Nauka i technologie

Rower jako najlepszy środek transportu w Warszawie – Wyniki Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023

Arval Service Lease Polska – lider w dziedzinie wynajmu długoterminowych pojazdów i nowych rozwiązań mobilnych – przeprowadziło badanie dotyczące efektywności różnych środków transportu w ruchu miejskim. Test odbył się w warunkach zbliżonych do naturalnych, a oceny dokonano na podstawie czasu i kosztu przejazdu oraz ilości emisji CO2. 20 uczestników przetestowało pięć różnych tras, korzystając z samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów oraz komunikacji miejskiej.
Uczestnicy przetestowali rower, samochód elektryczny i transport publiczny. Wyniki badania wskazują, że rower ma najwyższą punktację po zsumowaniu czasu dojazdów, ich kosztów oraz emisyjności. Jest to najbardziej dostępny i ekologiczny środek przemieszczania się w mieście, a przy tym jest niemal tak szybki jak samochód. Samochody elektryczne okazały się najszybszymi pojazdami w mieście, co wynika z możliwości ich korzystania z buspasów. Dodatkowo, miesięczny koszt ich użytkowania może być niższy niż w przypadku komunikacji miejskiej. Średnia prędkość samochodu w Warszawie wyniosła 20-30 km/h, jednak skorzystanie z dróg ekspresowych na dłuższych dystansach pozwoliło przyspieszyć do 40-50 km/h. Komunikacja miejska wyprzedza samochód w sytuacji, gdy dłuższy odcinek pokonać można metrem i autobusem jadącym buspasem. Jednak największym obciążeniem finansowym dla użytkowników samochodów jest parkowanie, które w strefie płatnego parkowania może kosztować nawet 10000 zł rocznie.

„W dzisiejszym świecie mieszkańcy miast żyją w nieustannym pędzie, dużo czasu spędzają w drodze do pracy albo na służbowe i prywatne spotkania. Wraz z nowymi potrzebami zmienia się podejście do mobilności miejskiej. Dostępność różnych form mobilności, z których możemy korzystać na co dzień, pozwala mieszkańcom miast na wybór najefektywniejszego środka transportu dla konkretnej trasy. Coraz częściej mieszkańcy miast używają wielu różnych pojazdów w trakcie jednego dnia. W środowisku biznesowym, dzięki pojawieniu się takich rozwiązań jak firmowe systemy współdzielenia pojazdów, huby mobilnościowe czy też aplikacje typu MaaS (Mobility as a Service), pracownik może swobodnie decydować, jaki środek transportu będzie w danym momencie dla niego najlepszy” – mówi Piotr Wójcik, Head of Marketing & Products w Arval Service Lease Polska. „Jako lider rynku postanowiliśmy pomóc w wyłonieniu takich sposobów poruszania się po dużej metropolii. Takich, które zajmują najmniej czasu, nie wymagają dużych wydatków, są ekologiczne i wygodne. Tak właśnie zrodził się pomysł na Wielki Test Mobilności Miejskiej 2023” – dodaje.

Test przeprowadzono w Warszawie w październiku, z udziałem 20 uczestników. Każdy z nich miał za zadanie dotrzeć do mety zlokalizowanej w centrum miasta, korzystając z jednego z pięciu wcześniej przygotowanych tras. Uczestnicy mogli wybierać spośród czterech rodzajów transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów i komunikacji miejskiej. Punkty startowe wyznaczono w peryferyjnych dzielnicach Warszawy, oddalonych od centrum miasta maksymalnie o kilkanaście kilometrów.

20 uczestników testu musiało dotrzeć do celu, zlokalizowanego w centrum Warszawy, korzystając z jednego z pięciu tras i czterech rodzajów transportu: samochodów elektrycznych, spalinowych, rowerów i komunikacji miejskiej. Punkty startowe wyznaczono w odległych od centrum dzielnicach miasta, z których codziennie dojeżdżają do pracy tysiące mieszkańców. Uczestnicy mieli pełną swobodę w wyborze środka transportu i trasy przejazdu.

Uczestnicy testu zostali poinstruowani o obowiązkowym przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, a w celu monitorowania przejazdów użyto urządzeń telematycznych zainstalowanych w samochodach. Firma Envirly zajmowała się obliczeniem śladu węglowego wygenerowanego przez wszystkie pojazdy.

Uczestnicy konkursu otrzymywali punkty w trzech kategoriach: „czas przejazdu”, „koszt” oraz „emisja”. Każdy z czterech środków transportu mógł zdobyć maksymalnie 60 punktów na wszystkich trasach. Przyznawano je w kolejności od 4 punktów za pierwsze miejsce, aż do 1 punktu za ostatnie.

Wyniki Wielkiego Testu Mobilności 2023 pozwalają nam stwierdzić, że w stolicy nie można wyłonić jednego faworyta, jeśli chodzi o czas dojazdu. Samochody, rowery i komunikacja miejska wszystkie mają swoje zalety. Wyniki testu pokazują, że w zależności od trasy i natężenia ruchu, każdy z tych środków transportu ma szansę okazać się najszybszy. Samochody elektryczne i spalinowe są w stanie dotrzeć do celu w najkrótszym czasie, ale rowerzyści też nie pozostają daleko w tyle. Co ciekawe, wyjątkowo długa i prosta trasa autobusowa pozwoliła na dotarcie do mety w nieco krótszym czasie niż samochód spalinowy. Połączenie autobusu i metra to jeszcze lepszy wybór, ponieważ umożliwia przejechanie trasy szybciej niż samochodem.

Korzyści wynikające z posiadania samochodu elektrycznego w dużym mieście są nie do przecenienia. Zaoszczędzone 10263 zł to bardzo realna zaleta, szczególnie biorąc pod uwagę, że parkowanie samochodów elektrycznych w miejskich strefach jest bezpłatne. Dzięki samochodom elektrycznym kierowcy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze podczas codziennych wypraw do pracy i innych celów.

Dla wszystkich poszukujących najbardziej ekologicznego sposobu przemieszczania się, rower wydaje się zdecydowanie najbardziej optymalnym wyborem. Nie emitując żadnych gazów cieplarnianych, wytwarzając niewielkie ilości hałasu i oferując wiele zalet zdrowotnych, jest to idealny środek transportu, szczególnie w miastach. Kolejną opcją jest komunikacja miejska – autobusy, metro i tramwaje – które emitują mniej CO2 na pasażera w porównaniu do samochodów, zarówno tych elektrycznych, jak i tych z napędem spalinowym lub hybrydowym. Efektywność energetyczna pojazdu, jak i wybór trasy przejazdu, odgrywają tu kluczową rolę.

Jeśli szukasz najlepszego roweru, który będzie wytrzymały, szybki i wygodny, to nasz Arval jest idealnym wyborem. Wyprodukowany z najlepszych materiałów, zapewnia maksymalną wytrzymałość i przyjemność przy jednoczesnej zwinności. Dzięki wyprofilowanej sztycy i ergonomicznie zaprojektowanemu siodełku, możesz cieszyć się długimi godzinami jazdy bez zmęczenia. Dodatkowo, nasz rower ma najwyższą punktację wśród swoich konkurentów w kategorii wytrzymałości i jakości.

Nasz Arval to innowacyjny rower, który nie tylko zapewni Ci maksymalną wytrzymałość i wygodę, ale także wygląda fenomenalnie. Wykonany z najlepszych materiałów, nasz rower jest wytrzymały i lekki, oferując Ci doskonałe doznania z jazdy. Unikalny design i wyprofilowana sztyca sprawiają, że jazda jest wygodna i bezproblemowa. Do tego dochodzi maksymalna wytrzymałość, która sprawia, że nasz rower ma najwyższą punktację w swojej kategorii.

Rower zdecydowanie zwyciężył w teście na wszystkich trasach, zdobywając 49 punktów na 60 możliwych. Drugie miejsce i wynik 41/60 przypadł samochodowi elektrycznemu, który najszybciej pokonał wszystkie trasy. Komunikacja miejska, będąca niedrogą i niskoemisyjną opcją, uplasowała się na trzecim miejscu z wynikiem 35/60. Najgorszy wynik 27/60 odnotowało auto spalinowe, które okazało się najdroższe i najbardziej emisyjne w porównaniu z innymi środkami transportu.

Rower jest niewątpliwie najlepszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu w mieście – wygodny, szybki i w pełni darmowy. Samochody elektryczne są natomiast jednymi z najtańszych w użyciu, a jednocześnie szybszych od roweru, co czyni je atrakcyjnym wyborem. Chociaż komunikacja miejska zazwyczaj przegrywa wyścig z pozostałymi środkami transportu, z uwagi na jej niski koszt i niską emisję CO2 w przeliczeniu na pasażera, zasługuje na uznanie. Auta spalinowe natomiast, chociaż są w mieście zazwyczaj nieznacznie szybsze od samochodów elektrycznych, tracą w ogólnej punktacji z uwagi na wysokie koszty eksploatacji i najwyższą emisję CO2.

Raport z Wielkiego Testu Mobilności Miejskiej 2023 zawiera szczegółowe wyniki, podsumowania z poszczególnych tras oraz opis metodologii. Aby zapoznać się z jego treścią, odwiedź stronę https://raport-arval.pl//WTMM-2023.

Arval to firma specjalizująca się w wynajmie pojazdów z pełną obsługą oraz nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie mobilności. Ich flota składa się z niemal 1,6 mln pojazdów na całym świecie, a 8000 pracowników w 30 krajach pomaga klientom – od dużych międzynarodowych korporacji po indywidualnych klientów detalicznych – znaleźć optymalne rozwiązania, które ułatwią im podróżowanie w zrównoważony sposób. Arval jest założycielem i członkiem sojuszu Element-Arval Global Alliance, który zarządza ponad 3 mln pojazdów w 53 krajach. Obecnie firma Arval jest w całości własnością Grupy BNP Paribas i należy do jej pionu Commercial, Personal Banking & Services.

Nowa wersja:

BNP Paribas jest globalną instytucją finansową, działającą w 65 krajach, z ponad 190000 pracowników, w tym 145000 w Europie. Oferta banku obejmuje szeroki zakres usług, w tym bankowość komercyjną i detaliczną, a także rozwiązania oszczędnościowe, inwestycyjne oraz ochronne. Do rodziny usług BNP Paribas należy www.arval.pl, które oferuje szeroką gamę produktów finansowych i leasingowych dla firm.

Klienci korporacyjni i instytucjonalni mogą skorzystać z oferty Corporate & Institutional Banking, zapewniającej zaawansowane usługi finansowe.

BNP Paribas Personal Finance oferuje szeroką gamę produktów finansowych klientom indywidualnym, takich jak pożyczki, karty kredytowe, a także produkty ubezpieczeniowe.

BNP Paribas to globalna instytucja finansowa, która służy swoim klientom (osobom fizycznym, stowarzyszeniom społecznym, przedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorstwom, korporacjom oraz klientom instytucjonalnym) za pośrednictwem silnie zdywersyfikowanego i zintegrowanego modelu. Grupa BNP Paribas oferuje szeroką gamę rozwiązań finansowych, inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, które pomagają w realizacji ich projektów. Grupa działa na czterech rynkach krajowych w Europie (Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg), a także w Azji, Pacyfiku, Turcji, na Śródziemnomorskim Bloku i Europie Wschodniej. Jako globalny gracz w bankowości, Grupa BNP Paribas posiada również wiodące platformy i linie biznesowe w Europie, obu Amerykach oraz szybko rozwijającą się działalność w regionie Azji i Pacyfiku.

BNP Paribas aktywnie wspiera ideę społecznej odpowiedzialności biznesu, wprowadzając ją we wszystkich swoich działaniach, aby wypracować zrównoważoną przyszłość, jednocześnie zapewniając efektywność i stabilność Grupy.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM