wystawiania faktur w KSeF od 1 lipca, warto znaleźć partnera biznesowego, z którym można wspólnie testować ten system. Od tej pory będzie możliwe wystawianie i odbieranie faktur poświadczających rzeczywiste transakcje. Krzysztof Rogowski, kierownik projektu KSeF w Ministerstwie Finansów, zaleca wypróbowanie KSeF już teraz, aby być przygotowanym na czas.

Aby wystawić fakturę za pomocą KSeF, nabywca musi wyrazić na to zgodę. Zgoda może zostać udzielona w dowolnej formie. W przypadku braku jej wyrażenia, sprzedawca może wystawić fakturę w formie KSeF, ale powinien ją następnie przesłać nabywcy w postaci z nim uzgodnionej, np. w formie pliku PDF za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jeśli chcemy wykorzystać KSeF, musimy sami podejść do rozpoczęcia korzystania z systemu. Przede wszystkim trzeba samemu się uwierzytelnić i przydzielić sobie odpowiednie uprawnienia – jak podkreśla Krzysztof Rogowski. Biuro księgowe nie zrobi tego za nas.

Obligatoryjny KSeF to już prawie realność!

Krajowy System E-Fakturowania, który wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r., został zaprojektowany, aby maksymalnie ułatwić i usprawnić proces wystawiania faktur. Będzie obejmował wszystkie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą, zgodnie z ustawą o VAT.

W Polsce podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT są m.in. krajowe dostawy towarów i usługi wykonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) oraz dla organów publicznych (B2G).

Podatnicy wykonujący czynności objęte wymogami fakturowania regulacji polskiego VAT, posiadający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski (jeśli to stałe miejsce uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług), będą zobowiązani do wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Przy użyciu KSeF można także wystawiać faktury korygujące, niezależnie od tego, czy pierwotne faktury zostały wystawione za pośrednictwem KSeF, czy poza nim.

KSeF nie jest wymagane dla wszystkich faktur i podatników.

Faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, zostały wyłączone z e-fakturowania (B2C).

Ministerstwo Finansów udzieliło odroczenia terminu wdrożenia obowiązkowego e-fakturowania dla określonych grup podatników, aby dać im więcej czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji i wdrożenie KSeF. Podatnicy, którzy są zwolnieni z VAT lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, będą musieli wdrożyć e-fakturowanie w KSeF dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Polska w światowym liderze e-faktur

E-faktury są coraz częściej wdrażane w różnych krajach na całym świecie. Włochy były pionierami w tej dziedzinie, wprowadzając rozwiązania standaryzujące system wystawiania faktur już w 2019 r. Polska w tym względzie wypada znacznie lepiej – e-faktury są już obowiązkowe przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych, zgodnie z założeniami projektu VIDA “VAT in the Digital Age”. Wdrożenie tego rozwiązania przyczyniło się do umocnienia pozycji naszego kraju jako lidera w dziedzinie e-faktur w Europie.

Każda środa w listopadzie i grudniu to okazja do zdobycia wiedzy o KSeF.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają do udziału w bezpłatnych spotkaniach on-line, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać szczegóły dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Webinaria odbędą się 22, 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia.

Eksperci Krajowej Administracji Skarbowej zorganizują webinarium, które pozwoli Ci zapoznać się z najnowszymi zasadami fakturowania w Polsce.

Przedstawione zostaną m.in. szczegóły dotyczące uwierzytelniania w KSeF, nadawania uprawnień, rozróżnienia pomiędzy fakturą elektroniczną a e-Fakturą, wystawiania i odbierania faktur w KSeF oraz bezpłatnych narzędzi KSeF.

Dodatkowo dowiesz się, gdzie można znaleźć najważniejsze komunikaty, informacje i odpowiedzi na pytania z tego tematu.

Więcej szczegółów na temat czasu trwania spotkań znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych izb administracji skarbowej oraz urzędów skarbowych.

Uwaga: Komunikaty publikowane są bez wprowadzania przez PAP SA zmian w ich treści. Autorzy poszczególnych komunikatów odpowiadają za ich treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM